13 Nisan 2013

Kitap Yorumu: Parçalanmış Krallıklar || N. K. Jemisin

Parçalanmış Krallıklar 
N. K. Jemisin

Tür: Epik fantezi, Aşk, Büyü.
Sayfa:396
Çevirmen: Kader Çekerek
Goodreads Puanı: 4.04
Seri: Miras Üçlemesi 2. kitap
Çıkış tarihi: 04.2013
Puanım:  

Yerağaç'ın altındaki Gölgeşehir'de, büyülü geçitler açılıyor, Tanrılar fanilerin arasında saklanarak yaşıyorlar.
Kör bir sanatçı olan Oree Shoth, bir gün çöplüğünde yarı ölü bir adam bulur. Adamın güneş gibi parıldadığını fark eder; Oree aslında büyülü olan şeyleri görebilme yeteneğine sahiptir. Oree hiç konuşmayan bu adamı tekrar hayata döndürmeye çalışırken birileri Tanrıları öldürüp bedenlerini şehrin dört bir yanına bırakmaya devam eder.
Oree'nin kalbini çalan tuhaf konuğu onu ölümcül bir tehlikenin ortasında bırakır. Katillerin istediği o mudur yoksa Oree mi; Arameri Kralı'nın dünyevi gücü müdür yoksa Karanlık Tanrı Nahadoth'un kendisi mi?
Fantastik edebiyata yepyeni bir soluk getiren Miras Üçlemesi'nin ikinci kitabı Parçalanmış Krallıklar, şaşırtıcı bir şekilde devam ediyor.
"Bazı kitaplar iyidir, bazılarıysa muhteşem fakat çok azı gerçek anlamda önemlidir... Bu kitap, yılın en okunmaya değer kitabı."
-Bookpage-
"Yeryüzüne inmiş Tanrıların köle olarak yönetici sınıfa hizmet ettiği, büyüleyici egzotik bir dünya... cinayet ile ihtiras bir arada."
-Library Journal-

Düşüncelerim & Yorumum

Yüz Bin Krallık'a bayıldığımı size her fırsatta söylüyorum, hatta elimden gelse kulağınızdan çekip, kitabı alana kadar sizi azarlayabilirim. O KADAR!
Yorumumu merak ediyorsanız burada bulabilirsiniz.

Neyse asıl konuya gelelim, yani benim saçma Yüz Bin Krallık takıntıma. İlk kitapta anlatılan Nahadoth ve Yeine'nin hikâyesi o kadar hoşuma gitti ki sabırsızlıktan ölüyordum. En son tüyapta haziranda çıkacak denilmişti ve ben bir şok anı yaşamıştım; neyse ki öne alındı. Kitap bugün 11 sularında elime geçti, 8 sıralarında bitti.Eh, tahmin edersiniz artık nasıl bir heyecanla başladığımı.

Ne yazık ki kitap Yeine ve Nahadoth'u anlatmıyor. Başka ana kahramanlarımız var artık. Oree and Ferli. Ama arada Sieh'i, Yeine'yi ve Nahadoth'u görüyoruz , somurtmayın öyle.

Miras Üçlemesinin dünyası biraz karmaşık bunu öncelikle söylemek istiyorum. Ben önceki kitabı okudum ama aradan geçen süre zarfında unutmuşum; kitabı okurken hatırladım ama nafile. İlk başta biraz kendi içinizde çatışma yaşıyorsunuz yani. Kafanızı yormanız, kim kimdi hatırlamanız, kimin size ne ifade ettiğini çözmeniz gerekiyor. Buna yardımcı olmak için arka tarafta Terimler Sözlüğü var. Oradan faydalanın bence.

İlk kitapla ikinci kitap arasında bir 10 yıl garanti geçmiş. Dünya daha farklı bir yer, Arameriler hâlâ güçlü ama yenilmez değiller. (Avuçlarını yalasınlar) Biz Oree adlı kör bir satıcının yarı normal yarı ilginç hayatına tanık oluyoruz. Bir birinden parlak tanrısal yaratıkları görüyor, hatta onlardan biriyle sevgili bile olmuş. Eski sevgilisi Madding ile aralarında yaşadıkları beni çok duygulandırdı. Ama onun asıl adam olmadığını biliyordum. Bunun içinde biraz odak problemi yaşadım.

