27 Nisan 2013

10. ÜKG Blog Turu: Davet || J. K. Beck // Kitap Yorumu + ÇekilişTürkiye'nin ilk blog turuna hoş geldiniz! 
10. turumuzda Arunas yayınlarından çıkan, yeni bir seri olan Davet'i inceliyoruz. 
Bugün başlayan turumuz 3 gün sürecek ve her zaman olduğu gibi sizleri merak içinde bırakacak.

Bu ay ki kitabımız bir paranormal/Şehir Fantazisi hastası olan ben için özellikle seçilmiş gibi. Üstelik tam da vampir yazılarımın üzerine gelerek hoş bir sürpriz oldu. Son ana kadar kitabı okumadığımı itiraf etmiş oldum sanırım burada. :D


27 Nisan:Kitap Esintisi - Kitap Yorumu
28 Nisan:Romancekolik- Kitap Yorumu+ Okuyucu Testi
28 Nisan:Kitap Hayvanı'nın Günlüğü- Ön Okuma
29 Nisan:Sevgili Kitap || Yorum + Karakter Fihrisi
29 Nisan:Zimlicious - Yazarla Söyleşi


Davet
J. K Beck

Tür: Aşk, Şehir fantazisi, Paranormal, Vampir, Polisiye
Goodreads Puanı: 3.70
Sayfa:504
Orjinal Adı: When The Blood Calls
Seri:  1/6
Çeviri: Burcu Çelik
İlk Çıkış: 2010 Ağustos
Puanım: 
Hepimiz pişmanlıklarla yaşamak zorundayız...

Boğazından kopup gelen küçük bir iniltinin ardından kot pantolonunun ön kısmında da bir şişlik belirdi. Şeytan dışarıya çıkıp biraz oyun oynamak istiyordu.

Gölge Varlıkları daha önce hiç böyle tanımadınız.

Onların dünyasının nasıl olduğunu merak ediyor musunuz?

İnsanlar ve gölge varlıkların bir arada yaşadığı, hatta aralarında bir sözleşmenin bulunduğu bir düzen...

Bu sözleşmeye uymayanları cezalandırmak üzere kurulan gizli mahkemeler...

Serinin bu ilk kitabında başrolleri çok güçlü ve çekici bir erkek vampir ile bu mahkemelerde savcı olan bir kadın paylaşıyor. Gizem ve şehvetin iç içe geçtiği muhteşem bir fantastik serüven...

Onun dikkatini çeken şey kırmızı rujlu ve pembe elbiseli porselen bir bebekti. Bebeğin önlüğünün üzerine küçük bir kâğıt bırakılmıştı. Kâğıtta şu yazıyordu: Sıradaki...

Kalbi deli gibi atmaya başlayan Sara hemen kapının arkasındaki masanın üzerinden aldığı bir kurşun kalemin silgi ucunu kullanarak bebeği ters çevirdi. Daha sonra yine kalemi kullanarak bebeğin kıyafetini kaldırdı. Bebeğin tam dikiş yerinin üzerinde siyah harflerle...


Dünyayı Tanıyalım

Öncelikle size Davet'in dünyasından bahsetmek istiyorum. 
Yazarımız J. K Beck, bizim dünyamız içinde farklı kurallarla, farklı yasalarla işleyen paranormal bir dünya yaratmış. Üstüne yetmezmiş gibi birde bürokrasi'yi eklemiş. İşler biraz garip yürüyor ama yasanın, kanunun ve devlet memurlarının olduğu konusunda size garanti verebilirim. Onlardan kaçış yok. Eğer Polisiye ve paranormal seviyorsanız bu kitapta  kesinlikle size hitap eden bir şeyler bulacaksınız.

Yaratılan bu dünya da iblisler, vampirler, doğaüstü güçlere sahip insanlar, şekil değiştiriciler ve daha niceleri var. Ancak, bu dünyanın tek bir çiğnenemez yasası var; bir insan öldürürseniz her şey biter. Eğer öldürürseniz, idam kaçınılmaz. Dedektifler de bu tehtidi sonuna kadar geçerli kılmaya çalışıyorlar.

Kitabımız aslında vampirlere odaklanıyor, onları biraz tanımak da fayda var. Bu vampirler kan içiyor, oldukça medeni davrana biliyorlar ancak dönüşüm sırasında içlerindeki "şeytan"la başa çıkamazlarsa işte sahtekârlar doğuyor ve bunlar devletin paranormal yaratıkları avlamak için kurduğu büro tarafından öldürülüyorlar. 

Olaylar Sara ve Luke'un macerasına odaklanıyor. Tek bir kişinin gözünden anlatılmaktansa çeşitli karakterlerin bakış açısını bize sunuyor, bir nebze de olsa olayların gerçek yüzünü keşfetmemiz konusunda bize fırsat sunuyor.

Yorumum

Kitabın şehir fantazisi olması beni gerçekten çok memnun etti, ilk olarak bunu söylemek istiyorum. Yıllardır en sevdiğim tür olmuştur. Bu kesinlikle benim için bir artı.

