13 Şubat 2013

Kitap Yorumu: Beni Seç || Kiera CassBeni Seç
Kiera Cass

Tür: Genç Edebiyatı, romans,distopya
Sayfa: 304
Goodreads Puanı: 4.04
TR çıkış: 2013
Seri: 1/3
Puanım:  
Bir prens nasıl tavlanır?
Illéa ülkesinde tüm genç kızlar doğdukları günden beri sınıf atlamanın peşinde. Paha biçilmez mücevherlere, göz alıcı elbiselere ancak bu şekilde sahip olabilecekler. Bunun için tek bir şansları var: SEÇİM. Kıyasıya bir mücadeleyle geçen Seçimi kazanmanıntek yolu Prens Maxonı kendine âşık etmek.
America içinse Seçim, bir kâbustan farksız. Bu yarışa girmeyi kabul ederse, kendisinden aşağı sınıftan olduğu için herkesten gizlediği aşkı Aspeni arkasında bırakmak zorunda kalacak. Öte yandan bu, ailesinin tek kurtuluş şansı.
America saraya adım atar atmaz, kendini esrarengiz bir dünyanın içinde bulacak. Saray hiç de dışarıdan göründüğü gibi olmayacak.
35 kızın katıldığı vahşi bir yarış nasıl kazanılır?

"Açlık Oyunları ile The Bachelor arasında bir yerde duran bu roman öyle eğlenceli ki. Yazar, Americanın gizli, ilk aşkının külleri sönerken America ve Prens Maxon arasında gelişen kimyayı öyle ustaca kurmuş ki, okumaya doyamıyorsunuz."
Publishers Weekly
"Kiera Cassin ilk romanı Beni Seç, reality şov ve distopik bir peri masalının mükemmel sentezi."
Kiersten White, Paranormal


35 kız ve bir Prens, gerisini siz düşünün. Kedi kavgası kaçınılmaz, tırnaklar için törpü ister misiniz? Tanrıça || Aimee Carter

America Singer, geniş boşlukları olan bir kast sisteminde büyüyen bir 5. Kendisi yetenekli bir sanatçı, 6'dan bir çocuğa ölesiye aşık: Aspen. Hem ailesine yardım için, hem de Aspen'in isteği üzerine her nesilde Prens için düzenlenen ve eş seçmesi için yapılan bir kurada yer alıyor. Hiç tanımadığı bir dünyaya ayak basıyor. 35 kızla istemediği bir yerde, bir kuş misali tutsak tutuluyor. Üstelik hayatı her zamankinden daha zor ve ölüm tehlikesi her zamankinden daha fazla! Kalbi de kırık.

Kitap Açlık Oyunlarına çok benziyor, amma velakin onun sertliğinden yoksun. Saray hayatı ise donuk. Yaratılan dünya bizimkine çok benzer; uçaklar, telsizler, televizyonlar var. Ama aynı zamanda derin bir kast ve krallık sistemi, açlık hüküm sürüyor. 4. dünya savaşını atlatmış, Amerika'nın kalıntıları üzerine kurulmuş bir ülke Illea.

Kitabın ilk başında önce oradaki hayatı tadıyoruz. Gece çıkma yasakları, sınıf atlama telaşı, açlık... America (İsim beni öldürecek) ve Aspen kitabın başında favoriniz oluyor ama sonra Maxon ile tanışıyorsunuz. America ile aralarında hoş bir diyalog var: gülüyorsunuz, heyecanlanıyor ve sonra geriliyorsunuz. Onlar şakalaşırken sırıtmama engel olamadım.


35 kız olur da peki rekabet olmaz mı? Her zaman ki gibi bir baş cadı var. Ama kitapta çok derin içeriden bir suikast, hayati tehlike yok. Tüm tehlike dışarıdan.. Asiler... Sarayın tüm ahalisi biraz sığ olsa da özlerinde hepsi çok iyi.Kitabı heyecanlı buldum, kurgusu hoştu. Arada sıkıldığım anlar oldu, hiçbir karakterden hoşlanmadığım anlar da oldukça çoktu. Erkekleri özellikle yetersiz buldum. Maxon'un ve America'nın buluşmaları bir yerden sonra aşırıya kaçtı ve kitabın sonu ise kesinlikle beni tatmin etmedi.  Ama aralarında geçen konuşmalar çok eğlenceliydi. O göz kırpmaları ise beni yordu. Eş olmadan arkadaş, anladım ama...  America'nın kararsızlığı ise bir yerden sonra baydı. 2. kitap olan Elit'i merakla bekleyeceğim. Çünkü ortalık çok kızıştı, son 6 kız!

