21 Temmuz 2013

Anita Blake Rehberi & Başlıca Karakterler


Yeni bir Anita yazısı mı? Çok ilginç. :D Yeni kitabın çıkması [pek beğenmesem de] ben de yeniden Anita sevdalarının kabarmasına sebebiyet verdi. [Sanki hiç sönmüş gibi.]

Anita'ya başlayacak bir çok okur özellikle kitap sıralarını karıştırıyor. Genel de bunları bulmak zor değil ancak ben şöyle kısaca 20+ kitaplı serinin tüm kitaplarını buraya yazmak istedim. İşte bu sırayla okuyun kitapları, beni deli etmeyin! :P 1. Suçlu Zevkler - Guilty Pleasures - Yorumum
 2. Gülen Ceset - The Laughing Corpse - Yorumum
 3. Lanetliler Sirki - Circus of The Damned
 4. Kaçık Kafe - the Lunatic Kafe
 5. Kanlı Kemikler - Bloody Bones
 6. Ölüm Dansı - The Killing Dance
 7. Yanmış Kurban - Burnt Offerings
 8. Mavi Ay - Blue Moon
 9. Karacamdan Kelebek - Obsidian Butterfly
 10. Zincirlenmiş Narkissos - Narcissus in Chains
 11. Gökmavisi Günahlar - Cerulean Sins 
 12. Şeytani Düşler - Incubus Dreams
 13. Micah 
 14. Ölümcül Dans - Dance Macabre
 15. Harlequin Ölüm Cezası - The Harlequin
 16. Kara Kan - Blood Noir
 17. Günah Pazarı - Skin Trade
 18. Flört - Flirt
 19. Kurşun - Bullet
 20. Ölüm Listesi - Hit List    
  20,5  Beauty yorumum
 21. Ölü Öpücük - Kiss The Dead - Yorumum
  21,5.  Dancing
  21,75. Shutdown Yorumum.
 22. Affliction - Yorumu
 23. Jason
 24. Dead Ice 
 25. Crimson Death
 26. Serpentine

Başlıca Karakterler
Anita oldukça uzun ve birçok karakteri barındıran paranormal, 9. kitaptan sonra erotik bir seri. 

Anita Blake: Serinin anlatıcısı, başkahramanıdır. Kendisi bir animatördür. [ zombileri bir süreliğine diriltebiliyor] Ayrıca vampir avcısıdır. İlk kitapta Jean-Claude'ın onu insan hizmetkârı yapması ile vampirler alemine hızlı bir geçiş yapar. Cellat diye adlandırılır. Öncesinde sadece onları öldürüyordu.

Jean-Claude: Anita'nın yaşadığı şehirde striptiz kulübü işleten bir vampirdir. Güzelliği ile bilinir. Tüm kitaplarda olmasa da çoğunluğunda bulunan ve çok önemli bir yer kaplayan bir karakter. İlk kitabın sonunda Şehrin Efendisi olması kitapta büyük rol oynar.

Richard Zeeman: Anita'nın Lanetliler Sirki'nde tanıştığı birisidir. Aralarında önemli şeyler geçer ve Jean-Claude, Anita ve Richard hayatlarının sonlarına kadar bağlanır.

Edward: Ölüm diye adlandırılan, Anita'nın en yakın arkadaşı diye adlandırılabilecek bir kiralık katil. Soğuk kanlılığı ve acımasızlığı ile bilinir. Her kitapta olmasa da, Anita'yı Anita yapan unsurlardan biridir.

Nathaniel: Anita'nın liderlerini öldürerek sorumluluklarını üstlendiği Leoparlardan birisir. Seriye girdiği andan itibaren Anita ile aralarında oldukça çok şey geçer.

Micah: Zincirlenmiş Narkissos ile seriye dahil olur ve Anita'nın hayatında kalıcı bir yere oturur. Kendisi bir leopar adamdır. Şehirdeki Leoparların lideri olur.

Jason: Ara ama önemli karakterlerden biridir. Anita onu arkadaşı olarak tanımlar. Bir kurtadamdır.

Damien: Serinin ortalarına doğru gün yüzüne çıkan viking ve oldukça yaşlı ancak güçsüz bir vampirdir. Anita onu gelişen güçleriyle kendine bağlar.

