2 Mayıs 2013

Kitap Yorumu & Alıntılar: Gölgelerin Öpücüğü || Laurell K. Hamilton

Gölgelerin Öpücüğü
Laurell K. Hamilton


Tür: Paranormal, Peri, büyü, erotik
Sayfa: 542
Seri: Merry Gentry-1. (8)
Goodreads Puanı: 4,00
Türkçe: Inkılap Yayınları
İlk çıkış: 2000
Çevirmen: Ferhan Ertürk
Puanım: 

Periler diyarındaki Büyük Saray'ın Prensesi Meredith Gentry, Los Angeles'de insan kılığında, doğaüstü suçlarda uzman bit özel dedektif olarak çalışıyordu.Ama Kraliçe'nin katilleri onu geri getirmek için yollanmıştır: istese de istemese de.Meredith birden kendini korkunç halasının planlarının içinde bir piyon olarak buldu.Onu bekleyen iş: dünyanın en güzel ölümsüz erkekleriyle arkadaşlık edip bunun tadını çıkarmak.Mükafat:Taht ve yaşamaya devam etme şansı.Başarısızlık halinde ceza: Ölüm.

En sonunda yorum geldi, tembelliğime verin.

Merry aslında Anita'dan sonra okuduğum bir seri. Anita'nın yanında bir hiç aslında. Ama onu da seviyorum. Ben zaten Laurell ne yazsa seviyorum. Tek korkum ölecek olması; Anita'yı bitirmeden...

Merry Gentry Dünyası

Sert bir kadınla gene karşımızda Laurell. Merry Gentry. Perilerin dünya da serbestçe dolaşabildiği bir boyuttayız, bizimkine çok benziyor ama sağda solda bir birinden sofistike periler göremediğim için başka boyut demeyi kendime borç biliyorum.

Merry Kraliçe olan halasından kaçan yarı insan, yarı peri arada Browni ve bereket tanrıçası genleri taşıyan tam bir melez. Kırmızı saçları yeşil gözleri kısacık boyu, kıvrımlı vücut hatları var. Bir paranormal dedektif bürosundan çalışıyor. Roane türünde (bir çeşit şekil değiştirici) bir sevgilisi var. Hayatı kraliçesi yüzünden tehlikede. Bu yüzden gerçek kimliğini saklıyor.

Branwyn gözyaşları adlı insanlarda kullanılması yasak, cinsel dürtüleri uyandıran bir yağın insanlar dünyada bulunması ile kimliği açığa çıkıyor Merry'nin ve peri kraliçesi onun peşinden adamlarını yolluyor. O aslında peri krallığının kayıp prensesidir. Asıl heyecan buradan sonra başlıyor işte. Sholto, Doyle ve niceleri ile karşılaşıyoruz. Perileri tanıyor kendimizden geçiyoruz. Seksin hava gibi dağıtıldığı bir âleme adım atıyoruz. Kraliçenin insanlara yüz yıllarca eziyet etmesinin -sonunda ölümsüzler- olağan olduğu, trellerin, garip ve bin bir çeşit büyüyle donanmış hayata merhaba diyoruz.
Lanet olsun, çok seviyorum.

Kitapta o kadar çok olay oluyor ki! Önce tecavüze uğruyor Merry, sonrasında sevgilisi onu bırakıp denize gidiyor, arkadaşıyla atışıyor, Sholto'nun yaratıkları ile muhatap oluyor, saldırıya uğruyor, Doylu görüyor ve periler diyarına gidiyor. Ölüm her an peşinde.

Okurken hiç kopmadığım bir dünya bu, belki de daha önceden okuduğum için. Nihai sonuç sevdiğim, tutkuyla okuduğum Laurell'in her kitabını okuduğum için belki de.

Kitabı alın okuyun diyeceğim ama edisyonu bitmiş vaziyette. Şanslı azınlık olarak bir kopyası var bende.

