5 Temmuz 2013

Kitap Yorumu: Affliction || Laurell K. Hamilton (Anita Blake #22) + Alıntılar

Tür: Doğaüstü, erotik, aşk
Sayfa: 520
GR Puanı: 4.03 
Çıkış: Temmuz 2013
Türkçe: Serinin hakları Artemis'de
Seri: Anita Blake 22
Puanım: 

Micah, uzun süredir görüşmediği ailesi tarafından eve çağırılır, çünkü kasaba şerifi olan babası saldırıya uğramıştır ve durumu ciddidir. Anita ve Nahtaniel destek olmak için onunla birlikte giderler ve oldukça zor bir durumda ailesiyle tanışırlar.

Micah 10 yıldır ailesiyşe görüşmüyordu, Önceden Leopar sürüsünü ele geçiren sadist katilden korumak için bilerek onlara sırtını dönmüştü. Ancak şimdi babası ölüm döşeğinde, doktorların "Zombi hastalı" adını taktığı hastalık yüzünden içten içe çürüyor.

Zombileri herkesden daha iyi tanıyan Anita, görünenden çok daha fazlası olduğunu biliyor. Zombilerin pek hoş olmayan özellikleri varken, zombi olmak insanların acı içinde çürümesine neden olmuyor. Gizemi çözmek zorunda, ancak ilgilenilmesi gereken daha önemli bir konu var: Micah'ın babasının yaşayacak sadece 5 günü kalmış olabilir.

Eh, bir yılın ardından Laurell'in son çıkan Anita Blake kitabını okudum. Beni biraz tanıyor ya da az buçuk takip ediyorsanız, nasıl Anita fanı olduğumu da biliyorsunuz demektir. Kitap aslında 2 Temmuzda çıktı, biraz uzunluğundan biraz da yavaş okumamdan [ bitmesin diye, bir yıl yani, boru değil.] kaynaklı olarak anca bitirebildim.

Serinin 22. kitabı, uzun zaman oldu aslında bu serinin sonu geleli. Ancak bizler bağımlıyız ve Laurell bize eziyet etse de okuyoruz bence. Mazoşist? Evet öyle. Devam da edeceğiz, ya sonu gelene ya da o ölene kadar. Bitirmeden ölürse mezarında ters döner inşallah.
kitabisevda "Her zaman iyi insanın ben olduğumdan emin değilim, ma petite, ancak beraberken daha iyi insanlar oluyoruz."


Az buçuk kitabın genel konusuna girmek istiyorum. Size kitabın sonunu, kötü adamın kim olduğunu söylemeyeceğim. Ama sizi rahatsız edebilecek derecede spoiler içerebilir, bu nedende okumayı burada bırakmanızı tavsiye ediyorum. [Amaan boş verin okuyun. Artemis çıkarana kadar zaten unutursunuz.]

Tanıtımda da bahsettiğim gibi Micah, Chimera zarar vermesin diye yıllar önce korkunç biçimde terk ettiği evine çağrılıyor. Çünkü babası Zombi Hastalığı denilen bir hastalığa yakalanmış. Bunu normal olmayan bir zombiden ısırdığında kapmış ve bu tüm bedenini çürütüyor. Micah aslında bir veda için eve çağrılıyor, zira adamın sadece 5 günü kaldı. Çok üzücü değil mi? Sen yıllar sonra ailene dön ve baban ölüm döşeğinde olsun.

Micah, Nat ve Anita ikişer koruma alarak gidiyorlar hemen. Ares, Nicky ve pek önemli olmayan diğerleri. Micah'ın ailesi ile tanışıyoruz. Şerif olan babası, halaları aslında hiç de Micah'a ve yaşam tarzına uzak değiller. Okursanız ağzınız açık kalabilir hani. Anita hepsiyle tanışıyor ve hemen sorgulamaya başlıyor. Yerel polis...
kitabisevda "Hayaletler tarafından rahatsız edilmek için onları görmenize gerek yoktur. Anılar doğaüstü yardım olmadan da bunu gayet iyi beceriyor. "


Dağcı iki kişinin kaybolması onları Dağlara atıyor orada Anita garip olan zombilerle ilk karşılaşmasını yaşıyor. Ve maalesef bunun sonucunda sevgili korumalarından birine veda ediyoruz. Anita yaralanıyor, yeni bir hayvan ve kötü adamın ne olduğunu anlıyor. Dağcılardan birini kurtarıyor. Suçluluk hissi had safhada.

