8 Mayıs 2013

Okuyucudan Lanet: Dead Ever After || Charlaine Harris


Bu bir yorum değil, tamamen yazara öfkemi atmak için oluşturduğum bir yazı. Serinin sonuna dair spoiler olacak. Çok da küfür edebilirim. Hazırlıklı olun çok kızdım. Tekrar ediyorum Spoiler var.

----

Bu kitap için sadece bir yıl bekledim, onu geçtim seriyi 5 yıldan fazla süredir okuyorum. Yani yazar hangi akıl gitti Sookie ile Sam'i birlikte yaptı, bana bir Allah'ın kulu açıklasın lütfen. Bill biteli çok oldu. Bu kabul ediyorum. (Zaten hiç sevmedim onu, içten pazarlıkçı muşmula.) Ama Sam? Eric varken? Batırmış resmen. Böyle son mu olur? Ben her şeyin düzgün bir sonla biteceğini ummuştum. Böyle bir final mi olur? Gerçekten. Dün geceden beri yazara lanet okuyorum. Girdiğim çıktığım şokun haddi hesabı yok.

Kitabı tamamen okumadım, buna dair sabrım yoktu. Açtım sonunu okudum. Hay lanet girseydi de okumasaydım. Bu nedir arkadaş? Onca şey varken gitmiş Sam ile birlikte olmuş... Gerçekten mi?

Peki ya Claude'a ne demeli... Bu peri merakı nedir?
Ya Eric, o Pre midir nedir o anlaşmalı evlilikle kaldı. (Tam bilmiyorum ama öyle gözüküyor.)
Arlene'i öldürdü.
Okuyucu bile mutlu sona ulaşamadı ya. Ne gıcık kadındır. Bir daha Charlaine romanı falan okumuyorum. İsterse dünyada onun romanını okumayan bir tek ben kalayım.

13 kitap boyunca ölü, ölü,ölü diye başlık koy, vampirden şeytandan geçilmesin. Sen git şekil değiştirici, şaş Sam'le yap mutlu sonu. Abi nedir bu ya.

Feci isyanım var.

İlk şoku atlattıktan sonra başını falan okudum aralara baktım. Eric diye bir şey yok ortada. Sookie ölseydi, vampir falan olsaydı değil, direkt ölseydi bu kadar üzülmezdim. Ne yapalım derdim. Çok bile yaşadı. İhanete uğramış hissediyorum, yıkıldım.

Bir okuyucu olarak Harris'in yazdığı sonu beğenenleri kınıyorum. Ahana bu da son sözüm. Şu an Goodreads'ta 1700 kişi oylamış ve puanı 3.54. 0.01 olasıca kadın!

Diziden payını alamazsın, bir daha evine aklına yakına ilham perisi uğramaz,  bin yılın en kötü yazarı seçilirsin inşallah.

12 kitap boyunca boşuna mı bekledim ben...

Goodreads'a öğrendikten sonra yazdıklarım:
Dead Ever After


27 yorum:

 1. çoook ama çok feci sinirlenmişsin Mervecim.
  "Goodreadsta 1700 kişi oylamış ve puanı 3.54, 0.01 olasıca kadın!"
  Buna bayıldım.
  Seriyi okumadım ben ama böylede son olmazdı onu biliyorum.

  YanıtlaSil
 2. Olmaz böyle son ya. Çok sinirlendim :(

  YanıtlaSil
 3. Biliyorum ^^ dünden beri sinirin yatışmamış belli..hadi 3-5 kitap olsa tamam ama 13 kitap..cıks..ben hiç sevmem bu tür sonları..

  YanıtlaSil
 4. Yazar, Sookie'yle mutlu son için bula bula Sam'i mi uygun bulmuş o.O Eh...hadi Eric bu kıza fazla geldi diyelim, seride dünya kadar taş varken bu sümsük herifi ne diye seçmiş? Sookie ölseydi ben de bu kadar üzülmezdim! Ve söylediğin her şeye şiddetle katılıyorum.

  YanıtlaSil
 5. Değil mi ama Fehiman ya! Eric bir de geldi, seni seviyorum diyor. Hırsımdan ağlayacağım az kaldı!

  YanıtlaSil
 6. 1000 yaşındaki adamın düştüğü duruma bak ya; Eric gelecek de seni seviyorum diyecek, Sookie de bunu reddedecek. Parçalarım ben bu kitabı! Yakarım, yırtarım, parça pinçik ederim!

