18 Mart 2013

8. ÜKG Blog Turu || Eşleşme || Ally Condie - Yorum + Okuyucu Testi


ÜKG'nin 8. turuna hoş geldiniz. Bu sefer size Kitap Hayvanın büyük heyecanla aklımıza soktuğu bir kitabı tanıtacağız. ÜKG kızları geçen Blog Turda olduğu gibi, bu turda da farklı günlerde karşınıza çıkıyor işte günlerimiz. Takviminizi işaretlemeyi unutmayın. Bizi kaçırmak istemezsiniz. :PKimi seveceğinize, nerede çalışacağınıza, ne
zaman öleceğinize başkalarının karar verdiği bir dünya düşünün. Bu dünyada uzun bir hayata, harika bir işe, ideal bir eşe sahip olmak için neredeyse hiçbir bedel ödemek gerekmiyor ama bu seçimleri sizin adınıza başkaları yapıyor. Yapay bir cam fanusun içinde yaşadığınızı fark ediyorsunuz ve bilinen yegane hayat ile daha önce hiç kimsenin gitmeye cesaret edemediği bir yol arasında kalıyorsunuz. Yani mükemmeliyet ile tutku arasında...
Kitapları çevrildiği tüm dillerde çok satan Ally Condie'den muhteşem bir fantastik kurgu.

Eşleşme ( Eşleşme #1)
Ally Condie

Tür: Genç Edebiyatı, romantik, aşk, Distopya.
Goodreads Puanı: 3.77
Sayfa: 352
Orijinal adı: Matched
Türkiye Çıkış Tarihi: 03.2013
Yayınevi: Delidolu
Seri: 1/3
Seri Durumu: 3. Kitap çıktı.
Puanım:

Yorum


Ne zaman öleceğini bilmenin nasıl bir duygu olacağını hiç düşündün mü? Kaç yaşında, nerede, hangi gün ve kimlerle?

Eşleşme de yaratılan dünya da düşünmene gerek yok, zaten her şey senin için planlamış, programlanmış. Muhteşem denilebilecek oranda, makine gibi işleyen bir sistem Toplum. Ama biraz fazla düzenli...

Hız trenleri, her gün yemek dağıtan arabalar, herkesin uzmanlaştığı bir alan, cipler, dışarı çıkma yasakları, uyurken beyin dalgalarını ölçen cihazlar, sevişme zamanınızı, pardon çocuk sahibi olacağınız zamanı belirleyen kurallar ve daha niceleri... Robot bir toplumun robot çocukları... Sanat bile sınırlı halde sunulmuş.Eşleşmede'deki dünya


Bu topluma Cassia Reyes'in gözlerinden bakıyoruz. Ve adım adım bu muhteşem sistemin yalanlarına tanık oluyoruz.

Eşleşme 17 yaşındaki Cassia'nın eşinin açıklanacağı Eşleşme yemeği ile başlıyor. Yavaş yavaş bu toplumu tanıtıyor bize. İşlerin nasıl yürüdüğünü, bu distopik dünyanın kurallarını anlatıyor. Aslında, bu kurallar kitabın sonuna kadar devam ediyor. Yalnız Cassia'nın eşini tanıtacak olan çipte bir sorun var, işte bu sorunla beraber Cassie aramaya ve merak etmeye başlıyor. Ve âşık oluyor. Bazen bir objeye bazense...

Yazarın dili ve kitabın kurgusu


Kitabın dilinden bahsetmek istiyorum. Çünkü biraz yadırgıyorsun ilk başta. Şimdiki zaman kullanılmış. Buna alıştıktan sonra okuması kısmen daha çok kolaylaşıyor. Ama bir yere kadar.

Kitap biraz fazla olaysız ve çok donuk; tabiri caizse ben karakterimi, kadın karakterlerimi, biraz yırtık, hazır cevap seviyorum. Elbette, böyle kadınlar bu kitabın türüne biraz yabancı kaçıyor. Kitaba bir türlü ısınamama nedenlerimden biri buydu.

