20 Ocak 2013

5. ÜKG Blog Turu || Kelebek || Kathryn HarveyBu sefer sizler için Koridor Yayınlarından çıkan Kelebek üçlemesinin ilk romanını inceliyoruz! Barbara Wood'un Kathryn Harvey adı altında yazdığı bu roman, ilk olarak 1988 yılında yayınlandı. Dilimize ise 2012 yılında çevrildi.


Beverly Hillste, seçkin bir erkek giyim mağazasının üst katında bulunan Kelebek adında özel bir kulüp. Orada tüm bilgiler gizli. Yalnızca en cesur olanlar üye olabilir ve herkes tek bir kişi önerebilir. Maskeli bir hırsız, soylu bir beyefendi, bir müttefik askeri ya da kovboy. Sizi gizli cinsel fantezilerin dünyasına çekmek için oradalar Düşlediklerinizden de ötesi için
Hırslı bir avukat, Jessica. Cömert bir işletmeci, Trudie. Ve başarılı bir doktor, Linda. Onlar maske altına gizledikleri arzularını bir bir yaşamak için sabırsızlanıyorlar. Gerçek hayatlarında hiç olmayacağı kadar.
Ama onlardan daha gizemli biri varsa o da Kelebeki yaratan kadındı. Kimliğini saklamak için adını, aksanını hatta yüzünü bile değiştirmişti. Ve artık tek arzusu, çocukluğundan beri peşinde olduğu şeyi onu zirveye taşıyacak veya çevresindekilerle birlikte onu yok edecek olan gizli bir saplantıyı hayata geçirmekti.
Şehvetin, umutların ve hayallerin gerçeğe dönüştüğü, fantezilerin vahşi birer nehir olup aktığı bir yer Güç ve arzuya susamışlığın hikayesi.
Yakıyor.

New York Daily News
Sihirli, ihtiraslı ve davetkar

Publishers Weekly
Sayfaların elinizden akıp gittiğini hissedeceksiniz. Washington Post

Kelebek
Kathryn Harvey

Tür: Aşk Hikayesi, Dram, Erotik
Sayfa: 582
Goodreads Puanı: 4.17 (934 oylama)
Çevirmen: Rabia Taş
Orjinal adı: Butterfly
Seri: 1/3
Türkçe: Koridor Yayınları

4 kadın, 2 farklı zaman ve bir mekan...

4 farklı kadını birleştiren bu yer, bu fantezi evi, kadınların en saklı hayallerini yaşayabildiği bir yer... Gerçek hayattan kurtulabildikleri, kendi kimliklerini kapıda bırakabildikleri bir yer... Bir maske takıp hayallerinde ki kişi olabilirler artık.

Trudi Kelebeği keşfettiğinde zorlu iş hayatından, kendisini tatmin etmeyen tek gecelik cumartesi gecelerinden bir kaçış bulmuştu.

 Dr. Linda küçükken yaşadığı sorunları hayatı boyunca atlatamamış, bunlar iki evliliğinin boşanma ile sonuçlanmasına neden olmuştu, şimdilerde ise iş hayatından başka bir hayata sahip olmayan bu kadının tek kurtuluşudur bu kulüp, bir kaç fantezi ve bir partner ile...

Jennifer'ın gerek yetiştirilme biçimi gerek aldığı eğitim Kelebeğe tamamen aykırı... Ama baskıcı ve iş hayatından rahatsız olan kocası onu bu baş kaldırıya itiyor.

Rachel... Onun hikayesi belki de içlerinde en acıklı olanı...Babası tarafından tecavüze uğradı, bir geneleve düştü ama umudunu kaybetmedi...

 Peki bu 4 kadının ortak noktası ne? Bir hayal, fantazi, umut ya da tesadüf mü?