Asher: Yanmış Kurban ile seriye katılan, Jean-Claude'un geçmişinden gelen yaralı bir vampirdir. O andan itibaren seriye dahil olur ve birçok problemin ana sebebidir. Kibri ve acıları onu tanımlar.

Dolph & Zerbrowski: Anita'nın danışmanlık yaptığı polis birimindeki dedektifler. Oldukça çok kitapta geçerler. İnsanlar.

Veronica "Ronnie": Anita'nın belirli bir yere kadar en iyi arkadaşıdır. Zamanla Anita'nın yaşamını kıskanması aralarına kara kedi sokuyor. İnsandır.

Bernando & Olaf: Karacamdan Kelebek'de tanıştığımız Vampire Avcıları. Göründüklerinden daha derin ve tehlikeliler. Sonraki kitaplarda gerek adla gerek sima olarak karşımıza çıkıyorlar.

Nicky: Flirt'de seriye katılan sosyopat bir karakter. Oldukça tehlikeli. Aslan adam. Ancak Anita onu da evcilleştiriyor.

Belle Morte: Jean Claude ve Asher'ın efendisi, Avrupa Konseyi'nin liderlerinden biri. Arzu ile beslenebilen oldukça güçlü bir vampir. Birkaç kitap boyunca Anita'nın başının belası.

Claudia: Sirkin korumalarından biri. Sıçan kadın. birçok kitapta sert ama güçlü tavrı ile Anita'nın yanında.

Haven: Anita'nın barışı sağlamak için yanına aldığı aslan adamların lideri. Kitaplarda probleme neden olsa da birkaç kitap sonra hoşça kal diyoruz.

Rafael: Sıçan adamların lideri. Kiralık Koruma işlerini yürütmesi ile bilinir ve birkaç kitapta yer alır.

Karanlık Anne: En eski vampir olduğu sanılan ve Anita'nın en büyük düşmanlarındandır. Ölmeyi bilmeyen eski ve güçlü bir varlık. Bir çok vampir ve vampir gücü ondan gelmiştir.

Narcissus: Sırtlanların lideri. Kötü bir karakter olamasa da Anita'nın başını az buçuk ağrıtıyor.

Çizgi romanlar

Laurell'in kitaplarına tamamen sadık kalınarak Marvel tarafından ilk üç kitap çizgi romana çevrildi. Ayrıca Edward ile Anita'nın nasıl tanıştığını anlatan First Death adında iki kısımlı bir çizgi romanda yayınlandı.

29 yorum:

 1. Anita duyuyorum, okumakta geç kalmışım ama serinin uzun oluşu da gözümü korkutuyor.

  YanıtlaSil
 2. Herkesin korkutuyor. Tek teselli Artemis sonraki kitabı çıkarana kadar insanlar seriyi bitirmiş oluyor. Ayrıca bir şekilde akıyor seviyorsanız.:D

  YanıtlaSil
 3. Cessie Balık21.7.13

  Ben de çok duyuyorum ama başlamaya gerçekten cesaretim yok *.*

  YanıtlaSil
 4. Esra Nazenin Özdemir21.7.13

  Nicky mi. Ben daha günah pazarını okumadım. Flört çıkmadan okumıyım diye. :D First Death i istiyorumm! Bulunabilir mi acaba :D

  YanıtlaSil
 5. Anita <3 <3 özledim bayadır okumuyorum eksiklerimi tamamlamam lazıım

  YanıtlaSil
 6. Alıcam, alıcam, bunların hepsini alıcam bir gün! :D

  YanıtlaSil
 7. Haha. Bi ay vaktin var. Sorcam!! :D

  YanıtlaSil
 8. Merak ettiğim bir başka seri daha ;) En kısa zamanda okumak dileğiyle :D

  YanıtlaSil
 9. İlkin Demir22.7.13

  Her yeni kitap basıldığında yada basılmasına yakın ben seriyi baştan alıp okuyorum. Zaten sıklıkla içimdeki Anita okuma aşkı depreşiyor böyleleikle sene de bir tekrar yapmış oluyorum.(Üniversitede bu kadar ders kitaplarımı okusaydım ordinaryus falan olurdum sanırım :)

  YanıtlaSil
 10. İlkin Demir22.7.13

  Giriş yapmadan yazmışım ellerine sağlık Merve

  YanıtlaSil
 11. Hahah hepimiz için geçerli bu ya. Teşekkür ederim. :D Eklememi istediniz karakterler varsa yazın lütfen. :D

