1 Temmuz 2013

12. ÜKG Blog Turu: Kayıp Kız || Gillian Flynn - Alıntılar


Herkese ÜKG'nin 12. turundan merhabalar. Bu turda sizi Gillian Flynn'in çok ses getiren, gelecek yıllarda da film olacak "Yılın en iyi gerilim romanı" seçilen kitabıyla tanıştırıyoruz. Kayıp kız 2013 Haziran'da Artemis Yayınlarından çıktı.

 Hep beraber Kayıp Kızı arıyoruz. Sarı saçlı Muhteşem AMY'i.

Tur düzenimiz:


30.06 | Sevgili Kitap - Kitap Yorumu

30.06 | Zimlicious - Yazar Tanıtımı

01.07 | Kitab-ı Sevda - Alıntılar

02.07 | Kitap Hayvanı'nın Günlüğü - Kitap Yorumu

02.07 | Kitap Esintisi - Gerilimin Kitap Halleri


Aşık olduğunzu insanı ne kadar tanıyabilirsiniz?
"Ne düşünüyorsun Amy?.. Evliliğimiz boyunca dile getirmesem bile, içten içe, sürekli sorduğum soru bu. Sanırım bu tür sorular tüm evliliklerin kaçınılmazı: Ne düşünüyorsun? Neler hissediyorsun? Sen kimsin? Bize ne oldu? Şimdi ne yapacağız?"
Evliliklerinin beşinci yıldönümü sabahında, karısı Amy aniden ortadan kaybolunca, Nick Dunne bu sorularla baş başa kalıyor. Polisin baş şüphelisi Nick. Amy'nin arkadaşları, kadının Nick'ten korktuğunu, bazı şeyleri ondan sır gibi sakladığını söylüyor. Nick'e göre bütün bunlar büyük bir yalan. Polis, Nick'in bilgisayarında tuhaf bilgilere rastlıyor. Dahası, biri, cep telefonundan ısrarla Nick'i arıyor. Asıl soru şu; Nick'in güzel karısına ne oldu? Peki, Amy'nin özenle paketleyip bıraktığı kutuda ne vardı?
Kayıp Kız'da evlilik, tam bir savaş sanatına dönüşüyor.
"Bıçak kadar keskin. Şaşırtıcı derecede sinsi. Akıl almaz bir oyun. Kayıp Kız, Gillian Flynn'den baş döndürücü bir roman. Gillian Flynn'in gerilim konusunda Patricia Highsmith'den geri kaldığını düşünüyorsanız, dantel gibi dokunmuş bu hikayenin ayrıntılarına bir daha göz atın. İlk okuduğunuzda yüreğinizin sıkışmasına neden olan şeyler, ikinci okuyuşunuzda tamamen farklı görünecek."
-Janet Maslin, The New York Times-
"Alfred Hitchcock'u bile kıskandıracak, karşı konulmaz bir yaz gerilimi. İnsan psikolojisinin en karanlık kuytularına inen bu nefis gerilim romanı tüylerinizi diken diken edecek."
-People-

Birbirinden belki kültürel belki anlayış bakımından az da olsa kopmuş bir çiftin hayatını iki kişinin gözünden, dünden ve şu an'dan oluşan kesitlerle okuyoruz. Nick & Amy.


Kayıp Kız'dan Alıntılar:
"Ne düşünüyorsun? Neler hissediyorsun? Sen Kimsin? Bize ne oldu? Şimdi ne Yapacağız?"


"O günlerde yayıncılık dünyası için internet, bir köşede tutulan egzotik bir evcil hayvandan ibaretti."


İlk çıktığımız akşam radyoda bir Genesis şarkısı çalmıştı: "Kızın görünmez bir dokunuşu var, yeee." Amy ise şöyle mırıldanmıştı: "Kız şapkamı alıp en üst rafa koydu." Ona şarkının sözlerinin bu şekilde olduğu fikrine nereden kapıldığını sorduğumda, daima şarkıdaki kadının, adamı gerçekten sevdiğine inandığını, çünkü adamın şapkasını en üst rafa koyduğunu söyledi. Ondan çok hoşlandığımı, her şeye bir açıklaması olan bu kızdan gerçekten hoşlandığımı o anda anladım." 