Kelebek kitap boyunca devam eden gizemin kitabın sonunda çözüleceği hedefiyle okunması gereken romanlardan değil, kitabın ilk 100 sayfasında olayı çözüyorsunuz. Siz her şeyi biliyorsunuz. Ama karakterler bunları yaşayarak öğrenmek, cesaretlerini bulup acıyı tadıp daha güçlü bir şekilde ayağa kalkmak zorundalar. Bir intikamın, bir direnişin öyküsü aslında... hayata ve insanlığa karşı.

Kelebek, orijinal adıyla Butterfly, farklı kişilerin gözünden, geçmişe giderek bize bir kulübün temellerinin nasıl atıldığını gerçekçi ve biraz umuda sarılmış bir şekilde anlatıyor. Kitabın ilk başı biraz karmaşık ve size "ben ne okuyorum" dedirtiyor. Olayları işleyici kafanızda sonuca bağlansa da "nasıl?" sorusu aklınızdan hiç gitmiyor.

Bu dört kadının macerasını, onları bağlayan, yoran ilişkilerini gizli bir kurgu ve erotik bir anlatımla sunan, kadınların ve erkeklerin bir et parçası gibi tarif edildiği bir kitap. Yer yer içinizin daralacağını garanti ediyorum.

Güçlü ve zeki kadınları seviyorsanız bakmanızı öneririm... Bir süre erkeklerden nefret edebilir, garip fantezilerin rüyalarınızı süslediğini fark edebilirsiniz...

Diğer ÜKG Bloglarını Ziyaret etmeyi unutmayalım :)


Zimlicious: Yazarla Röportaj
Kağıt Kız: Çekiliş
Romancekolik: Kitap Yorumu ve Çekilişi
Sevgili Kitap: Kitap Yorumu
Kitap Esintisi: Kitap Yorumu


Yazarın sitesi: Barbara Wood
ÜKG'yi facebook'ta bulabilirsiniz!: Ütopik Kızların Günlüğü

8 yorum:

 1. Yazını okuyunca aklıma geldi. Harbi bazı yerlerde erkeklerden daha doğrusu Jessica'nın kocası ve babasından nefret ettim. Kitabın içine girip adamları boğasım geldi resmen. Aman böyleleri gerçek hayatta bizden uzak dursunlar. o_o

  Bir de sanırım kitabı tamamlamamıştın -sıkıldığın için yoksa hüüpletirdin hemencik- ama yine de süper bir yazı olmuş. Tam kararında. Emeğine sağlık~ :)

  YanıtlaSil
 2. İçim daraldı Ezgi, ben böyle ağır romanları kısa sürede okuyamıyorum. Çerezlik bir roman değil. Sevdim yavaş yavaş okuyacağım :D Teşekkür ederim :D

  YanıtlaSil
 3. kagitkiz21.1.13

  İşte tanıtım yazısı diye buna derim :P Fifty benzeri diye etiket basılacağına bu şekilde tanıtılsa daha çok ilgi çeker kitap ve zaten yorumlar sayesinde erotizmin değil onun kadar güçlü bir duygunun nefretin kitabı olduğunu gördük. Ellerine sağlık canım.

  YanıtlaSil
 4. Ben hiç bakmadığım için Fifty etiketi görmedim. Alakası yok ki onunla. Bir intikam hikayesi bu kitap... ERotizm var ama porno da sayılmaz. İlginç. Sağol canım kisses :D

  YanıtlaSil
 5. Halbuki pek eğlenceli diyordu yazar yahu! Ellerine sağlık kuzum.

  YanıtlaSil
 6. Anlamadım Simay? Kitapta eğlenceli bir yön göremedim ya :( İçim şişti.

  YanıtlaSil
 7. Röportajda "okuyucuların Kelebek’i eğlenceli bir kitap olarak göreceğini biliyordum" dedi ya yazar. Sizin yorumlara bakıyorum, daralmışsınız. Onu demek istedim.

  YanıtlaSil
 8. Tamam şimdi anladım :D Tecavüz, genelev, çocuk aldırma, dayak... Bunları nasıl eğlenceli görebileceğimizi düşünmüş gerçekten merak ettim.

  YanıtlaSil