4 Ağustos 2013

Kitap Yorumu: Blade Song || J.C. DanielsTür: Urban Fantasy, aşk, doğaüstü, prn, vampir, cadı...
Sayfa: 174
Goodreads Puanı: 3.93
Format: e-book (Self publishing)
Çıkış: 2012
Türkçe: -
Seri: Colbana Files 1 (3*)
Puanım:


Ah,bu yorumu size serinin ikinci kitabını bitirip, yerle bir olmuş bir ruh haliyle yazıyorum. İkinci kitap çok kötü bitti, benim de içime etti. Ağladım mı dersiniz, sövdüm mü dersiniz :( Ama şimdi susmalı ve ilk kitabı, konusu ve kim bu Kit Colbana size onu anlatmalı. Çok güzel bir seri. Bir yayınevi haklarını alıp çıkarmalı!

Kit Colbana özel dedektif, kiralık katil, hırsız ve daha birçok şey. Bu işleri yaptığı dünya ise çok farklı. Eğer hatam yoksa 2. DS'den 200 yıl sonradayız. Vampirler, kurtadamlar, cadılar insanların bilgisi dahilinde. Kendi klanları, evleri var. İnsanlarla aralarında hüsumet olduğu ise bariz bir gerçek.

Yerel kedilerin alfasının yeğeni kaybolunca, İnfazcısı Damon'u, Doyle'u bulmak için yolluyor. Kit ve Damon İlk önce çılgın, sosyopat Alfa'nın 'ya bulursun ya ölürsün' tehdidine maruz kalıyor. Ardından Damon onu hırpalıyor ve geçmişi su yüzüne çıkarıyor. Önce Kit'in şehirdeki bağlantılarına gidiyorlar, sonra da Güneye. Kit, hiç istemese de Jude adlı güçlü ve psikopat bir vampirin oyununa bile düşüyor. Yerel cadılarla ilişkiler kuruyor, yeni arkadaşlıklar ediniyor. Kayıplar veriyor, yaralanıyor.

Biraz Kit'den bahsetmek istiyorum size. Zaten kitap onun üzerine kurulu. Kendisi tam da benim bayıldığım, taptığım cinste bir karakter. Geçmişi sorunlu, güçlü, bağlantıları var ve yetkin. Kit, Amazonların soyundan gelen katil bir ırktan geliyor. Babası insan -nerede bilemiyoruz-, annesi ise ölmüş bir Aneira. Aneiralar dünyada yaşamayan, eskiler dışında unutulan bir ırk. Annesi ölünce, sadist anneannesi ve halaları tarafından yetiştirilen birisi Kit. Ve hiç kolay bir çocukluk yaşamamış. Yaşadığı dramı en basitinden şöyle anlatayım. 8 yaşında korumasını alçalttı diye kolu kırılmış. İki kere. Kırbaçlanmış. 15 yaşına kadar bu eziyet içinde eğitilmiş. Sevgiden, kıyafetten, en basit hijyenden mahrum bırakılmış. Bu en çok bahsedilen olaylar. Vücudu yara bere içinde. Kırbaçlamanın bazen aylık, bazen ise yıllık olduğunu söylüyor.

Kit'in güçleri ise ırkından zayıf olsada, orada. Görünmez olabiliyor, kılıcını tehlike anında yanına getirebiliyor, normal bir insandan daha güçlü ve daha hızlı. Ve yıllarca eziyet içinde aldığı eğitim yüzünden başarılı. O kayıp çocukları bulsa da aslında uzmanlık alanı kiralık katillik. Kısa sarı saçları, koyu gözleri, kısa boyu, çevik bir duruşu var.

Bu seriye gerçekten bayıldım. Yarattığı dünya açısından oldukça başarılı, anlatımı da öyle. Zaten J. C, Shiloh Walker'ın kalem adı. Yani kendisi tecrübeli bir yazar. Anlatımı falan harika, kurguda aklıma takılan, niye bu böyle oldu dediğim hiçbir şey yok. Sizi ters köşeye yatırırken bile, altında bir mantık ve uygun bir gidişat mevcut. Bu seri çevrilse çok memnun olurdum doğrusu.

Goodreads'ta pek fazla kişi okumamış. Bu bence keşfedilmemiş olduğuna dair bir ip ucu. Damon ile aralarında geçenler, Jude, Doyle, Es... hepsi tam oturtulmuş. Çok güzel anlatılmış.  Laurell'den esinlenmiş ama bu sadece esinlenme ile kalmış. Bu tür için kadın zaten ilham perisi gibi bir şey. Anlatılan hiç bir yer saçma değil.

Damon'a pat diye duygular beslemiyor. Geçmişi ile baş etmeye çalışan sağlam bir karakter. Ve kabusları... Gece uyurken düştüğünüzü hissedip sıçradığınız korku kadar gerçek bir karakter. Yapay gelmiyor. Kısa bir kitap olması ise beni resmen öldürdü... Olaylar ise mutluluktan beni ağlatabilirdi...

Urban Fantasy severlere kesinlikle öneriyorum. İngilizceniz varsa kesinlikle okuyun!

Goodreads'ta kitap yüklü, okumak isteyenler, buyurun!
Blade Song

Aslında 4,5 ama sizitemin ediyorum ikinci kitap 5+


Serinin İkinci kitabı: Night Blade // Kit Colbana

2 yorum:

  1. Büşra Mendi4.8.13

    kapaktaki kız kit olmasın ama ya :p :D
    konu harikaymış <3

    YanıtlaSil
  2. Kapak iğrenç, evet. :/

    YanıtlaSil