29 Mart 2013

Göçebe geliyor, maziye bir bakış atalım


Şöyle azıcık geyik yapmak istedim. Meyer hakkında, bu distopi hakkında...

Her hâlde Alacakaranlığın ünlü yazarını tanımayan kalmamıştır. Onu okuyan bu kitabı da ihmal etmemiştir. Yeni Alacakaranlık olacağını düşünmüyorum, ama fan kitlesi olacaktır elbette.


Yarın bizim ÜKG kızlarından bazıları ve bizim film, tüyap ve Kadıköy kızımız Melis'le Göçebe'ye gidiyoruz. Bu yüzden azıcık yıllar öncesine (evet flashback yaşıyorum) gitmek; kitaptan, ona karşı duygularımdan bahsetmek istedim.

Alacakaranlık ile tanıdığım Meyer'in yeni bir kitabı olduğunu görünce almıştım. O zamanlar sevmiş, 3 defa okumuştum. Hâlâ da severim aslında. Yazarın arada sırada seriye ikinci kitabı yazacağı dedikoduları çıkıyor. Hatta en sonunda doğrulamış bile yazar.Burada. Gözümde çok anti olarak kaldı.
Melanie'nin Jared ile olan aşkı ben her adımında sinir etmişti. Orada Ian dururken... O mağarada kutularla olan sahnelerinde, ona karşı tavırlarında... Ian'da da eksik bir şey vardı hep.

Göçebeye asla kickass diyemem, o daima dövülen taraf oluyordu. Banyo sahnesini hatırlarsınız, karakterler açısından bir dönüm noktasıydı. Jamie'nin hastalığıyla beraber. Arayışı boş ve desteksizdi sanki. Asla o insanları bulacağına inanmamıştım. O uzaylıların yarattığı dünyanın o kadar kötü olduğuna...

Bir bebeğe konulan umut ışığı vardı. O sahneyi severim. Bence iki ırk bir şekilde uyum içinde yaşayacaklar. Tam bir ütopya olacak, pembe mutluluk balonları çıkacak her yerden. Çok mutlu bitti be kitap.

Okumayanlar "ne diyor be bu" diyordur eminim :P*ilk okuduğum distopiydi, bunun şimdi farkına varıyorum. 2009 da çıkmış. Bende o yıl okumuşum. Şuan vay be diyorum.

*Beni daha çok kurgu ilgilendiriyordu bu kitapta. Aşkları meeh tarzındaydı. Bu ara da Meyer'in bu kitabı yazdığından hâlâ emin değilim. :D

*Yazar umudu ve güzel sonu yerleştirmiş, azıcık da merak içinde bırakacak bir karakterle tanıştırmıştı.Kitabın bittiğini düşünüyorum.

*Göçebe'nin kendisine karşı hissettiği eziklik 'bana et verme hakketmiyorum' tarzı hareketleri beni her daim sinir etmişti. Haksızda değil ama...

Kısacası severim ama...Sizler gelen film hakkında neler düşünüyorsunuz? Serinin devam haberinin filmin üzerine gelmesi hakkında?

2 yorum:

  1. kitap daha güzeldi. film de ne aşk ne de konu tam oturmamıştı. oyuncular kitaptaki karakterlerle uyumsuzdu. mesela avcı karakteri kitapta siyeh tenli filmde sarışın. devam filmi çekilecekmiş. sinemada izlemem sanırım

    YanıtlaSil
  2. Evet bazı tutarsızlıklar vardı. Belki okuyalı uzun zaman olsu belki müziklerinden di bilmiyorum ama ben filmi sevdim. Serinin devamı geliyor dedikoduları hâlâ var, ama Meyer niyeyse bir türlü yazamıyor. Biz gene bir sinema günü yaparız gibi geliyor.:))

    YanıtlaSil