27 Kasım 2012

Kısa Hikaye: The Speckled Band || Arthur Conan Doyle
One of four Sherlock Holmes stories that can be classified as a locked room mystery. The story was first published in Strand Magazine in February 1892, with illustrations by Sidney Paget

The Speckled Band 
Arthur Conan Doyle


Tür: Gizem, Polisiye
Seri: The Adventures of Sherlock Holmes #8
Sayfa: 25
Goodreads Puanı: 3.99 ( 1.137 oylama)

24 Kasım 2012

Son Tüyap! || Kitaplarım 10Bu son 4 kitapla tüyap maceramı sonlandırdım.Gene bir Aziz Nesin. Alıyorum ama ne zaman okuyacağım ? Olasılıksız ise Zimlicious'un gazına gelip alındı. Ayrıca ciltli, ayrıca 10 lira :))

Israr üzerine bedavaya aldığım iki kitabıda yazıyorum :))

April yayınevinden Olasılıksızı aldım ve Empatiyi de yanında "hediye" olarak istedim :D Sevimli stand görevlisi de 10 liralık kitaba 13 liralık kitabı hediye edemeyeceğini ama çizgi roman verebileceğini söyledi. Bende saydıklarından Jack London'u seçtim :D

Aziz Nesin ise sahafımın armağanı. Ben arkadaşlarım faydalansın diye onlarla 3 kez gidip, her seferinde de kitap alınca oda bana Aziz Nesin'i hediye etti :))

22 Kasım 2012

Müptelası oluna! - Arrow
Arrow'dan bahsediyorum. :D

Ay başından beri her yerde görüp ama bir türlü elimin gitmediği bir diziydi.

İyi de olmuş, bir kaç bölüm birikmiş zira 10 bölümlük bir sezon görünüyor.

20 Kasım 2012

Gene Tüyaptaydım!! || Kitaplarım 9


Gene Tüyaptaydım, gene bir sürü kitap aldım :D Aziz Nesin ve Tengezer sahaflardan alındı. AN 3.5 lira Tengezer 5. liraydı. Nemesis'in standında 5 liraya bulabilirsiniz. Lucian ve Işık Prenside bu fiyat kapsamındaydı
 İki Tuna Kiremitçi kitabının tanesi 2 liraydı. Doğan Kitabın standında görmemle direkt elimde kaldı. Çok sevindim :))

19 Kasım 2012

The Moonstone || Wilkie Collins


The Moonstone
Wilkie Collins


Tür: Dedektif, Gizem, Aşk Hikayesi
Sayfa: 640
Goodreads Puanı: 3.88 (18.199 oylama)
Türkçe: Çevrildi. Aytaşı
Puanım:

Savaş ganimeti olarak İngiltere´ye getirilen paha biçilmez Hint elması ´Aytaşı´, on sekizinci yaş gününde Rachel Verinder´e hediye edildiği gece ortadan kaybolur. Kuşkular kambur hizmetçi kızın, Rahcel´in kuzeni Franklin Blake´in, esrarengiz üç Hintli hokkabazın, hatta Rachel´in kendisinin üzerinde toplanmıştır. Scotland Yard elemanı, soğukkanlı Çavuş Cuff çağrılır ve Robinson Crusoe okumaya meraklı, çok bilmiş kahya Betteredge´in yardımlarıyla kayıp elmasın sırrı aydınlanır. (Arka Kapak)

18 Kasım 2012

Tüyap Macerası || Kitaplarım 8


Bir yıldır beklediğim gün nihayet geldi ve ben koşa koşa Tüyaba gittim. Kapılarını açar açmaz girdim. İlk işim Salon 3'te ingilizce roman satan bir standa gitmek oldu. Ve oradan Nicholas Sparks'ın The Lucky One adlı kitabını aldım. (Günah Pazarının yanındaki)


O yeşil ve kırmızı kedişler sevgili Yaşar~Okur~Çizer'in kendi elleri ile bana yapıp gönderdiği kitap ayraçları :))