Davet hakkında düşüncelerime gelirsek, kitabın biraz fazla oynak olduğunu düşünüyorum. Karakterler arası olaylar, bakış açıları çok atlıyor ve 50. sayfaya gelene kadar ne olmuş, ne bitmiş kimin hikâyesi okuyoruz, kim iyi, kim kötü bilemiyoruz. Bu beni biraz sinir etti. Hangi karaktere odaklanmamız gerektiğine bile karar veremiyoruz...

O dönüm noktasından sonra Sara ile tanışıyoruz. O ana kadar paranormal dünyadan habersiz bir karakter. İşindeki üstün başarılarından dolayı terfi ettiriliyor ve teşekkür mü etse, lanet mi okusa bilemediği paranormal suçlular dünyasına adım atıyor. Ve bu adım onun için pek hoş olmuyor.

Luke yaklaşık 2000 yaşında olan o affedilmez suçu işlemiş bir vampir. Sara ile bir mazisi, öldürmek için nedeni var. Aynı zamanda sağlam bağlantıları ve gizli görevleri. Onun hikâyesini ortaya dökmesini okumak bence eğlenceliydi.

Savcı Sara'nın sürekli lafı döndürerek konuşması beni oldukça sıktı, işin gereği olarak bunu kitaba eklemek doğru bir karardı belki ama bir yerden sonra gerçektende bitsin dedirtti. Oldukça yavaşlatan anlardan biriydi.

Bana çok uzun gelen bir "paranormal dünya bu" anlatımı ve gereksiz  Alice ve Oz Büyücüsü betimlemelerinden sonra olaylar iyice hareketleniyor. Erkek karakterimiz Luke, en sonunda eski bağlantıları çağırıyor ve koşuşturma heyecan, aşk devam ediyor. Bu kadar tanışma kafi.

Bu arada niye bilinmez ama ben koyu saçlı olmasına rağmen Luke'u egzotik ve uzun beyaz saçlı hayal ettim.

Davet akıcı bir kitap, yer yer terimler biraz kafa karıştırıyor ama çabuk alışıyorsunuz. 

Ben özellikle Sara'nın biraz salak olduğunu düşündüm, zira bir sahnede adamın zihnini okuduğunu düşündüğünü söylüyor. Sonrasında ise sır saklamaya çalışıyor. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu! Luke'da ondan pek farksız değil, okuyunca göreceksiniz.

Davet kütüphanem de aşırı tutkular uyandırmayan orta düzeyde, seri ilerledikçe daha da oturacağını düşündüğüm bir kitap olarak kaldı.

Luke için okunabilir, Sara'yı göz ardı edebilirsiniz. Normal de ölsem böyle bir şey demem ama Sara'ya gerçekten ısınamadım...

Doyle ise kitaptaki ilginç karakterlerden biriydi.description

Edisyon hakkında

Kitabın edisyonunda bir kaç yazım hatası mevcut, okurken biraz rahatsız ediyor. Ayrıca kitabın puntosu ve aralarında ki boşluklar beni çok rahatsız etti. Herkes benim gibi düşünmeyebilir ama ben orta kıvamda bir punto ve paragraflar arasında boşluk olmamasından hoşlanıyorum. Dakikada bir sayfa değiştirmek okuma zevkimi gerçekten mahvediyor. Kitabın kapağının ise çok can alıcı olduğunu düşünüyorum. O açıdan serinin ikinci kitabını merakla bekliyorum.

Veda &Çekiliş

ÜKG turunda benim yerim bu kadardı. Sizlere veda ediyorum ve çekilişe davet ediyorum! İyi hafta sonları!

 Paranomal dünyadan kopmayın, gerçekler yatağınızın altından fırlayabilir.


a Rafflecopter giveaway
Katkılarından dolayı Arunas Yayıncılığa teşekkür ederiz.

9 yorum:

 1. Vampir kitaplarını her daim severim. Farklı bir kitaba benziyor :)
  okumak isterim,herkese bol şans.

  YanıtlaSil
 2. Pek ısınamadım ben bu kitaba nedense. Ne zaman alırım bilinmez ama ellerine sağlık yavrum :)))

  YanıtlaSil
 3. Nuray Durmuş27.4.13

  herkese bol şans:)))

  YanıtlaSil
 4. Berfin Kanat27.4.13

  Güzel bir kitaba benziyor. Fakat Arunas yeni kitaplar çıkaracağına Sığınak'ın devamını getirse çok daha iyi olurdu.

  YanıtlaSil
 5. Gülşah Yılmaz28.4.13

  okumak istediğim kitaplar arasında kendisi oyüzden seve seve katıldım herkese bol şans :)

  YanıtlaSil
 6. Gülsüm Yilmaz1.5.13

  Fantastik kitapları her zaman sevmişimdir ;))) Arşivimde olmasını çok isterim... =)

  YanıtlaSil
 7. elfida15.5.13

  Ah işte ortak bir görüş yakaladım.Kitabı 80. sayfalarda bıraktım dayanamadım. Kitabı yarım bırakmak huyum değil, mecbur okuycam devamını bir ara. Kitabın edisyonu hakkında yorum yapmışsın.Yüzde yüz katılıyorum. Beni o konuda en sinir eden kitaptı.Boşuna kağıt israfı ona üzüldüm. Resmen sayfanın yarısı boşa gitmişti.

  YanıtlaSil