Anita hastanede uyandığında çok sevdiğimiz bir karakterin kasabaya geldiğini öğreniyoruz. EDWARD. Anita haberlere çıkınca dayanamayıp JC'da geliyor ve St Louis'in en canavarları bir şehirde toplanmış oluyor. Çok güzel sahnelere gebe. Anita öyle kolayına çıkmıyor ulusal kanallara. Kahraman ilan ediliyor. Edward'ı bize getirdi ya, yeter.
kitabisevda "Edward yanımıza diz çöktü, yangın takımının gümüş başlığını kaldırdı. Bana sırıttı. "Buraların en büyük, en kötü, en pislik nekromansırı kim?"
Ona gülümsedim ve "Bu kız." dedim
"Doğru bildin," dedi. 


Anita hem polisler uğraşıyor hem Ardeur'u besliyor, aşırı şekilde sevgi sözcükleri yağdırıyor. [Kusabilirsiniz] Bu yeni güçlü, hızlı bulaşıcı zombileri yakmakla uğraşıyor ve hiç de hoş olmayan polislerle sidik yarıştırıyor. Sonunda ise kazanıyor. Boktan bir sondu.

Şimdi de Yorum Kısmı

Ah Anita, ah! Çok tekrarla başladı ya bu kitap. Laurell'in tekrar yaptığını artık biliyorsunuz. Ancak bu kitapta tahammül edemedim ben. Çok bunaldım. Kitabın üçte birinde tekrar vardı. Gerisinde aksiyon olsa da beklediğim gibi değildi. Hastane konuşmaları oyş! Komik olan yerler elbette var. Yani Edward'dan bahsediyoruz burada. Zaman zaman yerimden sıçradım, çığlık attım, kahkalarla güldüm. Ancak o Anita'nın güzel değilim ben konuşmaları, kaş çatmaları, geçmişe dair bilgi vermesi falan beni gerçekten yordu. Zaten 22. kitaptayız. Ezberledik abi, yapma bunu bize. Bu konuda e-posta atmayı bile düşünüyorum.
kitabisevdaGerektiği kadar söylemiyorsam, Jean-Claude, seni seviyorum, masada yemek yerken karşımda senin yüzünü görmeyi seviyorum, Cynric'in futbol maçlarında tezahürat yapmanı ve bizimle kaldığında Matthew'a yatakta masal okumanı ve daha binlerce şaşırtıcı şeyi, hepsini, seni ve seni seviyorum."
"Beni ağlatacaksın."
"Zeki bir arkadaşım ağlamanın iyi olduğunu, bazen mutluluğun gözlerinden dökülebileceğini söyledi."


Anita'nın geyikleri... Micah'ın orada babası ölüyor Anita, JC ile saatlerce geyik yapıyor. Abi nedir bu. Kabul ediyorum okumaya bayılıyorum ama çok mu gerekli? Peki ya gene atlatamadığı annesinin ölümü? BİLİYORUZ ANITA!
kitabisevda "Kaba davranıp onları ürküteceğimden mi korkuyordun?"
"Sen, kaba mı, ma petite? Neden bundan korkayım?" Alay o kadar yoğun değildi, ama nazik bir dokunuş yerine oturtmuştu."


Bu kitapların kurgusu beni öldürecek bir gün. Canavarlar saldırınca herkes Anita'dan medet umuyor ama tehlike geçince herkes ona karşı. Ne kadar saçma. Ne kadar tutarsız ve korkak bu polisler. İnsan hayatını kurtardığın birinin en azından minnettar olması bekler, yok anam yok. İlla Anita ile sidik yarışına girecekler, dayağı yiyip hastanelik olacaklar.
kitabisevda "Soyunmanın seksi olmadığı anlar vardı; bunlardan biri kan, bağırsak ve beyin parçaları ile kaplı olduğun anlardı."


Asher'dan bıktım. Eskiden o kadar da severdim. Bu kitap da yoktu ancak adı çok geçti. Bence Anita sonraki kitaplarda ya onu öldürecek ya da başından kovacak. Çünkü ona da kıskançlık krizlerinden gına geldi. Ama özlüyorlar onu.

Banyo sahnesi desem? O su hiç soğumaz, o kıyafetler saatlerce çıkmaz, o erkekler az buçuk oynaşmadan bitmez o sahne. Hıhhuıhuhıhu.

Edward çok yumuşadı. Anita çok yumuşadı. Anita'nın kudretli gücünü göremedik. Sonu hemencecik oldu bitti. Kötü adam kalmadı be artık. Hıhı.
kitabisevda "Sorma," dedi Micah."Yıllardır kankalar. Bazen sadece kafanı sallarsın ve erkek anı yaşamalarına izin verirsin."


JC ve Anita ve güç kaynakları, Wicked ve Truth. Nasıl seviyorum. Bir yıl beklediğime değmedi ama. 520 sayfayı 450 yapıp tekrarları atlasaydı çok memnun olurdum. Az ve öz olurdu.