17 Kasım 2012

Kitap Yorumu: The Savage King | Michelle M. Pillow


A girl with a mission. Agent Ulyssa Payne is on a mission. It's her job to make sure the Medical Mafia leader doesn't leave the planet of Qurilixen. But, when her target is killed by his own daughter, her mission is over. Now, she stuck on a barbarian planet for three months until the Agency comes to get her. Getting kidnapped by King Attor, she's left in the Var harem to await his return. But, when the King dies in battle and doesn't come for her, she's stuck dealing with his son, the new savage King of the Var. This is one complication Ulyssa didn't need. A royal complication. The Var Princes were raised by a hard man who put no stock in love-especially love with one woman. Bred to never take a life mate, these men will do everything in their power to live up to the dead King Attor's expectations and never fall in love. Kirill is a man who must do his duty, only he didn't expect to do it so soon. When his father dies, he knows it's his destiny to be King. What he didn't expect is the troublesome mistress that's now his to deal with.

11 Kasım 2012

Kitap Yorumu: Undeniable | Madeline Sheehan


Warning: This is not a typical love story. This is an all-consuming, soul-crushing, tear-your-heart-into-pieces story. It’s intense, gritty and raw, dark and disturbing, and it doesn’t happen overnight. This is an epic love story that knows no boundaries and has no time limits. It grows and develops—with hurt, sacrifice, and heartache—over the span of a lifetime.
Eva Fox is the princess of the Silver Demons Motorcycle Club. Growing up with bikers in the club lifestyle is all that she knows. When she’s a young girl, Eva meets the reason for her existence. Deuce West is the sexy, biker bad-ass of the Hell’s Horsemen Motorcycle Club. Like Eva, he was born and raised in the club—but that’s where the similarities end. Their first meeting is innocent, but as Eva matures into a woman, their chance reunions evolve into a fit of lust and love. Fate continues to bring them together time and time again, but their twisted journey is filled with pain, betrayal, and bloodshed that could tear them apart. Eva sees in Deuce what he cannot see in himself—a man worthy of love—and Eva spends her lifetime proving to him that her undeniable love is the one thing he can’t live without.
This is Eva and Deuce’s story.
It wasn’t easy.
Nothing worth doing ever is.
And love is worth everything

10 Kasım 2012

Kitap Yorumu: Ultraviolet || R.J. AndersonUltraviolet (Ultraviolet #1)
R.J. Anderson

Tür: Genç Edebiyatı, Aşk Hikayesi
Sayfa:410
Gr Puanı:3.81
Türkçe: Çevrilmedi

Once upon a time there was a girl who was special.
This is not her story.
Unless you count the part where I killed her.
Sixteen-year-old Alison has been sectioned in a mental institute for teens, having murdered the most perfect and popular girl at school. But the case is a mystery: no body has been found, and Alison’s condition is proving difficult to diagnose. Alison herself can’t explain what happened: one minute she was fighting with Tori—the next she disintegrated. Into nothing. But that’s impossible. Right?

Yorum

Kızımızın adı Alison. Bir deliler hastanesinde tutuluyor, çünkü bir sınıf arkadaşını öldürüyor(Ya da öldürdügünü sanıyor). Tori adlı bir kızın kayboluşundan sonra iki haftadan fazla bir süre işleyemez ,sadece basit şeyleri yapabilir bir durumda kalıyor. Hastaneye annesi onu yatırıyor (hastaneden çıkmak istediginde kızına karşı şahitlik yapıyor. Ne anne ama!). Alison renkleri tadıp, sayıları renkler şeklinde görebiliyor.(Aşırı derecede hassas,  gürültüye ve duygulara karşı ) Burada bir süre kalıyor. Faraday adlı bir psikiyatrist geliyor ve ona özel bir hastalığı olduğunu söylüyor. (Bir tür hassasiyet ya da hastalık adını sen koy. Bu renkleri tatma olayına verilen ad)


