10 Şubat 2013

6. ÜKG Blog Turu || Kutsanmış Kan - Samantha Young // Kitap Yorumu


6. ÜKG Blog Turumuza hoş geldiniz! Bu ay size Martı Yayınları'ndan çıkan, Kan Günlükleri Serisinin ilk kitabı Kutsanmış Kanı tanıtıyoruz! Serinin ikinci kitabı Geçmişin Kanı'nı kitapçınızda bulabilirsiniz!


Kutsanmış Kan
Samantha Young

Tür: Genç Yetişkin, Aşk Hikayesi, Paranormal
Sayfa: 280
Goodreads Puanı: 4.10
Seri: 1/3
Çevirmen: Gülfem Çırak
Seri: Kan Günlükleri
Puanım: 
Eden bir "Kutsanmış", Ankhların deyimiyle bir Ruh Yiyici'dir. Kutsanmışlar, insanların ruhlarıyla beslenerek hayatta kalabilen canlılardır ve bunu ilk yaptıklarında bir insanın ruhunu tamamen almaları yani onu öldürmeleri gerekmektedir. Henüz bunu gerçekleştirmeyen Eden, her an artan açlığına karşı büyük
mücadele vermektedir. Bunun en büyük nedeni de, bir insan olduğunu sandığı Noah'dır.
Eden, çok sevdiği arkadaşı Noah'nın aslında insan değil de, Kutsanmışları avlamakla görevli bir Ankh olduğunu öğrenir ve büyük hayal kırıklığı yaşar. İhanete uğradığını düşünen Eden öfkeye teslim olur ve ilk ruhunu almaya karar verir. Diğer yandan onu bu durumdan kurtarmaya çalışan Noah ve diğer Ankhlar, Eden'in bu dürtüsünü yok etmek için planlar yapmaktadır. Bir yanda kızgın, kırgın ve öfkeli bir Ruh Yiyici, diğer yanda ona doğruyu göstermeye çalışan bir Ankh vardır şimdi...
"Samantha Young fantezi, romantizm ve entrikayı çok iyi harmanlamış."
-Publishers Weekly-
"Kutsanmış Kan, insanı şaşkına çeviren konuya sahip harika bir kitap. Kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum."
-Once Upon A Twilight-
"Kalp atışını hızlandıran bir aksiyona sahip bu kitap tek kelimeyle şahane."
-Electrifying-
"Bu seri yeni takıntım... Kesinlikle bayıldım. 5 üstünden 5 yıldız veriyorum!"
-Good Choice-


Kutsanmış Kan'da Nasıl Bir Dünya Var?


İlginç konusu olan, ikili ilişkiler arasındaki o eğlenceli kısmı yakalayan bir kitap Kutsanmış Kan.

Kitap iki kişinin gözünden anlatılmasına rağmen geçişler o kadar etkili ki hem siz kimi okuduğunuzu biliyorsunuz, hem de bu geçişleri fark etmiyorsunuz. Sıkılmadan okuyorsunuz, kitabın kısa olması konu açısından da bence yerinde olmuş. Zira çok aynı şeylerde duruyor ve kitabın %60'ı boyunca kayda değer olaylar olmuyor.

Eden ve Noah'a kitabın başında ısındım. Ama ne yazık ki aşkı ve kurgusu beni pek etkilemedi. Bir solukta bitirilebilecek kısacık ve aynı zamanda anlatımıyla bende sıradan bir his bırakan bir kitap. Bunun birazda çeviriden olduğunu düşünüyorum.

Türün verdiği bir şey olarakta ölümsüz Ankh olarak adlandırılan kişiler çok duygusal çizilmiş. Cyrus 2500 yaşında olan biri için çok yumuşak ve duygusal. Ruh Yiyicilerde ise o gücü gördüm, ama onlarda da eksiklik vardı.

Noah'ın beceriksiz olduğunu sanırım söylememe gerek yok.

Aşk hikâyesi için de okunmaması gereken bir kitap.

Karakter isimlerin Noah(peygamber) Eden(cennet) Ryan(küçük kral) Cyrus (tanrı, taht) özel olarak seçilmesi güzel bir ayrıntıydı.

Yazarın yarattığı dünyayı sevdim ama anlatım ve kurgunun bazı detayları beni sinir edecek kıvamdaydı. Olayların temeline inilmemiş ve bu da inandırıcılığı azaltmış. Seriye bir şans daha verip ikinci kitabı İngilizce okuyacağım, çevirinin pek iyi olduğunu düşünmüyorum. İkinci kitapta olayların nasıl gelişeceğini merak ediyorum, takipte kalın.

Kitaptan hoş bir alıntıyla size veda ediyorum! "

...Her neyse, Cyrus ve Val nerede?"
Emma gözlerini devirdi. "Noah, sana onu böyle çağırmamanı söylemiştim. Tanrı aşkına, kadın iki bin yaşında bir savaşçı, Denny's de çalışan bir garson değil."
Noah, sırıttı, kanepenin içine iyice gömülürken kollarını göğsünün üstünde birleştirdi. Uzun boylu, uzun bacaklı esmer kadını düşününce sırıtması şehvetli bir sırıtışa dönüştü. "Hey, o bana otuz yaşındaki seksi bir kadın gibi görünüyor ama."
Annesi kafasını iki yana sallayarak homurdandı. "O seni canlı canlı yer çocuğum."
"Doğru. Ama bu benim hoşuma gidebilir."
"Ah." Emma suratını ekşitip Noah'ın kafasına vurdu. "Annenle böyle konuşma."

6 yorum:

 1. "Noah'ın beceriksiz olduğunu sanırım söylememe gerek yok." güldüm buna :D

  9/10 yaptım ya 4. soruda şaşırttın beni Merveeee~ gerçek annesi değil de öbürünü sandım ben. Neyse artık.. :D

  YanıtlaSil
 2. Soruları gördün ama sen, sayılmaz o!

  YanıtlaSil
 3. İyi yapmışsın :D Ben seni geçtim ama :P

  YanıtlaSil
 4. Okumadan iki soruyu doğru bildim kihahah

  YanıtlaSil
 5. Hehe Bencw %100'lük bu kitap Sİmayyyyy :D

  YanıtlaSil