22 Ağustos 2013

En Popüler Distopya Kitapları


Biliyorsunuz ki, şu anda dünyada bir distopya çılgınlığıdır gidiyor. Açlık Oyunlarından sonra Uyumsuz'da film olunca ve türe ilgim kabarınca, ben de ufak bir liste yapıp genel olarak en popüler distopya kitaplarını sizinle paylaşmak istedim. Şöyle aralarından seçtiklerim bunlar.


İlk önce fenomen olan Açlık Oyunları. Bu kitabı kesinlikle okuyun ahali. Birinci kitap güzel, ikinci kitap ondan güzel. Üçüncü kitabı hala okuyorum... Aslında okuyamıyorum. İçim dağlanıyor.Yeni Açlık Oyunları denilen, onun tahtına oturmaya kararlı üçleme. Benim gözümde iyi olsada, kusura bakmasın, onun yerine falan oturamaz bu seri. Bi kaç fırın daha hüpletmesi gerekiyor. Ancak okuyun. ÇOK şey kaçırıyorsunuz!


Eşleşme de popüler distopya kitaplarından. Bizim buralarda pek tutulmadı, ben de pek sevemedim açıkçası. Gene de bir bakın demekten alıkoymuyorum kendimi.


Delirium'da kasıp kavuruyor. Benim de okuma listemde! Buralarda ne yazık ki daha çıkmadı. Büyük yayın evlerinden atak bekliyoruz!


George Orwell'in klasiği 1984. Kesinlikle okunmalı ve benim de listemde. Orwell'in geleceğe dair tahminlerini yazdığı eser. Buralarda da aynı ad ile çıktı.


Seçilmiş Kişi adıyla buralarda yer buldu kendisine The Giver. Bir çocuğun imkansız bir görevi üstlenmesini anlatıyor (sanırım) kesinlikle listede! Kitapların olmadığı bir gelecek hayal edebiliyor musun?  diyor tanıtım. Edebiliyorum ve bu hiç hoşuma gitmedi. 


Atwood daha önce okumuş ve bayılmıştım. Ülkemizde Damızlık Kızın Öyküsü olarak çevrilmiş olan bu kitabı gerçekten okumak istiyorum. Bence siz de okumalısınız!


Ve elbette daha bir çok kitap var. Hepsini buraya sığdırmak imkansız. Listeyi buradan inceleyebilirsiniz!

18 yorum:

 1. The Reading Lady22.8.13

  Güzel bir liste olmuş. Delirium'u ben de okumak istiyorum çok merak ediyorum. Eline sağlık :)

  YanıtlaSil
 2. Teşekkürler! :) Fırsat bulduğum an okundu diye işaretleyeceğim! :)

  YanıtlaSil
 3. Alican Bozkurt22.8.13

  Deliriumun yayın hakları artemiste diye biliyorum :D yani birazcık daha beklememiz lazım (birazcık :P pehh :D )

  YanıtlaSil
 4. Evet birazcık kafi gelir :P

  YanıtlaSil
 5. Alican Bozkurt22.8.13

  Uyumsuz açlık oyunlarının tahtına oturamaz demişsin ve katılıyorum ama herşey üçüncü kitaba bağlı açlık oyunlarının 3. kitabını sadece bence bitirmek için yazmış ilk 200 sayfada baygın baygın okudum o kadar sıkıcıydı ama veronica ablamız eğer allegiantı destansı bi final yaparsaki ondan da bunu bekliyorum ve yapıcak bence :D o zaman açlık oyunlarını sallar . 2 kitabın sonundan sonra nasıl bi 3. kitap yazdı merak ediyorum kitaptaki hedeflerin hepsi gerçekleşti
  -------Spoiler
  Bilgelik yıkıldı jeannie ve eric öldü ama bi tek tahminim var oda tris ve ekibi dostluğun tarafına geçicek topluluksuzlarla savaşıcak :D

  YanıtlaSil
 6. Tek tek kitapları yargılamaktansa üçleme olarak düşünüyorum ben ALican ve anlatım, kurgu bakımından da Açlık Oyunlarını daha iyi görüyorum. 3. kitabı merakla bekliyorum ama yazar neden Tobias'ın bakış açısına gerek duydu gibi düşünceler doğuyor. Suzanne bunlar olmadan da başarmıştı. Görücez. 3. kitap mükemmel olsa da gene Açlık Oyunları derim sanırım. ;))

  YanıtlaSil
 7. Mertcan Ölçer22.8.13

  Eşleşme kitaplığımda duruyor, gerçekten çok merak ettiğim bir distopya kitabı. En kısa sürede başlayacağım. :D
  Uyumsuz'u hala okumadım ya, film çıkmadan önce umarım okurum. :(

  YanıtlaSil
 8. Alican Bozkurt22.8.13

  eşleşme çok sıkıcı son 25 -30 sayfa güzel :P

  YanıtlaSil
 9. Alican Bozkurt22.8.13

  Bence güzel olucak ben fourun düşüncelerinide merak ediyorum birazda erkek gözüyle okuyalım yani dışlanmış hissediyoruz kendimizi :D hahhaha

  YanıtlaSil
 10. Cessie Balık23.8.13

  Damızlık Kızın Öyküsü'nü okumayı ben de çok istiyorum ama satışı mı yok nedir anlayamadım. Bulamadım kitap satan sitelerde.

  YanıtlaSil
 11. Baskısı bitmiş :/ Sahaflarda falan bulunabilir sanırım anca.

  YanıtlaSil
 12. Kitap cumhuriyetim23.8.13

  Güzel bir paylaşım olmuş.Notlarımı aldım teşekkürler..

  YanıtlaSil
 13. elif duygu4.10.13

  Bu listeye Bana Dokunma ve devami Beni Bırakma'yi da gönül rahatlığıyla ekleyebilirsiniz.Yazarın dili bir harika, çok kaliteli bir kitap serisi. Açlık Oyunları kadar iyi...

  YanıtlaSil
 14. Teşekkürler, Elif. Popülerlik açısından konuyu ele aldım. Burada görüp ilgilenebilecek okurlar için yorumun harika oldu. Teşekkürler. :-)

  YanıtlaSil
 15. Lİna27.7.14

  Eşleşmeyi büyük bir heyecanla almıştım ama 100 sayfadan sonra artk dayanamayacak hale gelip bıraktım. Diğer distopik kitaplara göre fazlasıyla durağan ve karakter çok kasıntı. Yazar da bir türlü olaya giremiyor. Benim için tam bir hayalkırıklığıydı.

  YanıtlaSil
 16. Benim için de öyleydi. Sıkıcııı...

  YanıtlaSil
 17. ay yapmayın eşleşme candır :) <3

  YanıtlaSil
 18. ilman9.11.14

  liste çooooooook eksik. nerde Zamyatin, nerde Huxley, nerde Philip K. Dick, Asimov?

  YanıtlaSil