17 Ocak 2013

Kitap Yorumu: Mucize || R. J. Palacio


Mucize
R.J. Palacio 

Tür: Genç Edebiyatı, Çocuklar, Aile
Sayfa: 313
Goodreads Puanı: 4.37 (17.440 oylama)
Türkçe: Pegasus Yayınları
Puanım: 
Kaderinde Sıradışı Olmak Varsa Sıradan Kalamazsın…

Merhaba, adım August. Size nasıl göründüğümü anlatmayacağım. Aklınıza ne geliyorsa muhtemelen ondan daha kötü görünüyorumdur.

August (Auggie) Pullman yüzünde fiziksel bir bozuklukla doğduğu için, normal bir okula gidemiyordu… şimdiye kadar. Yakında Beecher Ortaokulu'nda beşinci sınıfa başlayacak ve ömrünüzde bir kere bile "yeni çocuk" olduysanız, bunun ne kadar zorlu olduğunu tahmin edebilirsiniz. Dondurma yemek ve Xbox'ında oyun oynamak gibi sıradan şeyleri seven Auggie aslında sadece sıradışı yüzü olan, sıradan bir çocuk. Peki, yeni sınıf arkadaşlarını, görünüşünün ardında kendisinin de onlar gibi olduğuna ikna edebilecek mi?


Çok az kitap sizi hem ağlatıp hem de kahkahalarla güldürebilir, kitabın adı gibi kendisi de, karakterleri de birer "Mucize".

Nezaketin, ailevi değerlerin, cesaretin ve sevginin tek tek önümüze konulduğu çok harika bir kitap.

August Pullman'in (10) zorluklarla dolu hayatını okuyoruz. Yüzünde büyük ölçüde bozuklukla doğan Auggie toplumdan garip bakışlar almaya, parmakla gösterilmeye, hatta bazen hakaretlere uğramaya alışmıştır... Alışmış numarası yapmaktadır. Bu yaşına kadar evde eğitim görmüştür ama 5. sınıfı artık okulda okuması gerekmektedir. 500 yabancı öğrenciyle beraber.

Auggie için okul hem bir kabul hem de mükemmel bir yer haline gelir. Önce Jack Will arkadaşı olur, sonra Summer öğle yemeğinde yanına oturur. Çocuklar arkasından veba oyunu oynar, her günü bir mücadeledir. Problemler yaşarlar. Ama aşarlar.

Mucize duygusal, komik ve sürükleyici bir kitap. 6 kişinin gözünden anlatılıyor.  Gizli hiçbir şey kalmıyor. Augie kitaba "Size nasıl göründüğümü anlatmayacağım. Aklınıza ne geliyorsa muhtemelen ondan daha kötü görünüyorumdur." diye başlıyor ve biz onu diğerlerinin gözünden okuyoruz. Kitabın sonunda ise nasıl göründüğü hakkında az çok fikrimiz oluyor.

Nezaketin nasıl dünyayı daha güzel yaptığına dair o kadar çok söz, düşünce ve örnek var ki... Çocuklar için harika bir kitap.

Anlatımı, karakter çeşitliliği hoşlanmama neden olan şeylerden biriydi. Sizin gözleriniz sızlarken birden güldürebilmesi ise gerçekten muazzam. Kitabın sonu belki gerekliydi, belki gerekli değildi ama bende zorlama etkisi uyandırdı ve hoşlanmadığım tek şeydi kitap hakkında. Ah bir Justin Bieber'dan ufak bir alıntı var, yazar bunu yapmayacaktı...

Yazar Hakkında
Palacio'nın ilham kaynağı bir gün dondurma dükkânının önünde gördüğü bir çocuk oluyor ve yıllardır istediği romanı yazma vaktinin geldiğini anlıyor.


Edit 2016 Aralık: Tatlı kitabımız film oluyormuş.😊

Kitabımızın aldığı ödüller de şöyle:

Josette Frank Award (2013), West Australian Young Readers' Book Award (WAYRBA) for Younger Readers (2013), Dorothy Canfield Fisher Children's Book Award (2014), Charlie May Simon Children's Book Award (2015), Deutscher Jugendliteraturpreis for Preis der Jugendjury (2014), New Mexico Land of Enchantment Award for Children (2014), Judy Lopez Memorial Award for Children's Literature (2013), Louisiana Young Readers' Choice for Grades 3-5 (2015), NAIBA Book of the Year for Middle Readers (2012), Waterstones Children's Book Prize (2013), Bluestem Book Award (2014), North Carolina Children's Book Award (2014), Rhode Island Children’s Book Award (2014).

8 yorum:

 1. patronuscloak3.6.14

  Çok güzel bir kitaptı.Konusu ve verdiği mesaj da ayrı bir güzel.

  YanıtlaSil
 2. Ben bu kitabin ispanyolca cevirisini okudum.pkadar etkilendimki torunlarim icin turkceye tercume ediyorum

  YanıtlaSil
 3. Harika bu! Burada yayınlansa keşke!

  YanıtlaSil
 4. Bunu uzun zamandır çok merak ediyorum; okuyacağım inşallah!

  YanıtlaSil
 5. Oku Sim çok tatlı bir kitap :D

  YanıtlaSil
 6. merakli24.2.15

  Küfür bulunuyormu

  YanıtlaSil
 7. Okuyalı çok oldu kesin yok diyemem ama çocuk kitabı olduğu için, olduğunu hiç sanmıyorum.

  YanıtlaSil