Bu kişi Alison'un gerçekten çıldırmadığına ve Toriyi atomlarına ayırmadıgına ikna ediyor.İkili bir birinden hoşlanmaya başlıyor. Sonra Faraday'ın  bir kapıcı oldugu ortaya çıkıyor Ali kendi psikiyatırına ile başlayan hastalıgını anlatıyor ve kendi evine hafta sonu için gitmesine izin veriliyor. Faradayi arıyor. Faraday ona uzaylı oldugunu, başka boyuttan geldigini söylüyorve orada bir bilimadamı olduğunu... Bunlar Faradayi buraya getiren ve Tori öbür boyuta götüren şeyi aramak için Torinin kayboldugu yere, yani Alisonun okuluna gidiyorlar. vAni bir şekilde öbür boyuta çekiliyorlar.Orada Match adı verilen bir bilim adamının Toriyi dünyaya denek olarak göndediği ortaya çıkıyor. BunlarMatch'ı kilitleyip karadelik açıp kızları tekrar Dünyaya gönderiyorlar.Tori bir uydurma hikaye ile Alisonu deliler hastanesinden çıkarıyor,  bizim sadece Alisona mor gözlü gözüken uzaylı arkadaşımız Faraday ise diğer tarafta, evinde kalıyor.

Aşıklar mutlu sona ulaşmasa da kitabın bitmesi bir yere kadar yeterli geliyor. Ama insan gene de bu iki kişi içinde orta halli bir son olsaydı demeden geçemiyor. Uzayda geçen sahlerde kitap inandırıcılığını biraz kaybediyor ama kızımızın bu renkleri tatma hastalığı (Yeteneği) kitaba renk katıyor. Özellikle bilimsel açıdan açıklandıktan sonra.

Seri:

Ultraviolet (Ultraviolet, #1) 
Quicksilver (Ultraviolet, #2) (2013 de yayınlanacak)


8 Kasım 2012

Charlaine Harris'i Tanıyalım

Bu sefer sizlere Charlaine Harris'i tanıyorum. İyi eğlenceler!


4 Kasım 2012

3. ÜKG Blog Turu: Bazı Kızlar Isırır || Chloe Neill - Kitap Yorumu + Okuyucu Testi3.kez Blog Turumuzla karşınızdayız!


Türkiyenin ilk Blog Turu
Ütopik Kızların Günlüğü

Daha önceden iki blog tur düzenlemiş, çok güzel tepkiler almıştık. Türkiye bir ilki başarmanın verdiği heyecan bu tepkilerle birleşti ve yolumuza 3. turumuzla devam ediyoruz. Bu sefer Optimum Kitaptan Bazı Kızlar Isırır'ı eleştirdik, yorumladık, test hazırladık.


ÜKG Blog Tur hakkında buradan bilgi edinebilirsiniz!: Blog Tur Bilgi
Daha önceki Blog Turlarımız için ise burası: Blog TurlarımızBazı Kızlar Isırır (Chicago Vampirleri #1)
Chloe Neill

Tür: Paranormal, Aşk Hikayesi.
Sayfa: 408
Goodreads Puanı: 4.14 (16.478 oylamada)
Çevirmen: Esra Gül Çoşkun
Orjinal Adı: Some Girls Bite
Puanım: 

Blog turumuzun 3. kitabı bir hafta öncedende duyurduğumuz gibi Bazı Kızlar Isırır oldu. Kitabımızı daha önce okumuştum aslında ve ilk okuduğumda da gerçekten sevmiştim. İkinci kez okumakta ilki kadar heyecanlıydı. Amma ve lakin Ethan var işin içinde!

