17 Ocak 2013

Kitap Yorumu: Mucize || R. J. Palacio


Mucize
R.J. Palacio 

Tür: Genç Edebiyatı, Çocuklar, Aile
Sayfa: 313
Goodreads Puanı: 4.37 (17.440 oylama)
Türkçe: Pegasus Yayınları
Puanım: 
I won't describe what I look like. Whatever you're thinking, it's probably worse.
August (Auggie) Pullman was born with a facial deformity that prevented him from going to a mainstream school—until now. He's about to start 5th grade at Beecher Prep, and if you've ever been the new kid then you know how hard that can be. The thing is Auggie's just an ordinary kid, with an extraordinary face. But can he convince his new classmates that he's just like them, despite appearances?
R. J. Palacio has written a spare, warm, uplifting story that will have readers laughing one minute and wiping away tears the next. With wonderfully realistic family interactions (flawed, but loving), lively school scenes, and short chapters, Wonder is accessible to readers of all levels.

Not: Kitap çevrildi ve adı Mucize.


Çok az kitap sizi hem ağlatıp hemde kahkahalarla güldürebilir, kitabın adı gibi kendisi de, karakterleride birer "Mucize".

Nezaketin, ailevi değerlerin, cesaretin ve sevginin tek tek önümüze konulduğu çok harika bir kitap.

August Pullman'in(10) zorluklarla dolu hayatını okuyoruz. Yüzünde büyük ölçüde bozuklukla doğan Auggie toplumdan garip bakışlar almaya, parmakla gösterilmeye hatta bazen hakaretlere uğramaya alışmıştır... alışmış numarası yapmaktadır. Bu yaşına kadar evde eğitim görmüştür ama 5. sınıfı artık okulda okuması gerekmektedir. 500 yabancı öğrenciyle beraber.

Auggie için okul hem bir kabul hem de mükemmel bir yer haline gelir. Önce Jack Will arkadaşı olur sonra Summer öğle yemeğinde yanına oturur. Çocuklar arkasından veba oyunu oynar, her günü bir mücadeledir. Problemler yaşarlar. Ama aşarlar.

Wonder duygusal, komik ve sürekleyici bir kitap. 6 kişinin gözünden anlatılıyor.  Gizli hiçbir şey kalmıyor. Augie kitaba "Yüzümü tarif etmeyeceğim, büyük ihtimalle tahmin edebileceğinizden daha kötüdür." diye başlıyor ve biz onu diğerlerinin gözünden okuyoruz. Kitabın sonunda ise nasıl göründüğü hakkında az çok fikrimiz oluyor.

Nezaketin nasıl dünyayı daha güzel yaptığına dair o kadar çok söz, düşünce ve örnek var ki...

Anlatımı, karakter çeşitliliği hoşlanmama neden olan şeylerden biriydi. Sizin gözleriniz sızlarken birden güldürebilmesi ise gerçekten harika. Kitabın sonu belki gerekliydi, belki gerekli değildi ama bende zorlama etkisi uyandırdı ve hoşlanmadığım tek şeydi kitap hakkında. Ah bir Justin Bieber'dan ufak bir alıntı var, yazar bunu yapmayacaktı...

Wonder, NAIBA Book of the Year for Middle Readers ödülünü kazanmış 2012'de.

Yazar Hakkında
Palacio'nın ilham kaynağı bir gün dondurma dükkanının önünde gördüğü bir çocuk oluyor ve yıllardır istediği romanı yazma vaktinin geldiğini anlıyor.


Edit 2016 Aralık: Tatlı kitabımız film oluyormuş.😊

Beğendiniz mi? Paylaşın! :)

8 yorum:

 1. patronuscloak3.6.14

  Çok güzel bir kitaptı.Konusu ve verdiği mesaj da ayrı bir güzel.

  YanıtlaSil
 2. Ben bu kitabin ispanyolca cevirisini okudum.pkadar etkilendimki torunlarim icin turkceye tercume ediyorum

  YanıtlaSil
 3. Harika bu! Burada yayınlansa keşke!

  YanıtlaSil
 4. Bunu uzun zamandır çok merak ediyorum; okuyacağım inşallah!

  YanıtlaSil
 5. Oku Sim çok tatlı bir kitap :D

  YanıtlaSil
 6. merakli24.2.15

  Küfür bulunuyormu

  YanıtlaSil
 7. Okuyalı çok oldu kesin yok diyemem ama çocuk kitabı olduğu için, olduğunu hiç sanmıyorum.

  YanıtlaSil