17 Mayıs 2013

Kitap Yorumu: Working for the Devil || Lilith Saintcrow


Tür: Şehir fantazisi, doğaüstü, Aşk Hikayesi, İblis.
Goodreads Puanı: 3.83
Sayfa: 403
Türkçe: ----
Çıkış: 2006
Seri: Dante Valentine 1 (5)
Puanım: 
Serseri bir iblisi öldürülmesi gerektiğinde Şeytan kimi çağırır?

Oyuncu: Kiralık nekromansır Dante Valentine işleri konusunda çok seçici. Çabuk öfkelenir, sinirleri çeliktendir ve ölüyü ondan iyi kimse diriltemez. Ancak bir pazartesi sabahı her şey cehenneme dönüyor.

Skor: Şeytan Dante'yi serseri bir iblisi yok etmesi için kiralıyor. Varsimal Santino. Karşılığında yaşamasına izin verecek. Reddedemeyeceği bir teklif.

Sorun: Ölmeyen bir şeyi nasıl öldürebilirsin?

Yorumum & Düşüncelerim

Çarşamba akşamı inanılmaz bir açlıkla Lucifer okumak istedi canım. Hani kitap seçmede yeni bir kategori bile olabilir bu benim için: İçinde Lucifer olanlar ve olmayanlar.

Sağ olsun, o sırada Esen Gür'le konuşuyordum kriterlerimi ona saydım; Lucifer'lı olsun, yetişkin ya da genç fark etmez, kudretli olsun, benim olsun dedim. Oda bana geniş çerçeveli bilgisini sundu ve iki kitap önerdi. Hemen daldım. Bizde böyle siparişle kitap da öneriliyor işte. Doğru adama gideceksin :D

O hızla başladım. Daha ilk cümlede Lucifer var desem? Benim heyecan tavan yaptı tabii.


Kitap Nekromansır olan bir kadının (Dante Valentine) Lucifer'ın gönderdiği bir iblisle cehenneme gitmesi ve orada Lucifer'dan görevini öğrenmesiyle başlıyor. Kendi alanında en iyisi olduğu için böyle bir belaya bulaşıyor. Yani bundan çıkarılacak ders: Siz siz olun asla işinizde en iyisi olmayın, kapınızı neyin çalacağını bilemezsiniz.

Cehenneme bin bir zorlukla gidip benim asıl arzuladığım şahsiyeti görüyoruz tabii, LUC! Ruhsuz bastard. Dante'ye öyle bir görev veriyor ki! Ne insan ne de iblis tarafından öldürülemeyen bir iblisi öldürmesini ve ondan çalınan yumurtayı geri getirmesini istiyor. Yetmezmiş gibi birde ona iblis bir familiar veriyor.

Tüm olaylar böyle başlıyor ve devam ediyor. Tahmin edeceğiniz üzere gerisi silah edinme, bağlantılara gitme, iblisi arama, gerçekleri öğrenme,eski sevgili ile kıskançlık dolu anlar, familiar iblisle yakınlaşma, kaçan iblisi bulma, gerçekleri öğrenme ve büyük kapışma.

Bu arada familiarlar genelde şekil değiştiren büyülü yaratıklar. Bir nevi sadık arkadaşlar. Daha çok cadılarla ilişkilendirilir.

Kitabın genel olarak konusu güzel, akıcı ve heyecanlı, ancak o dil, yaratıklar ve anlatım ne abi. Bir defa yazarın biraz ağır ve karmaşık dili var. Bazen "ne diyor bu kadın ya" demekten kendinizi alıkoyamıyorsunuz.

O kadar çok doğaüstü yaratık ve yabancı adlar var ki! Üstelik bilim kurgu sayılabilecek oranda yabancı silah ve kültür karmaşası da mevcut. Yani kolayca okunacak bir kitap değil. İkinci kitapta daha da oturacağına inanıyorum. Üstelik 2. kitapta ölmüş adamı diriltiyor. Hollywood'dan beter! (SHIELD'e gönderme)

Dante bu arada sanırım biseksüel. Doreen adlı çok sevdiği ama ölmüş bir kadınla yaşadıkları hem çok arkadaşça hem de bazı ip uçları bana arkadaştan çok daha fazlası olduklarını söylüyor. Homofobik olamayan Anita!

