11 Temmuz 2013

Kitap Yorumu: Melekler Ve Şeytanlar || Dan Brown

Tür: Gizem, polisiye, macera
Sayfa: 576
Goodreads Puanı: 3.75
Çevirmen: Petek Demir
Türkçe: 2004
Çıkış: 2000
Seri: Robert Langdon 1 (4)
Orjinal Adı: Angels And Demons
Puanım:
Harvard Üniversitesi Simgebilim Profesörü Robert Langdon efsanevi gizli örgüt Illuminatinin -Galileo zamanından beri Katolik Kilisesinin bağnaz inançlarını lanetleyerek bilimin yararlarını yücelten- hala faaliyette olup cinayetler işlediğini öğrenince şok geçirir. Parlak bir fizikçi olan Leonarda Vetra cinayete kurban gitmiştir. Tek gözü oyulmuş ve göğsü örgütün sembolüyle dağlanmıştır. Bilim adamının son buluşu güçlü ve çok tehlikeli enerji kaynağı karşımadde çalınmış ve yeni Papa seçiminin gerçekleşeceği gün Vatikan Şehrinin altına saklanmıştır. Langdon, Vetranın meslektaşı ve aynı zamanda kızı olan Vittoria ile medeniyeti yok olmaktan kurtarmak amacıyla Roma sokaklarında, kiliselerde ve katakomplarda soluk soluğa koşuşturarak 400 yıllık izi sürerek Illuminatinin izini bulmaya çalışırlar.
Brown bu romanda tıpkı bir hokkabaz gibi havaya yüzlerce top fırlatıp hiçbirini yere düşürmeden okuyucuyu inanılmaz bir gerileme sürüklüyor.

"Dan Brown, mm Dan Brown'u duyan var mı aranızda?" diye bir soru ile karşılaşmazsınız bu alemde. Ya izlemiş, ya birinin elinde görmüş ya da duymuşsunuzdur.

Ben de elbet yıllar önce duydum bu adamı. Önce filmi izledim tabii kitabı okumadan. Kitabının olduğunu çok sonra öğrendim... bu kitapların seri olduğunu ise geçen ay, baş karakterin şapşalın teki olduğunu ise iki hafta önce...

Melekler ve Şeytanlar'ı okuma gibi bir niyetim, hevesim yoktu; ancak Cehennem çıkalı sağlı sollu bir Langdon tokadı yedim. Bu tokat darbelerinin bıraktığı hasar ve merakla başladım... Ama çok zor bitirdim. Sağımda solumda çıban çıkmış olabilir hani.

Konusundan bahsetmek her ne kadar beni düşüncesiyle perişan etse de kısaca, ama çok kısa bahsetmek istiyorum.

Langdon'un telefonu gece yarısı çalar ve İlluminati adı verilen eski, güçlü,tarihi bir anti din grubunun [Katolik kilisesi, Vatikan] tekrar gün yüzüne çıktığı kanıtı ile sarsılır. Apar topar CERN'e gider. Oradan da antimadde adı verilen ve çalınan etkili maddeyi bulmak için Vatikan'a gider. Gerisi Papalar, hassassinler, Swissler sürüp gider.

Genel olarak film olması için yazılmış bir kitap bunu belirtmek istiyorum. Okuduğum her saniye bunu hissettim.

Çok ama çok sıkıldım okurken. Kurgusu güzel olmasına güzel, ama çok uzun. Oku oku bitmiyor. Filmi izlediğim için olduğunu düşündüm ancak yıllar önce izlemiştim. Beni çok etkileyeceğini sanmıyorum. Bir de filmi ne kadar değiştirmişler. Kitabı bitirince bir de ona baktım tekrar. Neredeyse alakası yok. Langdon bile Langdon değil. huh. Victoria'da değişmiş. Şort bile giymiyordu. Gerçi pantolonda giydirmemişlerdi. Sonunu bile değiştirmişler o koydu.

Olay akışı, olayların gelişimi bana paranormal bir hikayeyi anımsattı. Olaylarda şizofren olan şahsiyet dışında doğaüstü sayılacak bir element yoktu. Ancak kötü adamlar, ölüm şekilleri, bürokrasinin işleyişi her şey bana o çok sevdiğim kitapları hatırlattı. Kan da vardı. Belki de azmedip bitirme sebebim buydu. Belki bir daha asla Brown romanı okumak istemiyorum.

Bu adam nasıl bu olayları çözüyor anlamıyorum. Geniş bir sanat tarihi bilgisi dışında herifin benden farkı yok. Zeki bile değil öyle. Kolayca manipule edilebilir birisi. Üstelik salak. Spoiler* Kızı kurtarmaya gidiyor geri pat diye odaya dalıyor. Ne silah, ne tedbir, ne sessiz olma çabası. Olmaz böyle şey. Spoiler bitti.* Kitap Vittoria'nın gözünden anlatılsa daha ilginç olurdu. Yazar daha sıkıcı bir anlatıcı bulamazdı kanımca. Bunun bir anlatım tekniği olduğunun farkındayım ama gene de...

