24 Mart 2013

Kitap Yorumu: Kırık Kalpler Tamircisi || Melissa Senate

Kırık Kalpler Tamircisi
Melissa Senate

Tür: Çik-lit, aşk, aile
Sayfa: 416
Goodreads Puanı: 3.56
Çevirmen: Bahar Yaldız Çelik
Orijinal adı: Secret Of Joy
Puanım: 

Kırık Kalpler Tamircisi, size kaybettiklerinizi geri kazandırmak için var...

Beklenmedik bir anda çok sevdiğiniz ve değer verdiğiniz kişinin fısıldadığı bir sır, hayatınızın akışını değiştirip altüst edebilir. Ancak öyle sırlar vardır ki, sizi uzun süren uykunuzdan uyandırır ve gerçeğin içine çekip kurtarabilir. İşte bu kitabın kahramanları, gizli kalmış olayların yaşamlarını mahvetmesine izin vermeyenler...

Rebecca, Joy ve umuda sığınmak isteyen kalbi kırık insanlar, çıktıkları birbirinden ilginç yolculuklarda, kimsenin bilmediği hayal kırıklıklarını birbirleriyle paylaşarak sevgi, sadakat ve özgürlüğe açılan bir dünyanın var olduğunu gösteriyor. Geçmişin gölgesinde kalmak yerine, umudun peşinden giden bu yolculuğa katılmamak imkânsız!

Yorum


Kırık Kalpler Tamircisi ilk olarak 2009'da çıkmış bir kitap, ama biz bu yıl, yani 2013'de Martı Yayınları'ndan okuyoruz.

Kitabın yazarı Melissa Senate'nin ülkemizde çıkan ilk kitabı da değil aslında. 2012 yılında Aşk Tanrıça'sının Yemek Okulu adıyla daha çok sevilen bir kitabı gene Martı Yayınları'ndan çıkmış.

Yavaştan düşüncelerime girersek, kitabı ilk elime aldığımda pek seveceğimden, hatta hoşlanacağımdan emin değildim. Çik-lit okuyucu olarak görmüyorum kendimi. Ayrıca kitaptan nasıl bir şey beklemem gerektiğinden de bihaberdim. Nitekim kitaptan hem hoşlandım hem de gıcık oldum.

Şöyle kısaca konusuna bakarsak Rebecca boşanma arifesindeki çiftlere danışmanlık yapıp orta yol bulmalarına yardım eden bir danışman. Babası tam ölecekken kucağına bir bomba bırakıyor ve üvey bir kız kardeşi olduğunu, annesini aldattığını söylüyor. Bunun üzerine Becca alıyor bavullarını, bırakıyor pek sevgili olmayan sevgilisini ve düşüyor yollara; üvey kardeşi Joy'u aramaya. Buluyorda onu.

Orada yeni insanlarla tanışıyor.
Evlilikler kurtarıyor.
Âşık oluyor.
Yeni bir aile ediniyor.
Kırık Kalpler Tamircisi oluyor yani.

Kitapta sevdiğim yönler hakikatten o sıcaklığı yakalamıştı yazar. Küçük kasabanın içtenliği, insanları. Bir çok karakter olmasına rağmen hepsini aklımızda farklı yerlere oturtabiliyorduk, tek düze karakterler değildi yani. Bir de her yerden çıkan yemekler, köpekler falan var tabii, adım başı rastlanan bir dost...Elbette Theo'nun söylediği bir söz de var. "Hiç benim hayatımdan konuşmadık ki." Böyle bir şey.

Michael'in ise sadece paragöz olduğunu düşündüm tüm kitap boyunca. Tek hedef oymuş gibiydi.


Sevmediğim şeyler ise en temelde Ellie'nin zayıf doğası, mızmızlanması oldu. Bu kadınlar ne çok ağlıyor, üzülüyor.. Bu konuda Joy sanırım en sevdiklerimdendi. Diğerlerinin yanında düşünebilen bir ilah gibi kalıyordu. Az buçuk sorunları vardı ama... Bir de Theo'da o aranan erkek materyalini bulamadım. Ama burada zaten konu aşk değildi, aile bağlarıydı o yüzden es geçebiliriz diye düşünüyorum.

Kısacası hoşlandığım, o sıcaklığı hissettiğim bir kitap oldu. Hatta bazı yerlerinde duygulandım. Yazarın diğer kitabını okuyabilirim, bu kitaptan daha çok sevildiğini de göz önünde tutarak... Tutkuyla önermesem de türü seviyorsanız, ilginizi de çektiyse bakın. :))

Not: (spoiler) Tüm kitap boyunca ha Theo ile olacak diye bekledim ama yazar bir seks sahnesi yazmadı. İçerledim gerçekten.

2 yorum:

 1. elfida13.5.13

  Biraz geç bir yorum olacak ama ben de blogunu yeni keşfettim zaten :)
  Yorumunu çok beğendim özellikle not kısmını :D bu saatte kahkaha attım.

  YanıtlaSil
 2. :D Tanıştığıma çok sevindim Elfida :))
  Okuduğum da çok içerlenmiştim ama :D İnsan kısa falan koyar bir şeyler.

  YanıtlaSil