Şöyle genel olarak bakarsak 3 puan verdim. Laurell'in tam formunda olmadığını düşünüyorum. Kısa olsa geçiş kitabı derdim. Beklenen yüksek duyguları uyandıramadı. Seks sahneleri de bayağı azdı.[Şikayet etmiyorum. Seks okumayı sevmem, okuduğum olur ama 500 sayfanın 300'ün de değil.]  3 tanecikti sanırım. Yalnız o kadar çok kişiyi öptü ki! Anita'nın bir kız arkadaşı var bunu biliyoruz, paylaşmanın da sorun olmadığını artık iyice açıyor. Olgunlaşıyor.

Gelecek kitap da Claudia ile yaşanacak problemler bekliyorum. Neler olacak çook ilginç. Richard yok bu kitapta sevinebilir, Jason'u göremediğiniz için üzülebilirsiniz. Kurtlar'ı özledik... bazılarını.

Bir de Laurell melekleri mi sokacak bu seriye bilemiyorum ama emin olun geçiyor.  Sapıtmasın yazar yahu. Bu saatten sonra melek mi olur :(

Tabii ki de okuyacaksınız bu kitabı. Sizler birer fansınız, ancak çok şey beklemeyin.  Sonra Anita dozunuzu aldığınız için derin bir nefes verin. Özledik onu, hem de çok. Bu arada Flört yakında çıkıyor. Türkçe takip eden arkadaşlara selam olsun!
kitabisevda "Aşk her şeyin üstesinden gelmiyordu, ama geri kalan her şeyin üstesinden gelmene yardım edebilirdi."
Laurell K. Hamilton, New York Times listelerinde çok satan gizem, fantezi, büyü, korku ve romantizm barından iki serinin yazarıdır. Ace Books’tan çıkan, kahramanı ölü çağırıcı ve suç inceleme uzmanı Anita Blake olan on iki kitaplık ‘Vampir Avcısı’ dizisi, Suçlu Zevkler romanıyla başladı. Bu arada bu dizi içinde Anita’nın baş vampir ve kurtadamla olan, karmaşık kişisel ve profesyonel ilişkisi de evrimini sürdürüyor. Şu anda dünya üzerinde Anita kitaplarının iki bin kopyası bulunuyor. Hamilton kocası, kızı, iki köpeği ve sayısı her an değişen balıklarıyla St. Louis County Missouri’de yaşıyor.
Site/Twitter/Facebook

5 yorum:

 1. aSimetrik5.7.13

  edward a bayılıyorum yanlızca anita serisinde değil tüm kitaplar arasında en sevdiğim karakterlerden ,onunla yaptığı telefon konuşması bile otuz iki diş sırıtmama,1 saat tavana bakıp saf saf gülmeme sebep aluyo, bide bu kitapta anitanın yanına teşrif ediyosa of anam of :D

  YanıtlaSil
 2. Ben de, ben de!!! :D Aniden hop diye çıkıyor.Çok tatlılar ya. :D

  YanıtlaSil
 3. asher2.9.13

  asher'a noluyor ya??? spolier falan umrumda değil söyle

  YanıtlaSil
 4. hasret29.9.13

  bence harlequin Laurell'in son kitabıydı, sonrasını asistanları filan yazdı. özellikle Günah Pazarı ve Flört. Günah pazarında kendim hız treninde ama beynim ağır çekimde gibi hissettim. öyle baş döndürücü olduğundan da değil. 24 saatlik hikaye, sıkıştırılmış koca bir kitap. Kumarhaneye girişleri, birde Wicked Truth sahnesi aklımda. gerisi kayıt dışı ki ben koca seriyi ezbere biliyorum. - Flört saçmalığı da ne? Sen yıllarca JC'u peşinde koştur flört et, Richard ile derin aşk acısı çek, Nat için ön yargılarınla mücadele et, Mikah ile ilk görüşte mükemmel uyumu yakala, Jason'la yatak arkadaşı ol, asher'ı hayranlığın için kullan...(daha var ama yoruldum) sonra kalk NORMAL FLÖRT AÇLIĞI ÇEK!YUHH. Şimdi sende gelecek kitapları gönülsüz yazmışsın.umudum kalmadı Laurell başka seri yazmalı.. (kesin asistanlar.. görürsünüz :P )

  YanıtlaSil
 5. Şu ara Merry yazıyor belki Anita'ya dönüşü muhteşem olur. Hakikatten eskisi gibi değil. Tekrara gitri. Çok fazla. Seviyorum ama yani... Yorum için de teşekkürler. Resmen duygularıma tercüman oldun :D

  YanıtlaSil