Her şey tanrı çocuklarının öldürülmesi ile başlıyor ve Oree'nin gücü, bağlantıları ve Ferli'nin hareketleri ile büyüyor. Size Ferli'nin asıl kimliğini söylemiyorum; merak edin. Aslında tahmin edeceksiniz ama... Olsun :D Ferli'nin orjinal hali Shiny bu arada. ehuehueheuhe.

Gelecekten bize olayı anlatan Oree bölüm başlarında araya giriyordu, bize spoiler veriyordu. Bizde merakla onun ölmeyeceğini bile bile okuyorduk. Bazı anlar geliyordu, bu güvenceyi yok sayıp "annnemm gitti kızın kol" diye düşünmeye başlıyorduk.

Ne çektin be Oree, ne çektin.

Kitabın ortalarına doğru çok sıkıldım. Oree o anlarda tutsaktı ve yanında olaya heyecan katacak bir erkek karakter yoktu, sonrasında yazar bunu telafi etti ve aksiyon başladı. Yalnız nasıl bir aksiyon! Bungee jumping mi dersiniz, boyutlar arası atlamamı... Son 100 sayfayı hatırlamıyorum; resmen yedim yuttum.

Hani Orlee çok çekti derken abartmıyorum kız tam mutluyum derken bir şey oluyor ve bu mutluluk yok alıyor, ağlamamak üzülmemek imkânsız.

Kız kör dedim ya, aslında büyüyü görebiliyor bu yüzden pek sorun yaşamıyorsunuz. Sonuçta kız tanrıların ve büyünün merkezinde yaşıyor. Ama eksikliğini bazen de hissetmedim değil.

Dövüş yetenekleri olmayan güçlü bir kadın karakter.

İlk kitapta karşılaştırırsak Parçalanmış Krallıklar biraz sönük kalıyor, bu biraz benim içimi burktu açıkçası. Onların ki gibi bir mutlu sonları olmuyor karakterlerin. İkisi için aslında kalbim çok kırık. Yazar öyle çok imkânsızlık yerleştirmişti ki, ona biraz lanetler okuyorum. Onlara da yazık be. Bir kadın kaç kez daha kaybetmeye dayanır dememiş dayamış da dayamış hani. Oree de az güçlü değil. Yazar ona ne fırlattıysa gayet güzel başa çıktı.

Sevdiğim ama Yüz Bin Krallık kadar etkisinde kalmadığım, kesinlikle hem serinin son kitabı hem de bu iki kitap, tekrar tekrar okuyacağım kitaplar arasında yerini alıyor. Okuyun da, ne bekliyorsunuz -.-

Bir Kaç Alıntı

""Ona dikkat et." Bu kez benimle konuşuyordu, "Eğer sana izin veriyorsa ve sen de istiyorsan arkadaşı ol. Farkında değil ama sana çok ihtiyacı var. Kendi iyiliğin için sakın onu sevme. Buna hazır değil daha."


"Dehşet içinde,"Onu öldürdün," diye fısıldadım.
"Tabii ki hayır, kimseyi öldürmedim. Sadece bir kapıyı açarak onu bizim boyutumuza geri gönderdim. Görmeni istemediğim manzara oydu." Gülümsedi, beni şaşırtan bir gülümsemeydi ve onu bizden biri gibi göstermeye yaramıştı. Şakacı bir tonla devam etti, "Genede bir birimizi öldürmemeye çalışırız çünkü bu anne ve babamızı kızdırabiliyor."

"Onu özlüyorum. Bütün tanrılar aşkına, onu öyle özlüyorum ki.23 yorum:

 1. Mervenur13.4.13

  Alsam mı almasam mı o kadar kararsız kaldım ki... =/

  YanıtlaSil
 2. İlk kitabı sevdiysen bunu da al bence, ben yazarın anlatımını ve karakterleri çok seviyorum. Hemsi o kadar güçlü ve oturmuş ki anlatamam.

