11 Nisan 2013

Film: Göçebe || Andrew Niccol

descriptionFilmden çok müzikleriyle ilgilendik biz, birde Jared ile olan öpüşme sahneleriyle tabi. Kız resmen ruhunu çaldı çocuğun.

Muhteşem müzikleriyle süslenmiş biraz sıradana kaçan ama gene de bizde hoş bir his bırakan bir filmdi Göçebe.

Şöyle genel olarak bakarsak;

Kitabı unutmuş muyum? description
Melanie beklediğimden iyi miydi? description
Filmi sevdim mi? description
Tekrar izler miyim? description
Kitabı Meyer'in yazdığına inanıyor muyum? description

Normalde kadına gıcığım, ama bu film için tüm öfkemi geride bıraktım. Bizim Fifty'i de beraber izleyeceğimiz ÜKG film grubu olarak toplandık (Melis'in blogu yok ama o da bizden, love you!) ve bir cumartesi filme gittik. Kahkahalar attık, tarot falı baktık. Burger yedik. Eğlendik. Sonrada filme girdik. Ah, bu arada film için çok güzel ayraçlar vardı, bir tomar aldık aramızda paylaştık. Ben hatta onlardan ayrılıp okuldaki arkadaşlarıma götürdüm. Ne kadar fedakârım değil mi? Eminim gözleriniz yaşarmıştır.

description
İlk başta bende bir heyecan baş gösterdi, o beklenen, devamı gelip gelmeyeceği belli olmayan filme gidiyorduk çünkü. Sonra olaya daldık, atlama sahnesi, Avcı... Ah o Avcı, beyazlar içinde ki Avcı; kızların dediğine göre tangasını gördüğümüz Avcı.

Neyse, Olaylar ilerliyor benim bazen gözüm doluyor, bazen gülüyorum... Tamam, kendime duygusuz diyorum ama filmde ağladım. Kitapta ağladım mı hatırlamıyorum ama... :( Ben hıçkıra hıçkıra da olmasa ağladım. Nerede peki? Ölsem hatırlamam.

Müzik dedim ya gönderinin başında, işte oradayız. Allahım nasıl müzikler koymuşlar filme. Ağzım açık filmi mi izlesem müzikleri mi dinlesem, ne etsem. Sırf müzik için bile izlenir yani. Duygusal, içinize işleyen uygun yerlerde ve bir çok yerde kullanılmış şaheserler onlar.

Benden tavsiye; okumadıysanız gitmeyin, çok uzun bir hikâye kısa bir süreye sığdırılmaya çalışılmış, eksikler var. Ben okumasaydım bir bok anlamazdım diye düşünüyorum. Aşağıya bir kaç müzik koyuyorum dinlemeden gitmeyin.

Bu arada ben normalde Jared'den pek haz etmem. Çok kaba saba, öküz geliyor bana. Ama filmde yakışıklı olanın o olduğunu kabul etmek zorundayım. Afişte belli olmuyor ama sarışın Ian'ın çenesi o kadar sivri ki üzerine düşseniz dikişe ihtiyacınız olur.

Bu arada filmde gelen geçen "yahlan söylüyorsun" diye bizim kıza çakıyordu bir adet. Bunu unutmuşum. Güldük.

Yalnız o arabalar niye gümüş rengi, uçak?

Burada güzel görünüyor ama -.-

Hani göçer'in hikâye anlattığı sahneler vardı ya, yok öyle bir şey. Hayal kırıklığıydı. En azından biri olsaydı.

Güzeldi, diyeyim bunu tekrardan. Gidin görün. Ama hayranı olmayacaksınız. Hata kitabı yeni okuduysanız bu nee yaah .s.s diyeceksiz. Ama olsun.

Evet, filmin sonu böyle bitiyor. Onlar aslında Ian'a aşık olduklarını fark ediyorlar. Böyle de hoş bir üçlü olarak filme son veriyorlar. :P 
İzlediyseniz de gelin dedikodusunu yapalım. Siz de ağladınız mı? :D

14 yorum:

 1. Hani Imagine Dragons? Hani Radioactive? :D

  Dünyalar yakışıklısı olsa yine de Jared öküzünü seçmem. Ki Max Irons'dan tip olarak hiç haz etmiyorum. Forever Team Ian, forever Jake!

  YanıtlaSil
 2. Seda Akar11.4.13

  Hoho o ayraçlardan ben de aldım (bir tomar olmasa da) cidden çok güzel.
  Benim film boyunca yüzümde hafif bir gülümseme vardı.Hiç ağlamadım sanırım. :D
  Film benim beklentilerimi tam karşılamadı ama beğenmedim de diyemem.
  (Karakterleri çok sevdim orası ayrı.)