Kast sistemi: Aklımda kalanlar bunlar, eğer hatırladıklarınız varsa lütfen yorum bırakın tamamlamak isterim :)

1
2
3
4: Öğretmenler/eğitimciler
5: Sanatçılar (Açlık sınırındalar)
6: Hizmetçiler( Açlar)
7
8: Evsizler
 ---Asiler

Kapağa bayıldığımı söylemiş miydim? Burada kısa bir video bulabilirsiniz :))
İlk tepkim: O Elbise mavi değil miydi o.O
Ufak bir alıntı ile veda ediyorum!

"Eğer sana âşık olmamı istemiyorsan, bu kadar tatlı görünmeye bir son vermelisin. Yarın ilk iş, hizmetçilerine senin için patates çuvalı diktireceğim!"
Koluna vurdum. "Kes sesini Maxon."
"Şaka yapmıyorum. Bu kadar güzel olman senin için zararlı. Buradan ayrıldığın zaman seninle birlikte birkaç muhafız göndermemiz gerekecek. Asla tek başına hayatta kalamazsın, zavallı şey." Tüm bunları şakasına, bana acıyormuş gibi söylemişti.
"Buna engel olamam." İç çektim. "Kimse dünyaya mükemmel bir şekilde gelmeye engel olamaz." Sanki çok güzel olmak yorucuymuş gibi suratımı yelledim.
"Hayır, bunu engelleyebileceğini sanmıyorum."(sf:231.)


Kiera Cass || Beni Seç

13 yorum:

 1. HanifeAlbayrak13.2.13

  İlk üç sınıf zaten hayatın kaymağını yiyenler. :D

  7, hayat vurdu birde sen vurma :D

  YanıtlaSil
 2. :D . sınıf yanıma yaklaşmaya ömrün yetmez :D

  YanıtlaSil
 3. Bannerında fena yani sayın Özcan. Eline sağlıkkkk :D

  YanıtlaSil
 4. Güngör (Renkli Kitap)2.3.13

  Kitap bitti sonunda yorumlara bakabiliyorum :D Dediklerine katılıyorum, benim de bazen takıldığım yerler oldu ama genel olarak da pek bir sevdim ^.^ Maxon, Maxon diye America'ya söylenip durdum =P Büyük merakla bekliyorum 2. kitabı ;D

  YanıtlaSil
 5. İkincisi çevirliyormuş. Çok beklemezsin :D Beğendiğine sevindim.

  YanıtlaSil
 6. beyza akgndz15.11.13

  3. kitap ne zaman çıkacak bilginiz var mı :)

  YanıtlaSil
 7. Mayısda yurt dışında çıkıyor. Burada da o civarda, bilemedin haziran temmuz gibi çıkar. :)

  YanıtlaSil
 8. Serhat29.1.14

  Bir şey soracam şimdi buna ara kıtabı var falan fılan dıyorlar.Ben serıye baslayacagım merakla ama bıldıgım kadarıyla serı 3 kıtap 1.Beni Seç America'nın agzından,2.Elit MAXON'IN AGZINDAN 3.tHE oNE'DA Aspen'ın agzından mı?Nasılş bır sey?Kafamı çok karıstırdılar.

  YanıtlaSil
 9. Bildiğim kadarıyla 3 kitap America tarafından anlatılıyor,ancak okumadım. Emin değilim.

  YanıtlaSil
 10. renkli.modamm21.2.14

  hayır elitte americanın ağzından the one de

  YanıtlaSil
 11. ezgi3.4.14

  bu tür kitaplara bayılıyorum ama bazı yerlerde America'nın kararsızlıkları benim de canımı sıktı.Mesela hem Maxon'a zaman ver bana diyor hem de başka kızlara bakmasını istemiyor.Bence The One'da Maxon-America daha çok olmalı.6 mayısta çıkıyormuş

  YanıtlaSil
 12. İrem8.4.14

  hayır hayır hepsi Americanın ağzından ben ilk ikisini okudum :)

  YanıtlaSil