25 Temmuz 2013

Kitap Yorumu: Truth || Sherri Hayes

Tür: Erotik
Sayfa: 238
Yayın Tarihi: 25.07.2013
Yayıncı: The Writer's Coffee Shop Publishing House
Dil: İngilizce
Türkçe: Çevrilmedi
For the last two months, Brianna has discovered something she never thought she would again. Hope. After the horror of being Ian’s slave for ten months, a fate she never imagined she’d escape, it feels as if she is living a dream. She has freedom she hadn’t expected to have again, and she wakes up every morning not fearing what the day will bring. There is also Stephan. The man who saved her from the daily torture she had to endure at the hands of Ian and his friends. The same man who makes her heart race with just the thought of him. Life is good.

Outside forces are determined to conspire against them, however. When Brianna’s father shows up on her doorstep, it sends her world spiraling out of control. He brings with him new information about how Brianna ended up in Ian’s clutches, but will it make a difference? Will Stephan be able to find a way to make Ian pay for all he made Brianna suffer? As Brianna and Stephan try to find out the truth, their relationship is tested. She is forced to face her past head on, and deal with the ugly reality of what happened to her. Will Stephan’s love be enough to see her through her newest challenge, or will the fragile trust they’ve built come crumbling down around them as the truth makes itself known.

Finding Anna serisinin diğer iki kitabını netgalley aracılığıyla almıştım. Yayın evi de Bu iki kitabı alanlara 2. kitabın blog turuna katılmaları için teklif götürdü. Ben de hemen atladım tabii. Beni asıl şaşırtan olan, Mart ayında iletişime geçmiş olmaları.

2.kitaptan kaldığımız yerden devam ediyoruz bu kitaba. Kapıda Anna'nın onu satan babası var. VE işler tamamen bunun üzerine kurulu. Gene pek bayılarak okumadığım bir kitap oldu. Stephan her zamanki gibi Anna'yı korumaya devam ediyor. Olaylar karışıyor. Geçen her gün Anna daha da açılıyor.

Beni asıl mahveden kitabın sonu oldu. Çok kötü bir yerde bitti. Sonraki kitap çıkana kadar nasıl beklerim bilmiyorum.

Bu seride en nefret ettiğim şey her kitap finalsız. Böyle kursağınızda bırakıyor olayı. Sonraki kitapta hemen çıkmıyor ki...

Şu anki durumda Anna'ya çok üzülüyorum.
Stephan'ın düşünceli olması ise iyi bir sanırım. Yavaş yavaş Ian'ın yaptıklarından iyileşiyor. Tabii kader onlardan yana değil...
Gene de aralarında geçen seni seviyorum olayları bana inandırıcı gelmiyor. Çok çabuk mu oldu yoksa bir şey gözüme mi battı gerçekten emin değilim.

Diğer Bloglara buradan ulaşabilirsiniz; ingilizce bir tur.
Sherri is the author of five novels: Hidden Threat, Slave (Finding Anna, Book 1), Need (Finding Anna, Book 2), Behind Closed Doors (A Daniels Brothers Novel), Red Zone (A Daniels Brothers Novel), and a short story, “A Christmas Proposal.” She lives in central Ohio with her husband and three cats. Her mother fostered her love for books at a young age by reading to her as a child. Stories have been floating around in her head for as long as she can remember; however, she didn’t start writing them down until she turned thirty. It has become a creative outlet that allows her to explore a wide range of emotions, while having fun taking her characters through all the twists and turns she can create. When she’s not writing, she can usually be found helping her husband in his woodworking shop. 

0 Yorumcuk:

Yorum Gönder