Ay Olivetti'ye çok üzüldüm. Favori karakterimdi.

Sonuç olarak benden uzak severlerine yakın olsun. Üzerinde lanet varmışçasına kaçınacağım bir yazar ve seri.

Hala aklım almıyor bir adam bu kadar şapşal nasıl olur.
Yazar birde dizi film klişeleri ile yazmıştı kitabı yahu.
Cehennem de kaç hafta oldu hala çoksatan.

12 yorum:

 1. Volkan Yerlikaya11.7.13

  Ben Melekler ve Şeytanlar'ı izleyip etkilenmiştim. Sonra Davinci Şifresi'ni okudum. Ben çok beğenmiştim. İsterseniz bir de onu deneyin :)

  YanıtlaSil
 2. Pek benim tarzım değil. Fİlmleri izlerim ama kitaplara dokunmam bir daha :))

  YanıtlaSil
 3. Kitap hakkında olmasada Robert hakkında 3 aşağı 5 yukarı aynı şeyleri düşünüyoruz. Bi de düşün ben serinin hepsini okudum. Adam bu ezik haliyle her kitapta james bond filmlerinden fırlama hatunlaru götürüyor. Kadınlar Robert çıksada bizde olaya dahil olsak diye kitabın kenarında köşesinde saklanıyor sanırım. =(

  YanıtlaSil
 4. Hahah ne saçmalık değil mi! Ben erken pes ettim ama Doğan. :D

  YanıtlaSil
 5. Olsun yinede Robert bizden, aramızdan biri. Biz onu bu haliyle kabullendik artık. =) Benim daha pes etmeye niyetim yok.

  YanıtlaSil
 6. Sevim11.7.13

  Davin ci Şifresi ni okudum ben de ve çok beğendim :) Melekler ve şeytanlar 'ı okumayı çok istemişdim ama fiyatı yüksek geldiğinden hep erteledim ve nasıl olduysa kayıp sembolü aldım :) okunacak çok kitabım olduğundan ve duygusal durumuma göre kitap seçtiğim için hala okunmak için sırasını bekliyor Fakat ben pişman olacağımı zannetmiyorum ve Cehennem kitabını da en yakın zaman da alıcam :)

  YanıtlaSil
 7. isimsiz11.3.14

  gemici mantığıyla kitap okunmaz ki canım benim ya? Her ne kadar tarz meselesi olsa da sen başta ucunu kaçırmışsın. Okumuş olmak için okumuşsun belli ki. Çok ince detaylar var kitapta. Bunları tam anlamıyla kavrayabilmek için daha önceden de bilmen gereken çok şey var. Bir tavsiye de vereyim her zaman önce kitap, sonra film. Filmini izlediğin kitabı da okuma bence. Çünkü kendi karakterini oluşturmuyorsun, filmdeki karakterleri kafanda canlandırıyorsun. Bu da her şeyin zevkini kaçırıyor :) Hadi öptüm. Kolay gelsin

  YanıtlaSil
 8. Merve o değil de,birinin sana kitabın nasıl okunacağını öğretmeye çalışması ? Hem de sana ? Bugün çok keyifsizdim,ama eğlendim şu an cidden.

  YanıtlaSil
 9. Ah Büşra, ne yapalım densiz çok :D Eğlencene ben de dahil oldum. :D

  YanıtlaSil
 10. isimsiz12.3.14

  Tabii ki para için yazacak adam. Kaç tane sırf yazmak için yazan yazar biliyosun ki? Sonuçta bu işin yüzde olarak büyük payına ticari taraf sahip. Ayrıca bunun kibirle alakası yok. Sadece kitabın konusundan çok Langdon'un ezikliği ve Vittoria'nın şortuna bakmışsın. Kitabın asıl konusu "bilim ve din ilişkisi" . Bundan hiç bahsetmemişsin. Ayrıca Camerlengo yaptıklarını önceden planlamış yani doğa üstü değil sadece güzel bir plan. Anlatmak istediğim kitaba çok dar açıdan bakmışsın. Bir de adamın anlattığı yani olayların geçtiği yerler gerçek. Bence bu bile çok büyük bir fark için yeterli.

  YanıtlaSil
 11. Yorumu nerenizle okudunuz acaba? Çünkü ben durumu gayet güzel açıkladım. Kitabı sevmem sevmem, bu benim backgroundumun olmadığından değil, yazarın sadece para mantığı ile bir seri ortaya atmış olmasından kaynaklı. Kibirinizi alın bir tarafınıza sokun.

  YanıtlaSil
 12. Ayşegül1.10.14

  Merve hanım herşey bir yana şu yorumunuz basitliginizin göstergesi sanırım.

  YanıtlaSil