6 Ocak 2013

Kitap Yorumu: Gülen Ceset || Laurell K. Hamilton

Gülen Ceset (Anita Blake #2)
Laurell K. Hamilton


Tür: Paranormal, Aşk Hikayesi, Vampir, Zombi
Sayfa: 370
Orjinal Adı: The Laughing Corpse
Goodreads Puanı: 4.07 ( 37.169 oylamada)
Çevirmen: Mert Süğlün
Yayıncı: Artemis Yayınları

"Çok tehlikeli biriymişim gibi davranıyorlar bana. Oysa hiç abartmıyorum ki... Ölüleri diriltip birkaç vampir öldürüyorsun sonra da insanlar seni canavar olarak görmeye başlıyor. Tamam, bu bazen üzücü. Ama artık... Avantajları da var. Cidden buraya silahsız geleceğimi mi sandın, diye sordum mesela. Sesim kulakta ciddi ve gerçekçi tınlıyordu. Hayatın üstüne bahse girmek ister misin?" "Yetişkinler için Vampir Avcısı Buffy... Aksiyon hiç durmuyor."
-The New York Review
"Vahşi ve eğlenceli."
-Publishers Weekly


Aslında uzun zamandır aklımda Anita'nın tüm kitaplarına yorum yazmak vardı, ama niyeyse kısmet olmadı. Finallerin yarın olması, bende, her zamanki gibi blogla uğraşma içgüdülerini tetikledi ve işte ben, kendimi Anita'nın 2. kitabını yorumlarken buldum.

Gülen Ceset aslında Anita'dan okuduğum ilk kitaptır. Rastlantı sonucu bir sahafta elime geçmişti ve ben de okumuştum. Kaç yıl öncesinden bahsediyorum, inanın bilmiyorum. Düşünün o zamanlar daha İngilizcem iyi değil, Türkçe okuyorum. (İnsan 20 olunca 1 yılın değeri bile çok büyük oluyor.) Sonradan Gülen Ceset'in bir geçiş kitabı olduğunu ve asla favori kitabım olamayacağını anladım. Jean-Claude ise favori vampirim olarak gönlümde taht kurmuştu ve kendimi başka oynak yaratıklara bırakmam imkânsızlaşmıştı... Bizimkisi büyük aşk...

Bu kitapta Anita'nın başı zombilerle derde giriyordu. Kendi güçlerini keşfediyor, evinde saldırıya uğrayıp polise yardım ediyordu. Yaralarına yeni yara ekliyor Şehrin Efendisi ile o kötü mahalle senin bu kötü mahalle benim geziyordu.

Çok güzel bir kitap değil bunu kabul edelim. 1 ve 3'ün yanında bence lafı bile edilmez ama Anita'nın gücü için açıklayıcı, onu tanımamız için faydalı bir kitap. Anita'nın her kitabı okumaya değer. Ben ilk 8 kitabı 4 defa, 8 den sonrasını 2 kez okumuş adamım. Bir kere daha okumayı planlıyorum.

Gülen Ceset ise Anita kitaplarının geleneği olarak vampirlerin, bu durumda zombiklerin sahne aldığı bir bar. Yeni kitaplarda bu özelliği göremesek de serinin ilk kitaplarında her zaman hoşuma giden bir ayrıntıdır.

Yıl 2013 oldu ve ben hâlâ neden kapakta vampir bir kadının vampir bir erkekle yarı çıplak olarak yer aldığını anlamadım. Çözülmemiş bir gizem daha... Hayır, Anita bildiğin (en azından o zamanlar) "evlenmeden sevişmem!" diyen bir kadın.

Benim sevgili Cellat'ım...

Bunu da Goodreads'ta yazmışım.
Bu kitap serinin diğer kitaplarına göre daha geride kalmış gibi hissediyorum. Her ne kadar okuduğum ilk Anita kitabı olsa da, Anita'nın orijinal karakterini korumuş olsa da bu kitap kadar zayıf, olaylar bakımından yetersiz, ilişkiler tarafından da boş bir kitap yok, belki Micah yarışabilir. Anita'nın geçiş kitabı diyebiliriz. Çünkü yazar bu kitapla Anita'nın güç potansiyelinin önünü açmış ve diğer kitaplara kapı aralamıştır.

Laurell K. Hamilton, New York Times listelerinde çok satan gizem, fantezi, büyü, korku ve romantizm barından iki serinin yazarıdır. Ace Books’tan çıkan, kahramanı ölü çağırıcı ve suç inceleme uzmanı Anita Blake olan on iki kitaplık ‘Vampir Avcısı’ dizisi, Suçlu Zevkler romanıyla başladı. Bu arada bu dizi içinde Anita’nın baş vampir ve kurtadamla olan, karmaşık kişisel ve profesyonel ilişkisi de evrimini sürdürüyor. Şu anda dünya üzerinde Anita kitaplarının iki bin kopyası bulunuyor. Hamilton kocası, kızı, iki köpeği ve sayısı her an değişen balıklarıyla St. Louis County Missouri’de yaşıyor.
Site/Twitter/Facebook

8 yorum:

 1. Ben buffy vampir avcısını o kadar çok sevmiştim ki bunu da okumak farz oldu:)Anita bana her zaman buffy gibi gelecek .Keşke buffy'nin de kitapları olsaydı :(

  YanıtlaSil
 2. Buffy'nin kitapları var ama dizi ile beraber gidiyor, farklı pek bir şey yok :))
  Anita ile Buffy çok farklılar bazı yönden. Anita silah tercih ederken Buffy her daim akrobatik hareketlerle falan işi yürütüyor. Tabii bu iki seret kadın kesinlikle tanınmalı.

  YanıtlaSil
 3. Kesinlikle :) Ben çizgi romanları var zannediyordum ama?Çizgi romansa bile xander esprileri varsa alırım:D

  YanıtlaSil
 4. Çizgi romanları da var. Hatta 8. sezon bile var Buffy'de.

  YanıtlaSil
 5. İlk hangi kitapla tanıdığımı tam hatırlamıyorum. Bana hep sanki hepsini okumuşum bir anda gibi geliyor.
  Bu kitap konusunda seninle aynı duyguları paylaşıyorum. Diğerlerinin yanında pek iyi değil ama kendi içinde zombiler, Anita'nın tüm o korkunçluklar karşısında güzü vs. yönünden iyi bir kitap =D

  YanıtlaSil
 6. İlk karışık okudum ama 3 defa tüm seriyi baştan okudum. Yerleri karışık değil o yüzden. Kitabın sonu hep hoşuma gitmiştir.

  YanıtlaSil
 7. Tabi hoşuna gider =) JC'ye özel ilgim yok ama o sahne tam aşık olunası bir sahneydi =D

  YanıtlaSil
 8. aleyna5.7.14

  bu kitabı bana bir arkadaşım vermişti çok macera heyecan ve ölümcül bir aşkla doluydu okudukça heyecanlanıyorum kızın karakteri sağlam ama sanki içinde bisiler ölüyormuş gibi ya da kaçırmış ama harika herkeze tavsiye ederim ama 10 yaşından büyükler okusun cünkü biraz yanlış şeyler var

  YanıtlaSil