26 Nisan 2013

Kitap Yorumu: Walking Disaster || Jamie McGuire


Ayaklı Bela
Jamie McGuire 

Sayfa: 433
Tür: Romance, aşk, NA
Goodreads: 4.36
Seri: Beautiful 2
Çeviri: Boran Evren
İlk Çıkış: Nisan 2013
Tr Çıkış: Ağustos 2013
Puanım: 

Yorum & Düşüncelerim

Tatlı Bela'yı geçen ay ki ÜKG blog turunda ele almıştık, çok beklenen ve bir çok kişi tarafından sevilen bir kitap olmuştu. Ne şanlıydık ki (o zamana göre) biz blog tur yaparken serinin 2. kitabı Walking Disaster yayınlanmıştı. Üstelik Travis'in gözünden anlatılıyordu.


Bana her ne olduysa boş bir anımda, hiç aklımda olmamasına rağmen -şu ara- kitaba başladım. Tatlı Bela'yı neredeyse yeni okumuştum ve elbette biraz sıkılmayı bekliyordum, sonuçta kitap bana yeni bir şeyler sunmuyordu. Bilindik olayları sevdiğim bir karakterin gözünden okuyor olacaktım.

Tahmin ettiğimden daha fazla hayal kırıklığı yaşadım.Kitabın boşa yazıldığını düşünüyorum. Para kaygısı ya da artık her ne ise nedeni.

Jamie çok hoş bir hikaye yakalamış ve bunu bize aktarmış. Ve bu hikaye bayıla bayıla okunacak bir hikaye. O açıdan yazarın ilerideki işlerini okumak istiyorum. Ama yazarın biraz daha tecrübe kazanması gerektiği inancındayım.

Walking Disaster'a gelirsek, kitabı okuyarak boşa vakit harcadığımı düşünüyorum. Sıkıcı, tatmin etmeyen, yazardan beklediğim "Travis'e yeni bir kişilik kazandıralım." olayı yoktu. Travis derin değildi. Kitap okunamaz değil, bir şekilde akıyor ama sizi boğuyorda. Eğer bu kitabı okumayı düşünüyorsanız, yapmayın. Sadece sonuna bakın. Orada çok güzel bir sonuç bölümü var ve bizimkilerin 11 yıl sonraki halini görüyoruz. Bilseydim sadece orayı okur ve geçerdim.

Travis beni çok üzdü.

Maddox ailesine ve Trenton'a daha iyi bir bakış atıyoruz. Ama Abby ile gördüğümüzden çok farklı değiller, yazarın bence oralara daha çok odaklanması gerekirdi. Travis'in Abby dışındaki hayatına, ikisi arasında neler olduğu zaten belliydi. Yazar Travis ve Abby'nin ayrı olduğu sahneleri resmen kestirip atmıştı. Halbuki asıl oraları yazmalıydı. Ben zaten neler olduğunu okudum.

Üzülerek bu kitabın okunmaması gerektiğini söylüyorum. Gerçekten çok büyük bir vakit kaybı.

Tek tesellisi bu sefer Shepley'in erkek olduğunu en baştan beri biliyor oluşum.

Goodreads'ta bu kitabın bu kadar yüksek puan almış olmasına inanamıyorum.

Goodreads güncellemelerim:


1- "Tahmin ettiğim gibi okunabilir, ama sıkıcı."

2- "Çok sıkıcı, aynı kitabın daha sıkıcı versiyonunu okuyor gibiyim, tamam, babasıyla falan olaylar yeni bir soluk ama zaten biliyoruz onları. Neyse, kıskanç erkek iyidir."

3- "Tatlı Bela güzeldi, bunu kabul etmemek haksızlık olur. Ama Walking Disaster adeta onun kötü bir replikası. Konu aynı, karakterler aynı. Ama işte bakış açısı farklı. Seveceğimi ummuştum yanılmışım. Travis'in farklı bir yönünü keşfedeceğimizi ummuştum."

4-  "Ay öldüm bitsin."

5-  "Anca kitabın sonunda yazar adam gibi yazmaya başladı."

Serinin 1. kitabı olan Tatlı Bela'nın kitap yorumu için: 9. ÜKG Blog Turu || Tatlı Bela - Jamie McGuire || Ön Okuma + Tatlı Bela Öncesi, Sonrası ve O An


5 yorum:

 1. beyza28.4.13

  11 yil sonraki halleri nasil ??merak ettim de :)

  YanıtlaSil
 2. "SPOİLER"


  Bir ikizleri var, bizimki 3.ye hamile. Travis FBI gibi gizli bir ajan olmuş. Benny'i öldürdüğü bir sahneyi anlatıyor. 11. yıl dönümler. Çok güzeldi. :D

  YanıtlaSil
 3. elfida15.5.13

  "Tek tesellisi bu sefer Shepley'in erkek olduğunu en baştan beri biliyor oluşum."

  koptum bu cümleye :D :D

  Ben de okudum ama sıktı evet. Sadece bir erkeğin gözünden olayları görmek güzeldi. İlk kitapta Abby'nin saklamaya çalıştığı birçok duyguyu fark etmiş Travis :)
  Maddox ailesini sevmiştim zaten onlarla ilgili bişeyler okumak hoşuma gitti.
  Bir konuda haklısın kitabın sadece son bölümü okunsa da olur. Fazla bişe kaçırmaz okuyucu.

  Bu arada bloguna dadandım sanırım :D

  YanıtlaSil
 4. :D Bana katıldığın sürece sorun yok ya :P
  Travis'inkızı kitap gibi okuuğunu hep biliyorduk. Keşke okumasaydım diyorum hala :D

  YanıtlaSil
 5. :D Bana katıldığın sürece sorun yok ya :P
  Travis'inkızı kitap gibi okuuğunu hep biliyorduk. Keşke okumasaydım diyorum hala :D

  YanıtlaSil