  YanıtlaSil
 7. Et bende kollarından tutarım!

  YanıtlaSil
 8. elif berna8.5.13

  inanmıyorum kitabı ben de takip ediyordum ve sookie yi sam'le beraber olur hele eric varken resmen hayal kırıklığına uğradım :(((((((( bunca kitabı ben boşuna mı okudum sana hak veriyorum bill bile olabilirdi ama sam offffffffff

  YanıtlaSil
 9. Nuray Durmuş11.5.13

  :)))))

  YanıtlaSil
 10. Nuray Durmuş11.5.13

  aaaa bu kadar da sinirlenmeyin canım.Nede olsa bir kitap :))))

  YanıtlaSil
 11. :) O kitabı okuyup sevince sadece olmaktan çıkıyor, bir parçanız oluyor. O yüzden bu gibi konularda her zaman okuyucunun sinirlenme hakkı olduğuna inanıyorum.

  YanıtlaSil
 12. elfida13.5.13

  Kitabın sonuna ben de sinir oldum. Goodreads'te de sonunu beğenmeyenler çoktu.Ayrıca bu son kitaptan 13,5 kitabı çıktı ama okumayı düşünmüyorum.Yazarı lanetliyorum. :(((

  YanıtlaSil
 13. elfida13.5.13

  son kitaptan sonra olucaktı :p ayrıca madem son kitap 13 idi 13,5 kitabını neden çıkarıyor dimi?! paraya doymadı sanıırm.

  YanıtlaSil
 14. Aynen Elfida! Bende gördüm 13+'yı okumuyorum daha. Charlaine ölmüştür benim için. Gözü doysun paraya -_-

  YanıtlaSil
 15. eysan17.6.13

  olamaz ağlamak üzereyim hayır yaa diziye tekrardan başladım şimdi çıkan kitapların isimlerini topladım ve lanet olsun kitabın sonunda salak sam le mi oluyormuş dayanamammm

  YanıtlaSil
 16. eysan17.6.13

  son bir kitabı daha var sanırım çıldıracam ya

  YanıtlaSil
 17. Başımız sağ olsun, Eysan.

  YanıtlaSil
 18. Mervenur Altuntaş27.6.13

  Gösterdiğin tepkiye seriyi okumasam da katılıyorum! Ben bile yaydığın o sinirli enerjiyi emdim yani. Seriye başlamayı düşünüyordum bir ara, şimdi tamamen vazgeçtim. -_- (İyi yaptığımı hislendim.)

  YanıtlaSil
 19. Fanlar olarak yastayız Merve, protesto edin başlamayın. Gerçikadın parayı kırdı ama olsun.

  YanıtlaSil
 20. Mervenur Altuntaş27.6.13

  Edelim tabii protesto! Bence bir yazar kendi kurgusunun yanında okuyucuya da önem vermeli. Fazlalığa odaklanmalı! Parasında boğulsun uyuz kadın!

  YanıtlaSil
 21. Kesinlikle! Bak Laurell!e senaryoyu değiştirecekler diye satmadı Anita'yı.

  YanıtlaSil
 22. Mervenur Altuntaş28.6.13

  Laurell her geçen seferde daha bir hoş geliyor gözüme. Aferin yazarımıza!

  YanıtlaSil
 23. fato8.9.14

  Bir şey sorabilir miyim? Bu patron ölüsü olarak 2014 te bu yil çıkan kitap değil mi acaba 13. Oydu galiba, ve onda en son sookie peri taşı bulmuştu

  YanıtlaSil
 24. O serinin 11. kitabı :D 2 kitap daha var finale.

  YanıtlaSil
 25. Evra6.6.15

  Sam mi? Sam mi?????? O sümsük tiple mi beraber oldu en sonunda ????? Ya bir insan Eric'i bırakıp nasıl Sam'i seçer???? Ben tüm kitapları değilde, karışık bir halde okudum ama sevdiğim ve umutlarımı yüksekte tutan bir seriydi. Ama Sam ne demek ya. Sookie ölseydi yada hiç tanımadığımız yeni bir karakterden hoşlansaydı hatta ve hatta bir insandan bile hoşlansaydı daha mutlu olurdum yemin ediyorum. En başından beri Sam'e gıcığım vardı benim zaten , iyice sinir oldum. Okumuyorum arkadaş! Ne salak bitmiş ya

  YanıtlaSil
 26. Aynı benim hislerim Evra. :/

  YanıtlaSil