"Amy, neden senin hatırladığın şeyleri tam da senin hatırladığın gibi hatırlayarak sana aşkımı kanıtlamak zorunda olduğumu anlayamıyorum. Bu seninle olan hayatımı sevmediğim anlamına gelmez." 


"Birini gerçekten sevmekle onu sevme fikrini sevmek arasında çok büyük fark vardır." 


"Amy!"
Nehirde değildi, evde değildi. Amy yoktu.
Amy gitmişti." 


"Yakın olmamanın sözlük anlamıyız." 


"Uyku tıpkı bir kedi gibi. Sadece onu görmezden geldiğinde yanına yaklaşıyor." 

"İnsanlar diğer insanları tanıdıklarına inanmak ister. Anne babalar, çocuklarını tanıdıklarına inanmak ister. Kadınlar, kocalarını tanıdıklarına inanmak ister." 

"Akıllı erkekler kendilerinden yaşlı kadınlardan hoşlanır." 

"Evlilik fedakarlık ve çaba gerektirir, sonrasında daha çok çaba ve fedakarlık gerektirir. Sonra daha çok çaba. Buyurun, buyurun yalnız içeri girerken bütün umutlarınızı kapıda bırakın." 

"Kadınlar gerçekten kafayı yemiş. İstinası yok. Bazı kadınlar değil, çoğu kadım değil. Kadınlar gerçekten deli." 

"Aşk daha iyi bir adam olma isteği yaratır. Doğru bu, doğru. Ama belki aşk, gerçek aşk aynı zamanda olduğum adam olmama da izin veriyordur." 

"Kadın pedi reklamı, deterjan reklamı, cam-sil reklamı. Sanırsın bütün kadınlar sadece temizlik yapıyor ve durmadan kanıyor."

"Lanet olasıca karım çok zekidir. Beyni sürekli bir şeylerle meşgul olduğundan hiçbir zaman bir hamleyi düşünmez. sonsuz bir arkeolojik kazı gibidir. Son katmana ulaştığınızı sanırsınız, sonra elinizdeki kazmayı son bir kez daha vurmaya karar verirsiniz ve yeni bir madenle karşılaşırsınız. Tünellerden ve dipsiz çukurlardan oluşan bir kazı alana." 

"Arkadaşlar birbirlerinin kusurlarını görür. Eşlerse birbirlerinin en kuytu kusurlarını bilir." 

"Her zaman b planın için bile bir B planı yapmalısın." 

"Bizimki gibi aşklar düşebilir." Kayıp Kız'ın Aldığı Ödüller


 • Barry Award Nominee for Best Novel (2013)
 • Romantic Times Reviewers' Choice Award (RT Award) for Suspense/Thriller Novel (2012)
 • Puddly Award for Fiction (2013)
 • Grand Prix des lectrices de Elle for roman policier (2013)
 • Goodreads Choice Award for Best Mystery & Thriller (2012)


6 yorum:

 1. "Uyku tıpkı bir kedi gibi. Sadece onu görmezden geldiğinde yanına yaklaşıyor." - benimki hiç uzaklaşmıyor çok şükür ahahah. Ellerine sağlık!

  YanıtlaSil
 2. Sağol Sim. :D Çok hoşuma gitti oda benim. :D

  YanıtlaSil
 3. gün geçtikçe daha çok merak ediyorum bu kitabı

  YanıtlaSil
 4. Ben daha bitiremedim ancak ÜKG çok sevdi, ben de merakla okuyabileceğim zamanı bekliyorum.

  YanıtlaSil
 5. Mertcan Ölçer3.7.13

  O günlerde yayıncılık dünyası için internet, bir köşede tutulan egzotik bir evcil hayvandan ibaretti

  Çok iyiymiş bu. :D kitap cidden çok güzel ya.

  YanıtlaSil