16 Temmuz 2013

Kitap Yorumu: Uyumsuz || Veronica Roth - DivergentTür: Distopya, aşk, macera, genç yetişkin
Sayfa: 520
Goodreads Puanı: 4.39 (339. 227 oylama)
Çevirmen: Uğur Mehter
Türkçe: 2012
Yayınevi: Artemis
Çıkış: 2011
Seri: Divergent / Uyumsuz 1 (3)
Puanım:

Beatrice Priorın Chicagosunda toplum, her biri belli bir erdemi yaşatmaya adanmış beş topluluğa bölünmüş durumda. Dürüstlük, Fedakarlık, Cesurluk, Dostluk ve Bilgelik.

Her yıl, belli bir günde bütün on altı yaşındakiler, hayatlarının geri kalanında birlikte yaşayacakları grubu seçmek zorunda.Beatrice, hem ailesiyle kalmak, hem de kendi benliğini bulmak istiyor ama ikisini birden seçemez. Bu nedenle kendisi dahil, herkesi şaşırtan bir seçim yapıyor.Genç yazar Veronica Roth heyecanlı seçimler, kalp kıran ihanetler, kan donduran sonuçlar ve beklenmedik aşklarla dolu karanlık bir geleceği anlatan gerilim serisinin ilk kitabıyla edebiyat sahnesine çıkıyor!

Allahım nasıl bir kitap bu! Artemis demeyin, ikincisi çıkmamış bunun demeyin, gidin hemen alın ve okuyun. Mahrum kalmayın bu kitaptan. Zaten filmi de çıkıyor. Bir yeriniz şişer falan maazallah.

Avuçlarım kaşınıyor. Öncelikle biraz kitabın konusundan bahsetmek istiyorum. Görüşlerim ve hayranlığım devamında geliyor. İkinci kitabı ellememiş olmama rağmen şu anda üçüncü kitabı nasıl bekleyeceğimi düşünüyorum. Eğer benim sevdiğim kitapları seviyorsanız, Uyumsuz sizin için biçilmiş kaftan, haberiniz olsun! İçinde neler yok ki. :D Filmi izlemek için de ölüyorum. Geç kazanılan ama her anı değerli bir fanlık benimkisi!

Beatrice temel karakter özelliklere göre altı kesime ayrılan bir toplumun üyesi. Kendisi bir Fedakâr. Diğer kesimler ise; Bilgelik, Dürüstlük, Dostluk, Cesurluk ve grupsuzlar (Dışlanmışlar). On altı yaşında her kişi çok önemli bir sınava tabi tutuluyor ve gelecekteki gruplarını seçiyorlar. Grupların önem verdikleri değerler adlarından da belli oluyor. Beatrice bu sınavı aldığında ise temel sorun gün yüzüne çıkıyor. Ona çok önemli bir şey olduğunu söylüyor gözetmen. Sen bir Uyumsuzsun diyor. Yani diğerlerinden farklı, ona girebileceği üç tane grup sayılıyor: Bilgelik, Dürüstlük, Cesurluk. Birini seçmeli.

Beatrice uzun yıllar hayranlık duyduğu grubu seçiyor ve yepyeni zorlu yaşamına başlıyor. Abisi de onun gibi farklı bir grup seçiyor. Seçtiğiniz yere sadık olmalısınız. Hayatınızın geri kalanını orada geçecek. 

Asıl olaylar bundan sonra başlıyor. Cesur adı verilen bu grupta hayatın ne kadar acımasız olduğunu, arkadaşlığı ve daha birçok duyguyu tadıyor Beatrice. Ve korkularıyla savaşmayı öğreniyor.Çeşitli testlerden geçiyor, bu testler hem kendi bedeni, uyumsuz olması hem de dişli rakiplerle mücadele etmesini gerekli kılıyor. Ama o çok azimli. Ayrıca bir yanda da Bilgelerin bir iç savaş çıkarma tehlikesi de var.

Bazı kitaplar vardır pek tatmin etmese de iş olsun diye okursun. İşte Uyumsuz, o kitapları okurken harcadığın boş vakte lanet okutturan kitaplardan. Beni benden alan, içine çeken bir dünya. Bu tür distopyalara bayılıyorum. Normalde bu tür bazen çok çocuksu kaçıyor, ancak bu kitapta bu söz konusu değil. İçinde ölüm, vahşet ve soğuk kanlı yılanımsı liderler varsa ben de varım!

Beatrice'in çabasını, yazarın tasvirlerini çok sevdim. Uzun uzun, sıkmadan, boğmadan bu yeni yarattığı dünyayı bize aktarmış. Vahşi erkekler ve kadınlar, çocuklar... tam bir kötü çocuk cenneti aslında bu kitap. Tabii kötü kızları da unutmamak gerek. Sevme nedenimi açıkladım. :D Kitap hem bir kadın karakter tarafından anlatılıyor hem de dayak, dövüş, ölüm tehlike ve aşk kol kola cebelleşiyor. Kitabı okurken hop oturdum hop kalktım. 

Teknoloji açısından hem gelişmiş hem de ilkel bir dünya aslında. Herkes sorumluluklarına göre hareket ediyor ve seçimlerinize göre yargılanıyor, testlere tabii tutuluyorsunuz.