  -Bide cidden kitabını okumadan izlenmezdi o film.Net bir şekilde anlayabilmek için kitabını okumak şart.- n_n

  YanıtlaSil
 3. :D No Dragon sorry :((


  Bende seçmem ama tutku oradaydı kabul et. Ian'ın da çene çok sivri, ama bende Ian diyorum. We go for team Blondies :P

  YanıtlaSil
 4. Ya bir tomar dediğim 4-5 tane -.- :P
  Bende severek izledim, niye ağladım bende bilmiyorum gerçekten. Mutluluk göz yaşları? :D
  Bu okuma-izleme olayı sanırım çoğu uyarlama film için geçerli. Önemli bir şeyleri atlıyorlar, izleyici bön bön bakıyor sadece.

  YanıtlaSil
 5. Buse!11.4.13

  Ben Jared'ı hiç sevmiyorum, yine sevemedim. Evet, evet kabul ediyorum kıza tokat attığında benim de Jared'a tokat atasım geldi. Göçebe'yi de bağrıma basmak istiyorum. Ama Göçer? Orjinalı daha havalıydı ama! :D Tekrar izleyecek miyim? Kesinlikle! Sinema salonundan ayrılırken bir parçamı orada bıraktım ben. Hem Radioactivite şarkısı çok güzel bir sürpriz oldu.Fragmanda kullandıklarından bunu beklemiyordum . Ve; evet hüngür hüngür ağladım, çaktırmamaya çalıştım, başaramadım. :D

  YanıtlaSil
 6. Ahahhaha Buse! :D Jared odun bildiğin -.- Kitapta dugular daha yoğundu, filmde bunu yakalayamamışlardı. Bende izleyeceğim tekrar. :D Hüngür hüngür olmasa da iki üç kere göz yaşlarımı sildiğimi hatılıyorum. Müziklere atıyorum suçu. Çok güzeller.

  YanıtlaSil
 7. Ian daha baskındı zaten. Jared yan karakter gibi kaldı yanında. Ben ikisini de biyenmedim hayalimdeki Jared çok daha iyiydi. :/ Ama filmde bir çok sahnenin hakkını vermişler. Mağaralar falan tıpatıp aklımdaki gibiydi. Bir tek Avcıyı daha böyle bodur, çirkin hayal etmiştim. Ama Dianae hakkını vermiş rolün. Saoirse'a ise söyleyecek söz bulamıyorum, kız harika canlandırmış Göçer'i. Vee müzikler!!!


  Serinin devamını bekliyoruz!

  YanıtlaSil
 8. Bende birkaç bir şey söylüyeyim; kesinlikle anti-Jared'ciyim ben. Bu kitapta da böyleydi. O salak, kendini beğenmiş pisliği hiç sevemedim. Ayrıca sonda onun Melanie'ya tekrardan kavuşmasını da hiç istemezdim. Keşke avcı ateş açtığında ölseydi, gitseydi :D Oyhaha yazarım da ben neyse. Okuyanlar nefretlik bişey sanacak beni. Yoksa melek gibi biriyim :D

  Film, biz kitabını okuyanlar için hiçbir zaman yeterli olmayacak zaten. Bu hep böyledir. Bir şeyler ya eksik kalır, görmek istediklerimiz sahnelenmez yada tam istediğimiz tadı vermez. Bu seferki de öyleydi - ama ben yinede beğendim. Çünkü kitabı hatırlamıyorum. Uzun zaman oldu okuyalı -ki zaten konuşmuştuk sadece o beyinsiz Jared'in Göçebe'ye kötü davrandığı sahneler aklımda. Ama tabiki film çok muhteşemdi diyemiyorum. İyiydinin bir üstünde :D Ve tabiki film dışında müzikler bizi fena etkiledi ki en önemlisini koymamışsın Mirvee :D  Neyse blogum yok dediğin gibi ama beni böyle seviyorsunuz.. Ve bende sizi seviyorum :D

  YanıtlaSil
 9. Anti-Jared grubu açıcaz böyle giderse. :D Bende istemezdim ya, Göçer'e yeni beden buldular ya bir garip oldu. Nasıl unutabildim o müzikleri değil mi, ah ben ah. Hatırlatın bana böyle şeyleri.:P Filmden çok müzikleri ses getirdi damnit :D
  Sana da açıcaz bi blog Melis:D

  YanıtlaSil
 10. Aynen bekliyoruz be Ezgi. Magaralar hakikatten güzeldi. Gerçi Göçer'in bölüm daha ufaktı dimi :P

  YanıtlaSil
 11. Yok yavrum ben sizin güzel blog'larınızla mutluyum. Nerde çokluk orda bokluk demişler gerek yok yani :D

  YanıtlaSil
 12. ahahha Melis. :D Kaliteli yaptıktan sonra bol olsun. :D

  YanıtlaSil
 13. O hikaye kısımlarının olmamasına nasıl üzüldüm bir bilsen. :/ Ve gerçekten Radioactive'i nasıl unuttun? :D

  YanıtlaSil
 14. Ah bilmiyorum, yazıklar olsun bana. :D
  Bende umut ediyordum olur falan diye, sonuçta onun dünyasına adım atacaktık :(

  YanıtlaSil