Bu yeni dünyada en ufak hataya bile yer yok, sonunda toplumdan atılabilme ihtimaliniz bile oluyor. Hem çok huzurlu,  hemde çok katı. İnsanları da öyle. Şöyle gerçek bir ihlalci gelse de kitaba renk katsa demeden edemiyorum.

Kitabı okurken bunu yazmayı unutmamalıyım dediğim bir nokta var aslında. Başlarda "Cassie Reyes, toplum size eşinizi memnuniyetle sunar." diye bir cümle geçiyor. Bunu okuduğumda kafamda " Overlok makinesi ayağınıza geldi." sesi birkaç kez çınladı. Okuduğumda metrobüsteydim, kahkaha atmamak için kendimi zor tuttum. Eşleşme'le ilgili ufak bir anı olarak da sizinle paylaşmak istedim.

Kitabın her sayfası benim için sıkıcı ve heyecandan yoksundu. İlk distopya deneyimim değil, kısa zaman önce Beni Seç'i okumuştum. Ama Eşleşme benim için soğuk, heyecansız, merak ettirmeyen bir kitap olarak kaldı. Üstelik aynı şeyler o kadar çok tekrar ediyor ki bir süre sonra bunalıyorsunuz.

Kitabın sonu hem belirsiz, hem heyecanlı hem de kitabın geneli gibi donuk. İçindeki tutkuyu hissedemiyorum... Sanırım Eşleşme herkesin seveceği kitaplardan değil.


Size bir alıntıyla veda ediyorum...
Arkamdaki karanlık korkutmuyor beni, ne de önümdeki yıldızlar. Düşünüyorum da, belki uçmanın en iyi yolu ellerine toprak doldurarak uçmaktır. Böylece insan nereden geldiğini, yürümenin bazen ne kadar zor olacağını hiçbir zaman unutmaz.

13 yorum:

 1. Buse!18.3.13

  Video süper :). Zaten acayip merak ediyordum şu kitabı, yarama tuz biber ektiniz :D :D

  YanıtlaSil
 2. Beğendiğine çok sevindim! :D:D

  YanıtlaSil
 3. Nereden aklına geldi o benzetme aklına ahaha :D O an metrobüsde, yanında olmak isterdim ya gülerdik beraber :D 10/10 yaptım bu arada, hani benim aferin, pekiyim neredee?!

  YanıtlaSil
 4. Bilmiyorum ki nereden geldi :D UUU Ezgi, tebriklerr. 80lerden sonra 100 gelişimine hayran olmamak elde değil :D

  YanıtlaSil
 5. Vay anasını ! Merve döktürmüşsün kız :)))

  YanıtlaSil
 6. :P Sevdim ki ben kitabı, alacağım tabii ki tam puanı. :D

  YanıtlaSil
 7. :D Birimizin sevmesi süper ya :D

  YanıtlaSil
 8. Çok sağol Ebru! :D Benim pek içime sinmedi ama sen beğendiğin için mutlu oldumm :D

  YanıtlaSil
 9. Det! Çok değşik olmuş bi' kerem. Video'ya zaten bittim. :)

  YanıtlaSil
 10. elfida15.5.13

  Öncelikle kitapla ilgili düşüncelerini paylaşıyorum.Bence harika bir kitap çıkarılabilecek bir konu heba edilmiş. Sönğk giden kitap sadece son kısmında biraz heyecan kıpırtısı verdi.
  Son olarak neredeyse her yorumunda beni güldüren bir cümlen oluyor :D
  "Overlok makinesi ayağınıza geldi." :D ahah harika ya.

  YanıtlaSil
 11. O kulağımda çınlayınca bende şok oldum. :D Gülmek iyidir :P

  YanıtlaSil
 12. O kulağımda çınlayınca bende şok oldum. :D Gülmek iyidir :P

  YanıtlaSil