19 Aralık 2012

Kitap Yorumu: Umut Işığım || Matthew Quick


Pat Peoples ile tanışın. Pat'in iyimserliğe dair bir teorisi var: Hayatının, yapımcılığını Tanrının üstlendiği bir film olduğuna inanıyor. Ve mutlu sona ulaşması için Tanrı ona fiziksel olarak formda olmasını, duygusal açıdansa kitap okumasını emrediyor; bunun karşılığında ayrıldığı karısı Nikki'nin ona geri dönmesini sağlayacak. (Pat'in uzun yıllar bir akıl hastanesinde yattığını söylersek umarız şaşırmazsınız.)
Umut Işığım, bir adamın hafızasını yeniden kazanmaya çalışırken karısının ihanetiyle yüzleşmek zorunda kalmasına dair gürültücü ve keskin hikâyesini anlatıyor. Matthew Quick bizi Pat'in zihninde dolaştırıyor, hünerli kalemiyle bize onun sevimli olduğu kadar çarpık bakış açısıyla bambaşka bir dünya gösteriyor. Bu dokunaklı ve eğlenceli roman, depresyon ve aşka çok farklı bir gözle bakmanızı sağlayacak.
O yüzden elimden gelenin en iyisin yapıyorum ve etrafımızı saran aynalarda göz ucuyla dansımızdan parçalar yakaladığımda Gerçekten kusursuz dans ediyoruz! diye düşünüyorum. Bitirdiğimizde çok heyecanlanıyorum, çünkü kazanacağımızdan adım gibi eminim; kendimizi bu kadar adayıp hayatımızdaki bir sürü şeyden feragat ettikten sonra kazanmamamız mümkün değil. Bu kısa film, kesinlikle mutlu sonla bitecek!
Umut Işığım
Matthew Quick

Tür: Aşk Hikayesi, Dram
Sayfa: 344
Goodreads Puanı: 3.98 (2.968 oylamada)
Çevirmen: Uğur Mehter
Orjinal Adı: The Silver Linings Playbook

Yorumum

Çok samimi, yürek burkan ve bir o kadarda akıcı bir hikayesi var Pat Peoples'ın. Eagles tutkunu, hedefi, delüzyonları, kayıp 4 yılı ve sapık takipçisi olan bir adam. Kitabın ilk başında bir çocuk okuyoruz, ne olduğunu bilmeyen, kendi kendine hareket edemeyen, hasta bir çocuk. Ama sayfalar aktıkça büyüyor, gelişiyor ve en sonunda Tanrının yönettiği bir film bitiyor, ama her son gibi, buda aslında bir başlangıç.

Pat nedenini bilmediği bir olaydan ötürü akıl hastanesinde bir süre geçiyor ve kitap annesinin onu hastaneden çıkarmasıyla başlıyor. Pat öfkesini spor yaparak atıyor, ilaç içiyor, ara sıra öfke nöbetleri geçiriyor. Onu seven bir ailesi var. Günler geçiyor ve Pat'ın hikayesi açığa kavuşuyor. Sandığının aksine hastanede bir kaç ay değil 4 yıl kaldığını öğreniyor. 4 yıl!30 yaşında değil, aslına 35 yaşında. Her adım yeni şok ama alışmaya çabalıyor. Eski sevdası olan futbol taraftarlığına sımsıkı sarılıyor, yeni arkadaşlar edinip, eski arkadaşlarıyla görüşüyor.

Bir savaşın hikayesi...

Sonra devreye Tiffany giriyor. Kocası öldükten sonra şok geçiren yetenekli bir dansçı... Tanıştıkları ilk gece kaba bir dille sevişmek istediğini dile getiriyor, ama Pat evli, Nikki ile...

Pat'in tek amacı var. Nikki'nin sevgisini geri kazanmak. Tek hedefi var eskiden olduğunu gibi fit olup, eski kişiliğinin aksine nazik biri olmak. Nikki böyle birini hakediyor. Nikki kendisi gibi kitap okuyan birini daha çok sever.

Peki ya Tiffany kim? Neden onu takip ediyor? Neden onunla konuşmasada hergün onunla millerce koşuyor? Neden dans partneri olmasını istiyor? Neden?

Pat'in umut dolu hikayesine gerçekten merak ederek başladım, yer yer duygulandım, güldüm, heyecanlandım, kızdım, ihanete uğramış gibi hissettim...

Umut Işığım bana kendisini bir günden kısa sürede bitirten, adını gerçekten yansıtan, hani bir yerde gerçekten bitiş çizgisinin aslında başlangıç olduğuna inandıran bir kitap.

Dediğim gibi, çok büyük bir merakla başladım ve hayal kırıklığına uğramadım, bazı yerlerde daha farklı bir şeyler beklediğimi hissettim. Büyük tutkular bu kitabı yönlerdiriyor, ama iki kişinin anları delen bir aşkı yok. Birbirine ihtiyacı olan iki kişinin hikayesi var. Ve bence bu daha çok anlam ifade ediyor.

Eğlenceli, akıcı ve içinde istemediğiniz kadar amerikan futbolu olan bir kitap. Kütüphanemde kalıcı yerini garantiledi.

Zor duruma düşeceksem yanımda Pat'inkiler gibi insanların olmasını isterdim.

Kitabı bitirdim ve şimdi film için bekliyorum. Ocak ayı bekle beni!
Söylemeden geçemeyeceğim Pat'in gözleri kahverengi, afişe kanmayın :)) Ayrıca çok ama çok kaslı.


Spoiler var aman dikkat! :

Nikki tarafından ihanete uğramış gibi hissettim, öyle çok kalbim kırıldı ki kitabı bitirip, bu yorumu yazdıktan sonra gece içim sızladı.Üstelik Pat'in kafasına vuruyor. Ah, çok üzücü!!

2 yorum:

  1. Dilara21.12.12

    süper bir kitap...Soğuk günlerde içinizi ısıtacak bir kitap..Hemen alın hemen okuyun bence :)

    YanıtlaSil
  2. kesinlike bayıldım bu kitaba..insanın kalbine dokunan bir şeyler var bu kitapta..gerçekçi akıcı ve kesinlikle ''umut'' dolu! :)

    YanıtlaSil