9 Şubat 2013

Kitap Yorumu: Cam Kırıkları Parkı || Alina Bronsky


Alina Bronsky

Tür: Genç Yetişkin, Dram, Edebiyat
Sayfa: 232
Goodreads Puanı: 3.64
Çeviri: Çiğdem Güler
Yayınevi: İthaki Yayınları
Puanım:  
Sashanın hayatta yapmak istediği iki şey vardı:
Annesi hakkında bir roman yazmak ve uvey babası Vadimi öldürmek.
Alina Bronskynin ilk romanı Cam Kırıkları Parkı Almanyanın en önemli edebiyat ödüllerinden biri olan Ingeborg Bachmann Ödğlğne aday gösterildi. Bu keskin zekâ ürünü ve esrarengiz romanın kahramanı 17 yaşındaki Sasha Naimanndır. Moskovada doğan Sasha, iki üvey kardeşi ve annesiyle Berline taşınır. Üvey babası annesini öldürünce Sasha'nın hayatı değişir. Artık hayatta yapmak istediği iki şey vardır: Annesi hakkında bir roman yazmak ve üvey babası Vadimi öldürmek.
Almanyadaki Freundin Dergisi Cam Kırıkları Parkını toplumun kıyılarında yaşayanların acımasız ve eğlenceli bir portresi, olarak tanımlıyor. Fakat Sashanın hikâyesi kıyıda kalmıyor, okuyucunun tam kalbine yerleşiyor.
Hayran bırakan bir ilk yapıt.
Publishers Weekly
Sasha Naimann zamanımızın kahramanı
Buyuk bir yetenek ve zekâyla anlatılan hikâyesi
beni yakaladığı gibi sizleri de yakalayacak.
Alicia Erian

Alexandra Naimann, Sascha.
 Anlatılmaz yaşanır tarzı bir hikaye, içinize oturan bir olay dizisi.  Onun yaşadıkları zevkle okunacak cinsten değil, yüzünüzde gülümseme bırakmıyor. Her cümle daha korkunç bir gerçeğe gebe.

 Tanıtımdan zaten amacını biliyoruz, ama neden bunu istiyor, neden bu ufacık kızda bu öfke yaşıyor? İşte bunu okuyoruz, onun hıncını tadıyoruz. Seçimlerinden memnun kalmaya biliriz ama ona anlayış göstermemek imkansız. Belki siz olsanız böyle davranmazdınız, ama değilsiniz.

Bir bakıcı iki kardeş ile kalan Sasha'nın omuzlarında tarif edilemez bir yük var. Geçmişini lekeleyen bir sürü olay ve iki hedef...Vadim'i öldürmek ve annesi hakkında bir roman yazmak.

Hayata, insanlığa ve özellikle erkeklere bir nefreti var onun. Bunu hem kendine zarar vererek, hemde tutunduğu öfkesi ile çevresindekilere zarar vererek dışa vuruyor. Yardıma ihtiyacı var, nasıl isteyeceğini bilmiyor. Geleceği planlarken geçmişi sürekli karşısına çıkıyor. Bizde o anıları yaşarken bugüne onu ne getirmiş onu okuyoruz.

Almanya da geçiyor kitap, türkleri, rusları ve almanları okuyoruz. Oradaki vatanından kopmuş insanların nasıl algılandığına dair bir iki cümlede bulabilirsiniz.

Okurken bir an işlerin berbat bir yön alıp ensest'e dönüşeceğini sandım. Yanlıştım, belki kendi kendime kuruntu yaptım. Düşünüp rahat bir nefes alabiliyorum şimdi.

Bir solukta bitiremediğim yoğun bir kitap. Kısa olabilir ama çok şey anlatıyor. Sonu ise hem tatmin ediyor, bize temiz bir sayfa, özgürlük sunuyor hemde boşluğa itiyor. Sonuçta bir bekleti ile girdik bu kitaba. Daha çarpıcı bir son beklerdim. Gerçi hedefine ulaşsaydı o zamana da çok sıradan olurdu ve hedefinden şaşardı kitap. Sascha ise bayıldığım bir anlatıcı. Güvenilir olduğu pek söylenemesede zorlu ve öfkeli bir kişilik. Onu bu yüzden çok sevdim. Okuduğuma sevindiğim, sevgiyi ve ufacık iyiliklerin ne kadar önemli olduğunu hissettiren bir eser.

"Kendilerini zayıf hisseden insanlardan kendinizi koruyun, çünkü günün birinde güçlü hissetmek isteyebilirler ve bu sizin asla toparlanamamanıza neden olabilir." sf:45


0 Yorumcuk:

Yorum Gönder