Vampirleri seviyorum, gerçekten. Her ne kadar Ethan'a gıcık olsam da... Bu adam ölemez mi? Ölsün lütfen! Hayatım boyunca bir karaktere hiç bu kadar gıcık olduğumu hatırlamıyorum. İnanın, bu cidden bayağı geniş bir değerlendirme.
"Yeni dönüştürülenler tek bir isim kullanırlar. Merit, eğer bunu kullanıyorsan, adını değiştirmemiz gerekmez. Sadece evlerin liderleri soyadlarını koruyabilirler. Bu, hatırlaman gereken kurallardan sadece biri." Bana doğru eğilerek suratında pis bir ifadeyle konuşmasına devam etti. " Ve kuralları çiğnemek düşkünlere yaraşır bir harekettir."
Onun bu yumuşak ikazı karanlıkta yanan bir işaret feneri gibi zihnimde bir şeyleri ateşledi. Gözlerimi kırpıştırarak ona baktım. "Bir insanı rızası olmadan dönüştürmek de bazılarınca düşkünlere yaraşır hareket olarak görülebilir, Helen" sf: 16-17

Kitapta Merit adlı İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyan bir kızın, bir gece kampüste saldırıya uğraması ve o sırada orada bulunan Ethan adlı bir vampirin onu kendisi gibi yapıp, Cadogan evine katması ile başlıyor her şey . (Kitapta vampirler biraz daha evcil. Ülke çapında 12 tane vampir evi var ve Chicagoda 3 tane bulunuyor: Navarre,Grey ve Cadogan.) Merit hem bu yeni hayatına alışmaya çalışıyor, hem babasının yeni vampir statüsü ile yarattığı problemlerle uğraşıyor, hemde Ethan ile aralarında sönmek bilmeyen kıvılcımla mücadele ediyor. Biraz meşgul anlayacağınız. Ah, birde kan içme mevzusu var. En yakın arkadaşının ise 4. seviye bir cadı olduğunu söylemiş miydim?

"Burada ki gizem avcısı benim ama onlar ne yapıyorlar? Gidip senin gibi İngiliz Edebiyatıyla kafayı bozmuş anti-sosyal kişiliği vampire dönüştürüyorlar! Dizideki vampir avcısı Buffy'nin bile yüreği cız etmiştir.Gerçi..." deyip değerlendiren gözle beni süzdü. "Senden çok iyi araştırma malzemesi, olurdu."sf: 26
Kitabın içinde gerçekten bir sürü doğaüstü yaratık var. Periler, şekil değiştiriciler, vampirler... Hatta görmesek bile şeytanlar ve meleklerin bile olduğunu okuyoruz. Bir paranormal cenneti!

Vampirler; çok sistematik bir vampir düzeni var.Tüm vampirler ait oldukları evin Hükümdarına sadıklar, ve oda onlara. Vampirler günlük işlerde çalışıyorlar. Öyle sık sık kan göremiyoruz, evlerin korudukları onur kodları var. Bu yüzden bir düello yaparsanız kılıç ile, katanalar ile dövüşmek zorunda kalırsınız. Her yerde dişleri meydanda vampirler görmüyorsunuz, üstelik insanlar vampirlerin gerçek olduğunu biliyor. Ve bağışlanmış kan içiyorlar. Evcil demiştim. Bu geleneksel vampirlere biraz gölge düşürüyor.

Ana karakterimiz Merit oldukça cesur, ilginç ve zeki biri. Ama Ethan ile aralarında ki çekim beni boğdu. Bu çekime bir sonuç gelmiyor ve biz gerilmiş tel gibi bekliyoruz. Şimdi mi, ya şimdi? En iyi arkadaşı Mallory ile aralarındaki iletişim gerçekten çok hoş, kendimi sık sık sırıtırken buldum ve bu sadece ikisi için geçerli değildi. Kitabın geneli boyunca sırıtıyordum.Jeff adlı bir şekil değiştirici'nin sapkın halleri bu sırıtışların başlıca nedenleri arasında. Ethan'ın olduğu sahnelerde gülmedim ama.


Bu kızın Ethan ile derdi ne diyorsunuz eminim. Bu aslında ilk kitapla başlayıp diğer kitaplar da zirveye ulaşan bir duygu ama bugün ilk kitaptan bahsetmek istiyorum. Ethan insan kullanmayı seven, kadınlara kullanıp atılacak bir mal gibi davranan, ne istediğini bilmeyen, insanların kendisine saygı duyup sadık olmasını isteyen ama bunun geri dönüşümünü yapmayan yetersiz bir karakter. Ve Merit gidiyor bu adama abayı yakıyor! Haykırmak istiyorum. Serinin diğer kitaplarında umudum. Belki olur ve ben bu azaptan kurtulurum, kader bana bu iyiliği yapabilir bence.