Şöyle de bir sorun var aslında; kitabın bazı yerleri Harry Potter'la aşırı benzerlik gösteriyor. 16 yaşındakilerin girdiği test bildiğin seçmen şapkanın teknolojik versiyonu. Dört (erkek karakter) ile kendi korkuları ile yüzleştiği an ise Harry'nin 6. kitapta Dumbledore ile gitti gezilere çok benziyor. Beni rahatsız etti mi? Kesinlikle hayır. Ama var böyle bir şey. 

Dört ile aralarında geçenler samimi aynı zamanda biraz zorlama hissi bırakıyor. Ama zaten aşk, meşk beni kitaba bağlayan unsurlardan değil pek. Ben bu kitapta yaşam tarzını, an ve an tehlike ve ölümü, beklenmedik aksiyonları ve hareket halinde giden bir trenden atlayan grubu sevdim. Dünyanın içine girebildim ve yeminler olsun çıkmak istemiyorum. Şu an yazar ikinci kitabı çıkarmış. 97 gün sonra ise 3. kitap çıkıyor. Nasıl bekleyeceğim bilmiyorum. Ama beklemeye değer. Artemis diye okumamazlık etmeyin.

Kitaba bağlanma nedenlerimden biri de Beatrice'i kendime yakın görmem sanırım.

Çok farklı yönlerden ele alınmış, sürükleyici ve size pençesine hemen alan bir dünya. Bir an önce listenizden silmeye bakın ve sonra gelip bana teşekkür edin. :D

Aslında 5 üzerinden 6 :D

24 yorum:

 1. Böyle ateşli yorum görmedim :D

  YanıtlaSil
 2. Okuyacaktım bu yorum süper oldu. Beğendiysen tamamdır, süper (:

  YanıtlaSil
 3. Esra Nazenin Özdemir17.7.13

  Bu yorumun üstüne okurum artık :D

  YanıtlaSil
 4. Okuyacaz dedik ya ya anladık aaaaaaaaaaaa :D

  YanıtlaSil
 5. Hala başlamadın ama naaberr. :D

  YanıtlaSil
 6. Alican Bozkurt29.7.13

  okuyucu testi sonucum yüzde 90 :D tobiasın göz rengini bilemedim :D

  YanıtlaSil
 7. bu hafta alıp okuyucam inş :D

  YanıtlaSil
 8. Achelous_11.1.14

  Okuyucu testi %100 hell yeah :D :D

  YanıtlaSil
 9. Çıkmadı daha Yasemin :( Film için de çok heyecanlısındır sen şimdi ;)

  YanıtlaSil
 10. yasemin16.3.14

  ölüyorum ya tobias'a ve ben hiç böyle blog yorumcusu olmadım ama bu kitap beni deli etti dün akşam aldım ve bu sabah bitmişti yarın 2yi alıcam ne olur söyleyin 3 çıktı mı :D

  YanıtlaSil
 11. bende bilemedim tobias favori karakterim olmadığından kaçırmışım :D

  YanıtlaSil
 12. Dauntless21.4.14

  allegiant çıktı önceden baya ki 4.kitap ta temmuzda çıkacak(gerçi torrent de parça parça var) ama o four un bakış açısından küçük öyküler

  YanıtlaSil
 13. olabilemezz21.4.14

  tabikide mavi sizi cahiller ahsfbcja

  YanıtlaSil
 14. Misafir21.4.14

  olabilemezz ilber ortaylı ile ilgili bir akrabalığın var mı ? -,-

  YanıtlaSil
 15. Misafir21.4.14

  Sinemadan yeni çıktım.Film süper bir de kitabını okuyacaktım bu yorum iyi oldu film de çok iyi onu da izliyin.tobias çok iyidi kadro zaten süper %96 gidin aşırı iyiydi valla son 3 yılın en iyilerinden :))

  YanıtlaSil
 16. olabilemezz21.4.14

  tabikide hayır ben zaman lorduyum asgdfasjhfas

  YanıtlaSil
 17. merve12.8.14

  tabias ın göz rengi mavi değil kahverengi ben onun büyük hayranıyım bu yanllışı düzeltsinler sorulardan

  YanıtlaSil
 18. Kitabı okudun mu? Hayır. Filmi izleyip geldin. Kitabı oku öyle gel.

  YanıtlaSil
 19. Betul Seval Tas20.11.14

  internette hep kitap yorumları arıyorum ve çoğu kitabın arka kapağında yazan şeyler oluyor ve bağırıp çıldırmak istiyorum . Sonra bu kitabı araştırmaya başlayacağım zaman yine yorum aramak istedim ve buldum. Upuzun ve açıklayıcı bir yazı olmuş ! Hemen okuyacağım :D

  YanıtlaSil
 20. İstediğin kitabı "kitap adı kitap yorumu" diye aratırsan, bulma olasılığın daha yüksek. :D İyi okumalar!

  YanıtlaSil
 21. melisa6.4.15

  Çok güzel bir seri ya bayıldımm.Açlık oyunları ile çok karşılaştırılmış ama BENCE açlık oyunlarından daha iyi.

  YanıtlaSil