20 Ocak 2013

Kitap Yorumu: Yerkara || Brodi Ashton

Yerkara (Yerkara/Everneath #1)
Brodi Ashton

Tür: Mitoloji, Aşk Hikayesi, Günümüz
Sayfa:336
Goodreads Puanı: 3.86 (11.111 oylama)
Çevirmen: Alkım Doğan
Seri:1/3
Orjinal Adı: Everneath

Aşk, ölümsüzlük ve kaybedişin dramatik hikâyesi. Nikki altı ay önce, birden ortadan yok olmuştu. Nikki bu süre boyunca yerin altında, Yerkara adı verilen bir diyarda yaşamıştı; zaman burada farklı işliyor, bambaşka yollarla besleniliyordu.
Nikki, Yeryüzeye, eski yaşamına ve sevgilisi Jacke veda etmek için geri döndü. Geçmişi unutmak ve hayatına devam etmek istiyor ama Yerkaraya döneceğine söz verdi. Çünkü Cole onu bekliyor. Cole, Nikkiyi baştan çıkarıp Yerkaraya gelmesi için kandırmıştı. Şimdi de Yerkaranın yönetimini ele geçirmeye karar verdi ve bunun için Nikkiye ihtiyacı var: Nikki Yerkaraya dönüp Coleun kraliçesi mi olacak, yoksa Yeryüzeyde Jackle mi kalacak?
Ashton'ın ilk romanı çok katmanlı ve merak uyandırıcı. Yazar özlemenin, kaybolmanın ve hayatta kalmanın doğasını araştırırken Osiris, Orpheus ve Persephone gibi mitlerden ilham alıyor. Publishers Weekly

Mitolojiye bayılıyorum, onu alıp bir aşk hikayesinin içine uyarlayan kitaplara daha çok bayılıyorum.

 Ben daha çok Hades ve Persephone hikayesi bekliyordum, onun yerine yazar bambaşka bir hikaye çizgisi yaratmış. Eğer zorlarsak bizim ikiliyi onların yerine koyarız tabii ama cıks, olmaz o iş.

Ondan öte, ben imkansız aşk, eziyet çeken aşıklar kısmına hasta oldum bu kitapta.  Nasılda zevkten dört köşe oluyorum ortada bir çıkmaz aşk hikayesi varsa ve erkek kızın peşini bırakmıyorsa ve son! Ah o son :D Birde kavga ediyorlar sürekli, etsinler. Testosteron iyidir, süperdir.

Nikki ve Jake'in hikayesi beni gerçekten sardı sarmaladı, duygulandırdı. Bu iki karakterin geçmişlerinin olması beni hiç rahatsız etmedi, ne de umutsuz tükenmeyen arayışları, ne de oynadıkları kovalamaca... Normalde bizim bilmediğimiz bir yaşanmışlık olunca eksiklik duygusu beni bırakmıyor. Bunun nedeni kitapta ki geri sayım ve bir yıl öncesine giden ikilinin geçmişlerini anlatan bölümler. Biz hem şimdiyi hem de 1 yıl öncesini okuyoruz. Kitabın içinde geçmiş hem de günümüz sıra sıra, sıkmadan verilmiş.

Cole'un bu hikayedeki payı beni sinir etti, her yerden çıkıp çıkıp duruyordu. Biri onu şu hikayeden çıkartsın diye öldüm öldüm dirildim. Ya da sonunda ölsün diye. Sonraki kitaplarda, olur da Nik ona kayarsa vallahi o kitabı pencereden aşağıya fırlatırım, okuduktan sonra.

Cole'dan da nefret edemedim ne yalan söyleyeyim. Ona da biri lazım ama Nik'den başkası lütfen. Kızın sahibi belli, sürmesin o pis ellerini.

Kitabı bitirdim ama aklımda karakterler hakkında pek kalıcı görüntüler kalmadı. Saç renklerini biliyorum ama karakterleri canlı yapan o ufak detayları pek hatırlamıyorum. Gizem kısmı biraz yordu, Meredith yani Mary olayı gereğinden uzundu bence. Ben aslında Jules içinde, Nik'in en iyi arkadaşı, bir çözüm isterdim. O sanki yalnız, ezik kalmış gibiydi. Kuzum. Cole ile onun arasını yapalım bence.

Kitap boyunca Cole :D


Mitoloji ve aşk sevenler okusun. Ama gidip de sınavınızda burada okuduklarınızı yazmayın hani, alırsınız sıfırı. Yazar bazı yerleri pek bir değiştirmiş. :D

Yazar hakkında:
Yerkara yazarın çıkış romanı, şu an için başka bir serisi yok. Kendisi gençlere yazıyor. Bloğuna buradan ulaşabilirsiniz. :)

4 yorum:

 1. İrem İvgin24.1.13

  Fena halde merak ediyorum!

  YanıtlaSil
 2. Başlamalısın :D İyi okumalar!

  YanıtlaSil
 3. vmpr_princess27.1.13

  Yeni aldım *-* Off daha da merak ettim T.T En kısa zamanda başlamalıyım!

  YanıtlaSil