23 Temmuz 2013

Kitap Tanıtımı: Ender'in Oyunu || Orson Scott Card

Ender's Oyunu
Orson Scott Card

Tür: Bilimkurgu, fantastik, genç edebiyatı
Goodreads Puanı: 4.28 ( 436,676 )
Sayfa: 295
İlk çıkış: 1985
Çevirmen: Kaan Çaydamlı/ Gonca Gülbey
Orijinal adı: Ender's Game
Seri: Ender Efsanesi 1 (4)
Yayınevi: Altıkırkbeş Yayınları
Altıkırkbeş bu sefer bilimkurgu dünyasının en önemli iki ödülünü aynı anda alan, bilim kurgu, fantastik ve edebiyatın doruklarına uzanan, oyun ve ölüm arasında örülmüş bir seriyle tanışmanızı öneriyor.
On bir yaşındaki çocuk, "Kimse kendi hayatını kontrol edemez; elinden gelenin en iyisi sana iyi insanlar, sevdiğin insanlar tarafından verilen rolleri yerine getirmeyi seçmek," diyebiliyorsa, onun Dünyayı kurtarması şaşırtıcı olmasa gerek.
Altıkırkbeş Yayın ne olur ne olmaz düşüncesiyle Cüneyt Arkın dışındaki tüm okurlarına sunar;
Hüzün dolu, sürükleyici ve kırılgan bir savaş hikayesi.

Bu sefer Türkiye'de çıkmış, üstelik de film olmuş, 2013 kasımında çıkan bir kitabı size tanıştırmak istedim. Bir de aklımıza sadece bir nedenden yerleşmiş bir yayınevinden çıkıyor: 6.45.

Orson Scott Card'ın 1985'de yazdığı Ender'in Oyunu 4 kitaptan oluşuyor. (1.5 olanları saymazsak) Hugo ve Nebula ödüllerini kazanmış, daha film olmadan büyük kitlelere ulaşmış bir seri.

Korkunç bir uzaylı savaşından 70 yıl sonra, yetenekli bir çocuğun, uzaydaki gelişmiş bir askeri okula gönderilmesini ve gelecekteki bir uzaylı istilasına hazırlanmasını konu alıyor.

Film Gavin Hood tarafından yönetiliyor ve baş rollerinde Hailee Steinfeld, Harrison Ford ve Abigail Breslin yer alıyor.

Fantaatik, gençlere yönelik, bu bilim kurgu romanını film çıkmadan önce okumalı.

Orson Scott Card, 61 yaşında Amerikalı bir yazar ve eleştirmendir. Kariyerine şair olarak başlamış, birçok türde kitap yazmış ancak en çok bilim-kurgu türünde verdiği eserlerle tanınmaktadır.

Site

Beğendiniz mi? Paylaşın! :)

0 Yorumcuk:

Yorum Gönder