3 Ocak 2013

Kitap Yorumu: Roger Ackroyd Cinayeti || Agatha Christie (Hercule Poirot #4)


Roger Ackroyd Cinayeti 
Agatha Christie

Tür: Polisiye, gizem, Aşk hikayesi
Sayfa: 191
Orjinal adı: The Murder of Roger Ackroyd
Çevirmen: Gönül Suveren
Goodreads Puanı: 4.06 (24. 487)
Seri Sıralaması: Hercule Poirot #4
Toplam Kitap: 42
Puanım:  

King's Abbot köyündeki sakin yaşam bir anda altüst olur. Dul bir kadının şüpheli intiharı asılsız dedikodulara yol açar. Köy, ilk kocasını öldürdüğünü bilen biri tarafından kadına şantaj yapıldığı ve Roger Ackroyd'un onun gizli aşığı olduğunu söylentileriyle çalkalanmaktadır. Fakat Ackroyd cinayete kurban gidince, tüm şüpheler ev halkının üstüne odaklanır. Kendini emekliye ayıran ve sebze yetiştirmek için King's Abbot köyüne yerleşen, Hercule Poirot, istemeden cinayete el koyar ve şeytani bir zekaya sahip katili yakalamaya çalışır.

Yorum


Agatha Rocks!!

Bunu dedim rahatladım vallahi. Kitabın sonunu bilmeme rağmen yüreğimi yerinden çıkartabilecek bir hikaye yazmış. Ben böyle polisiyeleri seviyorum işte, son ana kadar kendinizden bile şüphe edecek hale geliyorsunuz. Katilin kim olduğu belli değil, herkes potansiyel suçlu.  Kitabın sonunda hadi ama, olabilemez dedirtecek şeyler bunlar. Gidip sonunu söyleyen hocamı boğazlamak istiyorum.

Sakin bir kasaba ilk önce bir intiharla sonra da bir cinayetle sarsılır. O sırada şans eseri kasabada bulunan ünlü dedektif Hercule Poirot olaya dahil edilir, her şeyin inciğini cinciğini araştırır ve kitabın sonunda katili ortaya çıkarır ve sırf bununla da kalmaz ona garip bir teklif sunar.Nedir bu dedektiflerin tanrıyı oynama merakları, insanların hayatlarını ellerinde tutmaya bayılıyorlar, bende okumaya tabii ki. Sherlock Holmes'ü okuyacağım artık farz oldu. Çok heyecanlıyım.
Kitapta kısada olsa bir aşk hikayesi okuyoruz ona, "Ayy, canım yaaa. Çok sevimliii..." demeden geçemedim. Hala da diyorum.

Bayıldım sanırım bunu bir kez daha dile getirebilirim. Çok akıcı, eğlenceli bir kitap. Bir solukta da bitiyor hani kısacık. Bende bu aralar okuma şevki yok ondan elimde süründü. Bu türü seviyorsanız kaçırmayın!! Kitab-ı Sevda tavsiye robotu listesine eklendi! :D


2 yorum:

  1. DW Booklover3.2.14

    Agathayı sevdiysen ON KÜÇÜK ZENCİ'yi de oku derim.Ben Agathanın birkaç kitabını okudum ve en beğendiğim kitabı oydu.Bunu da en kısa zamanda okumak istiyorum ^^

    YanıtlaSil
  2. Agatha'nın hiçbir kitabını bilmem, okuduklarım haricinde. OKZ'yi de ekliyorum, teşekkürler!

    YanıtlaSil