5 Nisan 2013

Kitap Yorumu: Scarlet || Marissa MeyerTür: Distopya, retelling, aşk, genç yetişkin
GR puanı: 4.30
Seri: Lunar Chronicles 2
Puanım:  
İkinci kitabın tanıtımı için sizi buraya alalım.
İlk kitabın özeti:
Cinder'ı sevdim ama buna ba-yıl-dım!. Aman allahım, hem bitsin hem bitmesin, hay kafasını duvara sürtüp kıvılcım çıkarttığım, hem ayy diye ayılıp bayıldığım... Gider bu böyle. :D

İlk kitapta Cinder'ın aslında yarı robot olduğunu, hatta üstüne üstük Lunar Prensesi olduğu, öldürülmeye çalıştığını ve en sonda hapishanede Lunar imparatoriçesine verilmek üzere koyun gibi bekletildiğini okumuştuk. - Bir kitap tek paragrafta böyle özetlenir, kafaya pat pat bana. Birde kitabın Kül kedisi Sindirella'ya fütüristik biçimde uyarlandığını da ekleyeyim tam olsun. Hatırladınız mı?

Eh, şimdi serinin ikinci kitabına geçelim. Koca harflerle SPOILER diyorum. Geri çekmeyeceğim kendimi anasını satıyım, çok heyecanlandım. Kitap çok hoşuma gitti.

Bu sefer Meyer bizi favori peri masalım olan (Yeni keşfettim, belki ilerde Grimm'i okuduktan sonra değişir.) Kırmızı Başlıklı Kızı konu alıyor. Ben gene Cinder'ın bir çeşit kırmızı uyarlamasını okuyacağımızı sanmıştım, ama yanıldım, hem de çok yanıldım ifenim! Bu kitapta yeni birrrr sürü karakter katılıyor aramıza.

Her başlığınının adı geçtiğinde "oh başlığına kurban olayım" lafı aklımdan geçmedi, ama bence gayet geçebilirdi de.

Kendimizi çiftçilik yaparak hayatını kazanan Scarlet adında bir kızın yanında buluyoruz. Büyük annesi kaçırılmış ve iki haftadır yok. Polis kendi gitti diyor, ama o bunu yapmayacağında emin.

Scarlet bir hana domates bırakırken, arkadaki ekranda Cinder'ın baloda yaşadığı olayları görüyoruz. Millet yerli yersiz yorum yapıyor, sonra birde Scarlet'ın babaannesine deli diyorlar, eh onun şalterler kopuyor. Kavga çıkıyor. Bizim seksi sokak dövüşçüsü Wolf,(Türkçesi Kurt) geliyor ve Scarlet'ı (Türkçesi Kızıl) kurtarıyor. Amanın!

description

Eh, sonrasında olaylar gelişiyor Scarlet, Wolf'un dövüşüne gidiyor, oralar işin ayrıntısı. Garip olan Wolf'un kolundaki dövme, Scarlet'ın babasını kaçırıp işkence edenlerin kolundakilerle aynı. Hiii, o da onlardan! Ama bu pislik Wolf kandırıyor bizim kickass Scarlet'ı! Ben onlardan değilim diyor. Bir de Büyük annesini kaçıranların Paris'te olduğunu söylüyor. Bunlar apar topar gidiyorlar!

Bu arada Cinder hapisten uzay gemisi çalmış bir suçluyla kaçıyor. Adı Thorne, biraz salak (bayağı salak) ama yakışıklı biri, öyle diyorlar. Görmedim bilemem!!! Tüm ülke peşlerinde. Detayları atlarsak geçmişini öğrenmek için Scarlet'ı ve büyük annesini bulmayı umuyor. Buluyor da, ama evi ve Cinder'in 8 yıl boyunca kaldığı yaşam destek ünitesini... Ne kadar çok yandığını, neden yarı robot olduğunu!

Tekrar Scarlet, bunlar Paris te. Wolf piçlik yapıyor ve kızı kurttan dönme genetiği ile oynanmış Lunarlılara teslim ediyor. Kız bildiğin aşık herife, herif de buna.

 Ay ruh halim böyleydi: Sen nasıl ihanet edersin kıza! Peki kız, sen nasıl düşersin bu oyuna!

description

Bu Lunarlılar dünyaya saldıracak. Salak Kai hâlâ boş boş geziniyor. Yok bunun kadar pasif bir Prens. Ne hikmetse bu kitaptaki hiç bir prens ve prenses kickass değil. Hayır, zeki olsalar gam yemem. Yok anacım! Bu kitabı diğerinden çok sevme nedenimde bu. Wolf ve Scarlet gerçekten güzel bir takım. Scarlet'ın tabancası var, Wolf'un keskin dişleri, alfa statüsü. OH! yime de yanında yat!

Lunarlılar Cinder'ı veremedin bize veremedin diye ağlıyor ve bu genetiğiyle oynanmış mahlukatları dünyaya salıyorlar. Scarlet'ın büyük anne ölüyor. Cinder bunları buluyor. Kai dünyayı saldırıdan kurtarmak için ırıspı imparatoriçe ile evleneceğini açıklıyor. Scarlet ve Wolf'un arası düzeliyor. Cinder Kai'nin imdadına koşmak için planlar yapıyor kitapta bitiyor.


SPOILER BİTTİ

Yorum

Bu noktadan sonra spoilersız ve özetsiz yazacağım. Öncelikle yaratılan karakterlere bayıldım. Eklenen yeni Lunarlı türü beni mest etti. Diğer kitapta sıkıldığımı saklamayacağım, ama Scarlet uzun olmasına rağmen çok aksiyonlu, heyecanlıydı ve monotonluktan kesinlikle uzaktı.

Kırmızı Başlıklı kızın gene Cinder olacağını neden düşündüm bilmiyorum ama öyle olmadı. Ay nasıl sevdim bu kitabı. Biri bana ciltli kopyasını hediye etmek isterse, bir de imzalı, kesinlikle hayır demem :D

Kai'nin hâlleri bende kendimi balkona çıkıp atma isteği uyandırıyor. Bu kadar yetersiz, bağımlı bir kişi olamaz. Hangi alimler bunu böyle yetiştirmişse yüzüne tükürmek lazım...

Cinder ise daha bir çabalayan versiyonu onun. Kitaptaki karakterler o yönden çok güzel eşleştirilmiş.

Sonuç olarak kurgusunu beğendiğim, karakterlerine taptığım ama bilinmeyen bir nedenden 4 puan verdiğim bir kitap oldu Scarlet. Daha ilk kitap çıkmadan, Türkiye de ikinci çıksa da bir de öyle okusak dileğinde bulunuyorum. Yazar iyi gidiyor, ben de daha da iyi olması için yalvarıyorum!

ÇOK GÜZELDİ BE!

Bu arada goodreads'ta 3 ve 4. kitap görünüyor. Sırasıyla Cress ve Winter adlarıyla çıkıyor ve Cress Rapunzel'i konu alırken Winter Pamuk Prenses'i konu alıyor. 2015 diyor.

Ahh ahh! Ömrüm çürüdü bu kitapları beklerken. Sheldon bir zaman makinesi artık, lütfen!


0 Yorumcuk:

Yorum Gönder