  YanıtlaSil
 12. İlkin Demir23.7.13

  Tamam :) İlk fırsatta yazacağım aklımdakileri ,şimdilik temizliğe dönme zamanı :D

  YanıtlaSil
 13. Duygu Aydoğanlı1.8.13

  ben ilk iki kitabını okudum fena değildi ama hiç aşk yoktu kaçıncı kitabından sonra aşk olucak :)

  YanıtlaSil
 14. 4'de başlıyor, Duygu. ;)

  YanıtlaSil
 15. Duygu Aydoğanlı1.8.13

  teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
 16. Kitap Tutkusu17.8.13

  Ahhh Anita!! Geç başladığım için bin pişman olduğum seri! Bu gün Karacamdan Kelebek'e başlayacağım. Hem tüm seriyi hemen okumak istiyorum hem de yavaş yavaş okumak! Arada kaldım kısaca ben bu seriyi seviyorum arkadaş! :D

  YanıtlaSil
 17. Karacamdan Kelebek süperdir. Kıskandım seni! ilk defa okuyabilmek vardı! :D

  YanıtlaSil
 18. Kitap Tutkusu17.8.13

  Arka kapakta Edward'ın adını gördüm ya dedim içimden bu kitabı seveceğim! JC ve Edward seviyorum bu iki karakteri. Anti Richard taraftarıyım. Yok bir türlü sevemedim onu ben. Mavi Ay hep onla ilgiliydi ya tamam kitap çok güzeldi ama sinir ola ola okudum. :D

  YanıtlaSil
 19. Seni kulübe aldım ben. :D Ben de anti Richard'ım, asla sevemedim o sümsük alfayı :( Geberse de kurtulsak diyorum her daim. Bu kitap yıkıllıyooooo. Bir an önce başla. Edward'ı çok iyi tanıyacaksın!

  YanıtlaSil
 20. Kitap Tutkusu17.8.13

  Hahaha :))) Bence de ya sünepe! Afla dediğin öyle mi olur? Kuyruğunu kıstırmış dolanıyor Anita'nın peşinde! Yanmış Kurban yorumumu yazıyorum bitirince hemen başlayacağım. Daha çok merak ettim şimdi :)) Edward insan olmasına rağmen daha sağlam bir adam Richard'dan. Pehh!

  YanıtlaSil
 21. Asena2.10.13

  Her şey tamamda. Laurell eğer bir gün Edward&Anita sex scene yaparsa işte o gün hem seriye devam edeceğim hem de bayram. En son Edward'ın nişanlanmasıyla seriyi bıraktım. Anita herkesle oldu bir onunla olmadı. Laurellll !!! :D :D ve evet Team Edward

  YanıtlaSil
 22. Ağzından yel alsın ASENA! :D Öyle bir şey yaptığı an, zaten hasarlı olan ilişikimizin bittiği andır! :D

  YanıtlaSil
 23. CoMeT3.10.13

  Bir solukta bitirdiğim tek seri olmalı. O kadar sürükleyici ki anlatamam. Bende anti-Richard'cıyım. Jean-Claude birtane herdaim. İlk kitaptan 23. ye kadar. Okuyunca göreceksiniz. Nathaniel ve Micah işte onlarda Anitayı tamamlıyor. Kim eklenirse eklensin aşk zincirine, kalıcı olanlar bu üçü. Jean-Claude'un gecemavisi, Nathaniel'ın leylak, Micah'ın sarı-yeşil gözlerine bizde vurulduk. İngilizce olmasına rağmen güçbela çevirip okudum :D Büyük çok büyük süprizler sizleri bekliyor :)

  YanıtlaSil
 24. Ben de zamanında tüm kitapları bir soluk da bitirmiştim. :D J-C biz severlerin ölümü olacak. Çok güzel ifade etmişsin!

  YanıtlaSil
 25. 23. kitabın yorumuna girince serinin 22. kitabı olduğu yazıyor?Ama neden burada,listede 23. sırada? :/

  YanıtlaSil
 26. Ha bir de,yaş sınırı kaç? +18 mi? :)

  YanıtlaSil
 27. Beauty aslında kısa hikaye, onu tam kitap olarak yazmışım yanlışlıkla. Şimdi düzeldi, eksik kitapları da yazdım.


  Evet ++18. :*

  YanıtlaSil