23 Mart 2013

Film: Amadeus || Miloš Forman
Ara sıra izlediğim, sevdiğim filmlerden bahsediyorum burada. Ama böyle bir gönderi yazmayalı çok oldu. Dün arkadaşımla konuşurken Amadeus'u izlediğimden, çok da sevdiğimden bahsettim. Oda neden yazmıyorsun bloguna dedi? Gerçekten neden yazmadım? Hastayım ondan sanırım... Üç gündür cebelleşiyorum :D

Geç olsun güç olmasın mantığı ile işte size güzel bir film tanıtmak niyetindeyim. Umarım başarabilirim.

Amadeus aslında Peter Shaffer'ın yazdığı bir oyun. İlk olarak 1979 yılında yayınlanmış. Okuyanların dediğine göre filmle çok bire bir gidiyormuş. Ama ben şuan için okumadım, bu yüzden pek yorum yapamayacağım.

Amadeus 1984'yılında çıkmış, Miloš Forman tarafından yönetilen bir film. Shaffer filmin senaryosunu da yazmış.

Konu olarak Mozart'ın ve onun gibi bestekâr olan Salieri'nin hayatını ele alıyor. Ama öyle güzel alıyor ki. Filmde kullanılan müzikler ve onların kullanıldıkları yerler, hikâye, Salieri'nin anlatışı, flashbackler...Salieri'nin Mozart'ın müziğini tarif etmesi...  Mozart'ın inişli çıkışlı hayatını, Salieri'nin onun bestelerine duyduğu hayranlığı, kıskançlığı, her şeyi... Kısacası büyüleyici bir film. Bittiğinde aklımda tek bir düşünce vardı. "O benim en büyük hayranım ve katilimdi." Olaylar tamamen böyle ilerlemese de.

Kıyafetlerle, peruklarla, Mozart'ın gülmesiyle, Salieri'nin acımasızlığa kaçan oyunlarıyla nasıl bittiğini anlamayacağınız bir film. Burada 3 saatten bahsediyorum. İlk izlememiz gerektiği söylendiğinde eziyet olacağını düşünmüştüm.Filmde, Salieri'yle ona hayran oluyorsunuz ve onun hayatını öğreniyorsunuz. Adım adım onun delirdiğini görüyorsunuz. Film size Mozart'ın ölümünden 35 yıl sonra, Salieri'nin bir papaza itirafta bulunması ile başlıyor. Her şey Viyana'da yaşanıyor.


Dürüst olmak gerekirse ben pek klasik müzikten anlamam. Yani film ilginizi çekmişse o yönden korkmanıza gerek yok. Bodoslama dalıp sizde benim gibi günlerce etkisinde kalabilirsiniz.
0 Yorumcuk:

Yorum Gönder