13 Ağustos 2013

Kitap Yorumu: Göz (Carrie) || Stephen King
Göz
Stephen King

Tür:Aşk, korku, edebiyat, gerilim, doğaüstü
Gr Puanı: 3.81
İlk Çıkış: 1974
Türkçe: Altın Kitaplar
Sayfa: 223
Basım: 2003
Çevirmen: Esat Ören
Puanım:
Not: Bİlgiler Türkçe edisyonuna ait

Yıllardır Stephen King okumak isterim. Onun adını duymayan kalmamıştır her halde; korku ve gerilimin ustası, film oluyor, yeni kitabı çıkıyor... King'in yazdığı ilk kitaptan başlamak nasip oldu dünyaca ünlü kalem ustasına.

Geçenlerde film olacak kitapları araştırırken, ölsem hatırlamayacağım biri bana Carrie'nin de film olacağını söyledi. Ben de gittim hemen kitabın konusuna baktım, e ilgimi çekti yani. Böylece aklıma girmiş oldu. Kitabın daha önce film olan bir versiyonu daha da var. Günahın Tohumu diye çevrilmiş. (Bu adlar öldürecek beni..)

Aklıma takılan şey, sen Carrie adlı bir kitaba neden ve nasıl Göz adını koyarsın? kitabı bitirdim, hala mantıklı bir açıklamasını bulamadım...

Konusu
Carrie, hayatı boyunca annesi tarafından suistimal edilmiş, okul arkadaşları tarafından aşağılanmış bir kızdır. Annesinin aşırı ama çok aşırı tutuculuğu, cinselliği günahtan öte görmesi ve kelimenin tam anlamıyla deli olması Carrie'nin hayatını mahvetmektedir. Okuldaki toplu banyo sırasında ilk adetini yaşayan ve arkadaşları tarafından acımasızca aşağılanan Carrie'nin telekinesis gücü o andan itibaren baş göstermeye başlar. Ve bu noktadan sonra geri dönüşü olmayan bazı şeyler olur.

Düşüncelerim
Öncelikle yazılış tarzından bahsedeyim biraz. Yazar, Carrie'nin trajik hikayesini arada bilimsel raporlar sunarak, tanıkların ifadelerine baş vurarak anlatıyor. Bu hem hikayeyi daha gerçekçi yapıyor, hem de bölüyor. Sevip sevmediğim konusunda kararsız kaldım. Çünkü ne olacağını çok merak ettiğim anlarda beni bölerken, bazen de sıkıldığım anlarda kurtarıcı oldu. Ve de bu yerler spoiler veriyor. Ona gıcık oldum. Kitabın sonunu söylüyordu, nasıl olduğunu da. Dediğim gibi, nasıl bir şey olduğunu gerçekten bilemiyorum.

Carrie'nin mezuniyet balosunda çiçek gibi açılması, popüler çocukların pislikleri tam bir amerikan klasiğiydi. Kitap 1974 yazılmış ama olayları da bugün pek ala tv'de izlersiniz hani. :) O yönden zaman boşluğu falan yok.

Korkudan altıma etmesem bile gerileceğimi sanıyordum ben. Kurgusu güzel, ama beni pek tatmin etmedi kitap. Nasıl ifade edeceğimi de bilemiyorum. Beklentilerim daha büyüktü demek tamamlıyor bunu sanırım.

Bir şekilde kasabadakiler hak ettiler başlarına gelenleri diye düşünüyorum. Gebersin pislikler! Margaret White'ın nasıl bir kadın olduğunu hepsi biliyordu, hepsi her gün buna tanık oluyorlardı, bazen onun deliliklerinin kurbanlarıydılar ve hiçbiri bir şey yapmadı. Hatta hepsi üzerine tuz biber ekti. Oh, yea demek istiyorum. - Kurgu olması umurumda değil.- 

Adet olduğu kısımlar ise saçma geldi. Carrie sanki genital bölgesinden bıçaklanmış gibi tarif edilmiş bu doğal olay. İlk kez adet olan bir kız? Anında şelale gibi?