Klasik nekromansırdan farklı Dante. Abi bildiğin öbür tarafa gidip geliyor. Zombiden çok ruhlarla iş görüyor. Anubis ile can ciger kuzu sarması. Tanrı ile günlük vaziyette göz göze geliyor. Yani biraz farklı ve orijinal denilebilir. Üstelik yüzünde hareket eden gücüne, ruh haline tepki veren ve onu nekromansır olarak damgalayan bir dövmesi mevcut. Katanasıyla çok sıkı fıkı. Böyle kadınlara bayılıyorum. Elimi bir iblise uzatıp "kızım Dante, parçala" diyesim geliyor. Zaten öfkeli de zavallım. Küçükken büyük travmalar yaşamış. Doreen bir iblise kurban gitmiş ve Dante'yi kurtarırken ölmüş. Sağdan soldan vurmuşlar bizim kıza. Öksüz olduğunu da unutmamak gerek...

Yazarın hali biraz, hangi mitolojiden ne bulduysa buraya atıp bulamaç yapıp ye okuyucum ye der gibi.

Aşk üçgenine bayılırım ama standartlarıma uyuyorsa... Şöyle ki, eski erkek arkadaş gelir biraz kıskançlık, yad etmeler falan olur ama kadının tercihi her zaman bizle beraber tanıdığı güçlü adamdır. Yani, gidip hem eski sevgiliye hem de yenisine yavşamamalı. Bu açıdan sevdim kitabı. Eski sevgili yalvarsa da onu geri almayacak gibi. Aldığı an daha da dokumuyorum. Bu ne be, tenis topu musun sen bir ona bir ona. ( Burada da çok iki yüzlüyüm, aynaya bakıp Anita diyor ve kendime tükürüyorum. Neyse istisnalar kaideyi bozmaz.)

Sonuç olarak benden 3,5'dan 4 alan. Güzel ama zor bir Şehir Fantazisi kitabı. Öneririm. İçinde Luc var. Pek onun sevgisini göremesek de yaratılan Satan imajına uyuyor. Bu yüzden benden de önerilir damgasını yiyor. Ancak okurken harbiden zorlanacaksınız.

Bu arada en sonunda Lilith'in yetişkinlere yönelik bir kitabını okuduğuma memnunum. Sırf adından gelen bir merakım vardı ona. Yakın zamanda ikinci kitabı da okumak istiyorum. Yaşasın Düşmüş Melekler! Yaşasın Asabi kadınlar! Yaşasın bu dünyadan olmayan yaratıklar! Haleluya!


descriptionLilith Saintcrow New Mexico'da doğru, Hava Kuvveti kızı olarak dünyayı gezdi ve on yaşındayken yazmaya aşık oldu. Şu an Vancouver'de bi sürü sokak kedisi ve çocukla yaşıyor.
Yazdığı Tür: Aşk Hikayesi, Fantastik, Bİlim Kurgu
Serileri: Dante Valentine, Jill Kısmet, Watcher, Romances of Arquitaine, Bannon & Clare
Site/GoodreadsFacebook/Twitter

6 yorum:

 1. Berfin Kanat17.5.13

  Konusu gerçekten ilgimi çekti, keşke Türkçe'si de olsa.

  YanıtlaSil
 2. Orada Anita isminin geçtiğini mi gördüm? :D Uzun bir yorum olmuş, kitap çevirilirse okurum gibi ama çevirileceğini sanmıyorum. :D Ellerine sağlık canım. :)

  YanıtlaSil
 3. Anita'sız yorum olur mu bende Merve. :D Konuşmak istedim sanırım. Dünya da biraz karışık. Anca. :D

  YanıtlaSil
 4. Valla şu an iyi ki Anita'yı almışım diyorum. :D Abim geldi, kapağını görmesin diye kaldırdım ama hep bir heyecan hep bir heyecan. Süper! Aubrey tam bir öküz. :D Konuş tabii, biz de sıkıldıkça okuyalım. :D

  YanıtlaSil
 5. Öküz öküz :D İyi okumalar sana.

  YanıtlaSil
 6. Her şey için teşekkür ederim. :D

  YanıtlaSil