  YanıtlaSil
 3. Mervenur13.4.13

  Ah, ilk kitaba hayran kalmıştım ben. Ama yorumuna bakınca, acaba da kaldım. =) Neyse, sen de al dersen alırım ben. (Diğer harika kitap yorumlarında da, beğendiğin çoğu kitabı bende beğenmiştim.) Teşekkür ederim. =)

  YanıtlaSil
 4. Benim kulağımı çekip götürmüştü Kitap Fuarı'nda o yüzden doğru söylüyor hatun. Yani okunucak diyorsa alıp okunacak o kadar :D Ama şöyle bir şey var ki ben daha ilk kitabı okumadım - hemen kızma okumaya meraklı bir yeğene verdim ve hala elime ulaşmadı. O yüzden bekliyorum. İyide olmuş beklemem diyorum çünkü 2. çıktı. Fazla beklememe gerek kalmadı :D  Yorum içinde; yine merak ettirici. En yakın zamanda -bu sefer inan doğru söylüyorum en yakın zamanda başlıcam kitaplara :D

  YanıtlaSil
 5. Bende ilk kitaba hayran kaldım. Buna da 4 verdim. Sadece ilk kitap gibi değil, bunu bilerek oku. Ben bitirince bu ne demedim mesela Merve. :D

  YanıtlaSil
 6. Gene kulağını mı çekicem ben senin Melis ya -.- :P
  En kısa zamanda kap al gel o kitabı oku sonra da bunu oku :D

  YanıtlaSil
 7. Tamam kapıp gelicem :D

  YanıtlaSil
 8. Mervenur14.4.13

  Nahadoth olsaydı tadından yenmezdi zaten ama olmayacağının bilincinde okuyacağım için -dayanamadım- siparişi verdim bile. =D

  YanıtlaSil
 9. Ahaha :D Okuyunca yorumunu bekliyorum. Çok eksi ya Nahadoth.

  YanıtlaSil
 10. Mervenur14.4.13

  Bir an önce gelsin de, yorumumu da eksik etmem. =D Artık buradan çıkmam ben zaten, sıkılacaksın benden, ey adaşım! =D Nahadoth eski ise Yüz Bin Krallık'ı karıştırır, onu yaşatırız. =)

  YanıtlaSil
 11. Nahadoth seksi olacaktı o biliyor musun :D Tamam bekliyorum :D Ne diye dıkılayım yahu, konuşmak için açtım blogu ahhaha :D

  YanıtlaSil
 12. Mervenur14.4.13

  Karanlık ve seksi, evet. =D O tuşlar var ya o tuşlar... Nahadoth'umu eski yaptılar. =D Bilmem, sıkılma ihtimalin olabilir -hele ki benden. =D İlk kez Scala Kitapçı'dan aldığım için, kitabın ne zaman geleceğini bilmiyorum, gelsin okuyayım, yine buraya damlarım. =D

  YanıtlaSil
 13. Tamam bekliyorum. :D Bende oradan hiç yapmadım okuoku'dan alıyorum hep.

  YanıtlaSil
 14. Mervenur15.4.13

  Bende memnun kalanları görünce bir deneyeyim dedim. Yoksa Okuoku'dan alırım her seferinde. Umarım bir aksilik çıkmaz. =)

  YanıtlaSil
 15. Sercan Pamuk16.4.13

  Ben kapağı hiç beğenmedim ya noldu bu Dex'e böyle :( Kaçığın Kızı'nı da çok kötü bulmuştum bu da kötü geldi birinci ve bu arasında dağlar var sanki :(

  YanıtlaSil
 16. Bence ilk ve ikinci arasında pek bir fark yok. İçeriği daha önemli gibi bu seride benim için :))

  YanıtlaSil
 17. ACABA 3 SÜ IKARMI KİTABIN SONU .... BAŞKA OLMALIYDI

  YanıtlaSil
 18. Goodreads'ta 3 görünüyor. Büyük ihtimalle öyle :/ Bence bir kaç tane daha olmalıydı.

  YanıtlaSil
 19. hazal narin8.7.13

  Üçüncüsü hakkında bilgin var mı? Çok merak ettim konusunu.

  YanıtlaSil
 20. Sieh'in ve bir Arameri'nin hikayesi ama pek konu içeriğini anlamadım doğrusu.

  YanıtlaSil
 21. hazal narin9.7.13

  Çok teşekkürler.Sieh olsun benim olsun :)

  YanıtlaSil