"Çok yaklaştın." dedi nefes nefese.

"Yeterince yakın değil." Ama bunu söylerken sırıttım, hareketi yapmayı başarabildiğim için heyecanlanmıştım. Bu hareketim kalabalığı da memnun etti ve takdir eder şekilde ıslık çaldılar. "Dikkatli olun Hükümdar'ım" diye bağırdı birileri. "Kız güzel yüzünüzü yaralayabilir."

Ethan içten bir şekilde güldü. "Tanrı korusun." dedi balkondakilere. "O zaman sadece inanılmaz servetim ve harika içgüdülerim kalır güvenebileceğim."sf:79
Bu arada Periler gerçekten çok ilgimi çekti. Merit onların yaşamına daha fazla girer diye umuyorum.

Kitabın kurgusu ise gayet güzeldi. Kitabın sonu yarım kalmıyor, kapanışı var. Olayların bağlanmasında bir mantık var ve suçlunun kim olduğunu tahmin etsenizde kitabın sonuna kadar bundan emin olamıyorsunuz. Ayrıca Merit'e göz koyan bir Navorro vampiri de var. Keşke onunla olsa, keşke!Gerçi kabul etmeliyim Ethan'ın çekiciliüi pek onda yok.

Sonuç olarak vampir sevenlerin, bire bir dövüş okumaktan heyecan duyan arkadaşların kesinlikle okuması gereken bir kitap. Bir paranormal tutkunu olarak kesinlikle bu kitabı öneriyorum. Ben Ethan'a gıcığım umarım sizide pek etkilememiştir bu nefret. Bazılarına göre aralarında belki gerçek bir aşk bile var, beni ise hayattan soğutuyor.

Not: Merit'in gözleri kapağın aksine mavi ve uzun saçları var. Ayrıca kaküllerini de unutmamak gerekiyor.Kapağı sevmeme rağmen bir kaç eksikliği var. Şöyle birde katana olsaydı yanında daha süper olurdu.
2. Kitap kasım ayında çıkıyor!

"Vampirliği nasıl buluyorsun?"
"Eğer vampirlik bir ev olsaydı," dedim ciddi anlamda düşündükten sonra " tadilat gerektiriyor bu derdim." sf:184


Optimum Kitap'a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.


Okuyucu Testim.
Sonucu yorum olarak bırakmayı unutmayın, iyi eğlenceler :DDiğer Bloglarımıza da uğramayı unutmayın:
  
   Kitap Yorumu ve Tanıtımı: Kitap Hayvanının Günlüğü
   Kitap Çekilişi:  Kağıt Kız
   Yazar Hakkında Bilgi: Zimlicious
   Kitap Yorumu ve Çekiliş: Kitap Esintisi
   Kitap Yorumu ve Alıntılar:  Sevgili Kitap
   Ön Okuma: Romancekolik
   Kitap Çekilişi: Kitaplık Kedisi

1 Kasım 2012

Konumuz Buffy The Vampire Slayer.


Siz daha önce Vampir Avcısı Buffy/ Buffy The vampire Slayer'ı duydunuz mu?
Eğer duymadıysanız çok kaybınız var, hemen  bir bakın derim.

Bir Hedda Gabler Günü
        Bugün Taksimde Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesinde Hedda Gabler'ı izledim ve tek kelime ile müthişti.

        Çok tiyatroya deneyimim yok itiraf etmem gerekirse. Öyle bu güzeldi, bu değildi dersem sözüme pek güvenmeyin, araştırın ne bileyim. Baştan söylemek istedim :D

        Civciv saçlı kadın Hedda'nın performansı çok güzeldi. Hakkıyla oynadı resmen; güldürdü, ağlattı, nefret ettirdi... Tam bir cadolozdu. Cadoloz severim.