6 Temmuz 2013

13. ÜKG Blog Turu: Aynı Yıldızın Altında || John Green - Yorum13. ÜKG blog turuna hoş geldiniz. Bu turda maalesef çekilişimiz yok ancak çok hoş bir kitabımız ve size sunacak hoş bir hikayemiz var. Daha önce de bahsettiğimi duyduğunuz bir yazar ve kitabı. Çok seveceğinizden eminim!

Katkılarından dolayı Pegasus yayınlarına teşekkür ederiz.

Tur Düzenimiz.


06.07 - Kitab-ı Sevda || Kitap Yorumu

07.07 - Romancekolik || Kitap Yorumu + Ön Okuma

07.07 - Kitap Esintisi || Kitap Yorumu

08.07 - Kağıt Kız || Kitap Yorumu

08.07 - Yorumbaz || Kitap Yorumu ve Alıntılar

09.07 - Kitap Hayvanı'nın Günlüğü || Kitap Yorumu

09.07 - Sevgili Kitap || Kitap Yorumu Okuyucu Testi


Aynı Yıldızın Altında

Aynı Yıldızın Altında
John Green

Tür: Aşk, genç yetişkin
Sayfa: 320
Gr puanı: 4.50
Orijinal adı: The Fault In Our Stars
İlk çıkış: Ocak 2012
Puanım:


Onüç yaşında, IV. derecede tiroid kanseri konan Hazel, ondört yaşında tıbbi bir mucize ile ciğerlerindeki tümör küçülmüştür… şimdilik.
Mucizeden iki yıl sonra, onaltı yaşındaki Hazel, uzun süre yaşayabilecek olsa da (bu her ne demekse), oksijen tankına bağlı olarak ve tümörlerin sürekli ilaçla baskı altına alındığı bir hayata devam etmektedir.
Ve Augustus Waters sahneye girer. Eşleşme kanserli çocuklara destek grubunda yapılmıştır, Augustus yakışıklıdır, hastalığı remisyon evresindedir ve Hazel’ı şaşırtan bir şekilde onunla ilgilenmektedir. Augustus ile birlikte olmak, beklenmedik ve uzun süredir ihtiyaç duyulan bir yolculuktur; Hazel’ı hastalığı ve sağlığı, yaşamı ve ölümü yeniden gözden geçirmeye zorlar ve onu ve herkesin arkasında bıraktığı mirası tanımlar.
Hayatın Anlamını Bulmanın, Âşık Olmanın Ya Da Alınan Her Nefesin Farkına Varmanın Öyküsü...

Düşüncelerim
John Green'in 2012'de çıkan ve o günden beri dünya çapında ses getiren romanı en sonunda Türk okuyucu ile geçtiğimiz günlerde buluştu. Okuyan herkesi etkisinde bırakan bir eser.  Üstelik film de oluyor. Goodreads'ta 266 bin kişinin okuduğu ve 4.52 puanı olan bir kitap. Benim gözümde bu bile onu bir mucize yapıyor.

Aynı Yıldızın Altında sanıldığı gibi sırf ölümü, kanseri bütün şeytani olasılıkları anlatmıyor bize. Onu okurken gülüyorsunuz, üzülüyor, sinirleniyorsunuz ve elbette ağlıyorsunuz. Sevgiyi, ailenin önemini anlıyorsunuz. Ölüme sırıtabiliyor, iki insanın nasıl bu kadar uyumlu olabildiğini düşünüyorsunuz.

John yeşil gözlü bir canavar. John ezer. John ağlatır. John sövdürür. John tekrar tekrar okutur.  -kitabın en yıkıcı anlarında ki duygularım.

Hazel ve Gus bir maceraya çıkıyorlar. Peşlerinde de biz. Onları takip ediyoruz. Onlara aşık oluyor, onlarla beraber belkide bir parçamızı kaybediyoruz. Kurguyu kurgu ile özümsüyoruz.
"O okurken uykuya dalar gibi aşık oldum: Önce yavaş yavaş sonra bir anda."
Kitapta, John'un da gayet güzel açıkladığı gibi kanserle savaş mücadelesi yok. Belki onu yendiğini sanan ya da onunla yaşamaya alışkın insanların hikayesini okuyorsunuz. Bir destek grubuna sırf ailenizi memnun etmek için gidiyorsunuz ve hayatınız değişiyor. Size kurtuluş sunmuyor. Ama hayatın neler getireceğiniz bilemezsiniz diyor.