Başka bir kararsız kaldığım kitap daha. Okuyup okumayacağınıza sizin karar vermeniz gerekiyor. ;)


17 yorum:

 1. Ben bunu ortaokulda okumuş ve çok sevmiştim. Sonrasında beynimle eşyaları oynatma çabalarım boş çıktı tabe ahahah. Filmini de yeniden çekiyorlar ama ne zaman çıkacak hatırlamıyorum.

  YanıtlaSil
 2. Ansel'in ilk performansı olacak Sim. Kasımda çıkıyo. Gidip izliyciğim.

  YanıtlaSil
 3. Beraber gidelim! Ben de çok merak ediyorum.

  YanıtlaSil
 4. Ay gidelim valla!!!! Süper olur!

  YanıtlaSil
 5. Unutma ama bak ben kesin unuturum, üşenip "dvd çıkınca izlerim yaaaeeee" derim.

  YanıtlaSil
 6. Yok unutmam Sim. :D Ben plan bile ettim, oradan size gidip Sally sevcem ben :P

  YanıtlaSil
 7. ceyda13.8.13

  sondan bir önceki satır güldürdü :D

  YanıtlaSil
 8. gülen solmaz13.8.13

  Bu kitabı okumadım ama kuzenim sağolsun okuduktan sonra tüm kitabı anlatmıştı -.- Ve kesinlikle haklısın abartı çok var.

  YanıtlaSil
 9. Berfin Kanat13.8.13

  Hey sana onun filminin cikacagini ben soylemistim! :P Öhöm, Carrie'nin yeri benim icin apayridir, King'in okudugum ikinci kitabiydi ve dedigin gibi korkuyla alakasi yoktu. (Korkmak istersen Hayvan Mezarligi geceleri baya tirstiriyor.) Ama bence kitabin asil vermek istedigi sey korku degil Carrie'nin yasadiklariydi. Din sanirim King'in cogu kitabinda bir sekilde ön planda ve Göz'de de yanlis dini uygulamalarin Carrie'yi nasil kosullarda buyuttugu gorduk falan. Zavalli kiz bunlari hak etmedi. :( Ve regl seysinde haklisin, onu King'in erkek olmasina veriyorum artik, ilk kitabi ve ustunde durmadan "cok agriyorsa cok akiyordur" mantigiyla yazmis bence. :D

  YanıtlaSil
 10. Haha sen miydin o :P ühüm.Bencede erkek olması ama Siyah Kan'da Grange böyle bir hataya düşmemişti. Özensizlik diye nitelendiriyorum ben. Film çıksında bir de öyle izleyelim. :D

  YanıtlaSil
 11. Gabriella Patrick14.8.13

  Ben bir kaç yıl önce okumuştum, tepkim aynı seninki gibiydi :) Soruşturma esnası olayı beni de şaşkına çevirmişti. Çok güçlü bir kurgu değil, Oyun'dan çok daha iyidir ama Stephan King'e göre zayıf bir kitap... King'in başyapıtların yazarı olduğu düşünülürse...

  YanıtlaSil
 12. hazal8.5.14

  çok güzel bir kitaptı kolaysa kendiniz yazın

  YanıtlaSil
 13. açıklama25.6.14

  yaşla alakası yok. ikiniz de kendinizce haklısınız. sen daha iyi bir performans bekliyordun o ise beğendiği bir kitabı savunuyor. ama bu senin de dediğin gibi ilk kitabıydı. ünü yaygın çünkü bir kitabı yok bir sürü var yani yazdıkça gelişti. ilk kitapta çok iyi bir performans beklememeliydin. ama sen de haklısın adam çok ünlü ve sende acemi olduğu zamanlar yazdığı bir kitabı okumuşsun. :)

  YanıtlaSil
 14. Kürşat26.10.14

  Bence diğer kitapları kadar germemesi gayet normal çünkü bu daha yazar hayatına attığı ilk adım bu kitap ilk olmasına rağmen bence çok güzel

  YanıtlaSil
 15. Dediğinde haklısın, ama insan King lafını duyunca ve 2 filmi yapılan bir eseri okuyunca, daha fazla bekliyor. :)

  YanıtlaSil