Daha önce alışık olmadığımız bir orası. Büyünün yaşadığı ve öldüğü.


Bu kitabın Laurell'in aklına her zaman Kanlı Kemikleri yazarken düştüğünü düşündüm. Eğer hatırlarsanız orada da ikiz bir peri kardeşler karşılaşıyorduk. Doğruluğu bilinmez, ama zaman tutuyor hani.

Anita sevenler bunu da sever, bunu sevenler Anita'yı sever. Dövüşten çok büyünün konu olduğu silahın ve işkencenin yokluğunu çekmediğimiz, bizim dünya burası...

Seks ve seksi periler de cabası. Rengarenkler yemin ederim. :D Yeşil, siyah, beyaz, gümüş... :D

Alıntılar:


Beş milyar yıla sonsuz diyebilir misiniz? Sanmıyorum. ama bu kadarı bile geri kalanımızı kıskandırmaya yeter.
sf.10


"Lucy hafifçe güldü. "Zavallı çocuk, sanırım sen elbiseni çıkardığında ikinci dereceden bir yanık sahibi oldu."
Omuz silktim. "Çok fazla çıplak kadın görmemiş olmalı."
Gülümseyerek başını olumsuzca salladı. "Ben perilerle beraber çalıştım, hatta ziyarete gelen birkaç sidheyle bile ve içlerinde alçak gönüllü olan bir tek sen varsın."
sy.52

Birçok kişi güç çağırabilirdi. Ama çağırmak bir zanaatkâr olaran sizin kuvvetinizi ölçemezdi. Önemli olan bu güçle neler yapabildiğinizdi.
sy. 63

Başka bir sidhenin dokunuşunu ne kadar özlediğimi biliyordum ama o ana kadar fark etmemiştim. Eğer diğer odada Griffin olsaydı, ona giderdim. Sabah kalbine bir bıçak saplayabilirdim ama bu gece, ona giderdim. sy.98

Düelloyu kaybettim ama hayatta kaldım ve bu, bana göre her zaman için kazanmaktır."
sy.103

"...Bizi gerçekten özledin mii Meredith, yoksa özgür olduğun onca zamanın tadını mı çıkardın?"
sy.278

Bazı kararlarımızı beynimizle bazılarını da kalbimizle veririz, eğer süpheye düştüğümüzde beynimizi seçersek hayatta kalırız.
sy.289


"Bunu nasıl yapabildiğini hiçbir zaman anlayamadım." dedi.
Gözlerim hala yerdeydi. "Neyi, Kraliçem?"
"Tam olarak doğru sözleri doğru bir ses tonuyla söyleyip de aynı zamanda bu kadar samimiyetsiz olabiliyorsun. Sanki söylediklerini korkunç derecede yorucu buluyormuşsun gibi."
sy.367


Laurell K. Hamilton, New York Times listelerinde çoksatan gizem, fantezi, büyü, korku ve romantizm barından iki serinin yazarıdır. Ace Books’tan çıkan, kahramanı ölü çağırıcı ve suç inceleme uzmanı Anita Blake olan on iki kitaplık ‘Vampir Avcısı’ dizisi, Suçlu Zevkler romanıyla başladı. Bu arada bu seri içinde Anita’nın başvampir ve kurtadamla olan, karmaşık kişisel ve profesyonel ilişkisi de evrimini sürdürüyor. Şu anda dünya üzerinde Anita kitaplarının iki bin kopyası bulunuyor. Hamilton kocası, kızı, iki köpeği ve sayısı her an değişen balıklarıyla St. Louis County Missouri’de yaşıyor. Seriler: Anita Blake, Merry Gentry

3 yorum:

 1. hazal narin17.7.13

  Devamı gelecek mi?

  YanıtlaSil
 2. Pek umutlu değiliz. Haklar Artemis'de.

  YanıtlaSil
 3. Cassie Blackwell15.10.14

  Laurell yazar da okunmaz mıı :P

  YanıtlaSil