Augustus ve Hazel böyle tanışıyorlar. Bir birlerinin vazgeçilmez birer parçası olup kısa sürede bir ömürü yaşıyorlar. Onların hikayesinin yürekleri dağladığı gerçeğini kimse reddedemez.
 "Acı hissedilmeyi talep eder."
Peki neydi yıldızlarında ki hata? Doğru zamanda yanlış bedenlerde olmaları mıydı? Isaac gibi bir sona da boyun eğebilirlerdi. Acıları onları yaratmıştı. Bir birlerini buldukları için şanslıydılar...
"Peki," dedi sonsuzluk kadar uzun gelen bir süre sonra. "Belki peki bizim sonsuza dek'imiz olur."
"Peki," dedim.
İlk geçen sene okudum The Fault In Our Stars'ı. Goodreads'tan biriyle beraber miydi? Öyle bir şey. Bu kadar yoğun, duygusal ve içten olmasını beklemiyordum. Asla beklemiyordum. Şok olmuştum. Hıçkıra hıçkıra ağlamış, yastığımı düşmanım bellemiştim.

Çevirisi, şekli şemali ve başta kendisiyle çok sevdiğim, kütüphanemde bulunmasından tarifsiz zevk aldığım bir kitap. John'da çok sevdiğim bir yazar. Türü seven sevmeyen herkesin okuması gerekiyor. Okuduğunuzda hem niye daha önce okumadım diye hayıflanacak hem de neden başladım diye lanet okuyacaksınız. Okuyun... Okuyun... Okuyun...

Anlatımı, çılgınlıklarıyla unutulmazlar arasına girecek.
En azından ben girsin istiyorum. :D

"Ah Hazel Grace, hiç sorun değil. Kalbimin senin tarafından kırılması bir onur olurdu."

Aldığı ödüller

Odyssey Award (2013)
Goodreads Choice Award for Best Young Adult Fiction (2012)
ALA Teens' Top Ten Nominee (2012)
Indies Choice Book Award for Young Adult (2013)
Deutscher Jugendliteraturpreis Nominee for Preis der Jugendjury (2013)
Dioraphte Jongeren literatuurprijs (2013)
The Inky Awards for Silver Inky (2012)
Abraham Lincoln Award Nominee (2014)

15 yorum:

 1. <3. Başka bişi yazamadım valla.

  YanıtlaSil
 2. Merve6.7.13

  Okay? Ok.

  YanıtlaSil
 3. Mertcan Ölçer8.7.13

  Bende şuan okuyorum ve sonuna bakmak, daha doğrusu bir bölümün başına bakmak gibi müthiş -LANETOLSUNDAMNIFUCKEDUPRIGHTNOW- dedirten bir hata yaptım. #c ya Gus
  Çok iyi bir kitap gerçekten. :D

  YanıtlaSil
 4. Allah ceızanı vermesin senin. :D Yapılır mı bu hata. Kısacık kitap dayanamadın mı! :D

  YanıtlaSil
 5. Mertcan Ölçer8.7.13

  Biliyorum ama ne yapayım, öyle göz gezdirirken takılmış gözüm. :( Kaç kere lanet okudum kendime. :(

  YanıtlaSil
 6. Zeynep Ulutürk15.8.13

  Daha az önce bitirdim ve gerçekten kitabı çok güzel anlatmışsın. Hakikaten güldürüyor,üzüyor, sinirlendiriyor ve ağlatıyor.

  Bu arada sormadan edemeyeceğim yazıya eklediğin fotoğrafların birinde kitabın ayraçları var onları nereden aldın?

  YanıtlaSil
 7. Teşekkür ederim, beğendiğine de çok sevindim. :) O ayraçlar kitapla beraber geldi, yayınevi eklemişti. Görünce çok beğendim, eklemeden olmaz dedim. :)

  YanıtlaSil
 8. Zeynep Ulutürk15.8.13

  Hadi yaa, herkese ekliyorlar mı? D&R'dan aldığıma pişman oldum şimdi :/

  YanıtlaSil
 9. Tur için kitaplar bize direkt yayınevinden geldi, herkese eklemiyorlar büyük ihtimalle. En fazla D&R'a kasada dağıtması için gönderiliyor. Onlarda hemen tükeniyor :/

  YanıtlaSil
 10. Zeynep Ulutürk15.8.13

  Hmm peki ilgin için teşekkürler. Hemen cevap vereceğini düşünmemiştim.

  YanıtlaSil
 11. Olmaya çalışıyorum. :) İyi akşamlar. :))

  YanıtlaSil
 12. Mertcan Ölçer11.9.13

  Hazel ve Gus'un aynı hayalimdeki gibi olmaları ne kadar garip... milyonda bir başıma gelen şey bu. :D

  YanıtlaSil
 13. Benim bir tercihim yoktui, filmi görene kadar susup oturacağım sanıırm! :D

  YanıtlaSil
 14. Dilem25.6.14

  Filimde tek ihtiyacım olan şey;mendil.Hem de en büyüğünden 😭.Bu arada "Görkemli Izdırap" diye bir kitap yok ama ben yurtdışında tanıtım amaçlı bir kapak gördüm.Galiba John Green yazacak öyle birşey.

  YanıtlaSil
 15. nazlı3.12.14

  Filmde yazarın oynadını farkeden tek benmiyim acaba ?:) bu arada John Gren 'in baska kitaplarını almak istiyorum okuyan varmı?

  YanıtlaSil