15 Ağustos 2013

Kitap Yorumu: Ölümcül Merhamet || Robin LaFevers // Alıntılar


Ölümcül Merhamet
Robin LaFevers

Tür: Aşk, tarihi, doğaüstü
Goodreads Puanı: 3.97 (21.131 oylama)
Sayfa: 488
Yayıncı: DEX
İlk Çıkış: 2012
Türkiyede Çıkış: 2013
Çevirmen: Taylan Taftaf
Seri: Ölümün Hizmetkârları 1 (3*)
Puanım:Bu ara ardarda ne güzel kitaplar okuyorum ben öyle!
Ölümcül Merhamet'e mart gibi başlamış ve yarım bırakmıştım. Şimdi anlıyorum ki, o zaman paranormalim yokmuş benim. Çünkü bu sefer elime aldığımda bir solukta bitirdim kitabı!
Hemen giriyorum ve methiyelerimi diziyorum kitaba. Çok sevdim, ÇOK!

Konusu
Ismae, babasının onu satarak öküz gibi bir herifle evlendirilmesinden son anda kurtarılmış ve ölümün hizmetkarı olarak bir manastıra alınmıştır. Bundan 3 yıl sonra, o artık Ölüm'e hizmet eden bir çıraktır. Onun adına öldürür. Zehirlerle, diğer savunma ve öldürme sanatlarıyla eğitilmiştir. Baştan çıkarma bile derstir bu manastırda. Ölümün Hizmetkarları, Ölüm'ün izlerini görür ve buna göre manastırın yönlendirmesiyle hareket ederler. Düşeş'in yanında bir hainin olma olasılığı yüzünden Ismae, Düşes'in kardeşi olan Duval'a metres olarak verilir. İki tarafta bundan haberdir. Ismae'nin amacı saraya girip hainleri yakalamaktır. Bundan sonrası ise Düşeş'i istemediği bir evlilikten ve ülkeyi Fransızların işgalinden korumaktır.
Düşüncelerim & Dünya
Bu kitaba gerçekten bayıldım. Tarihi aşk romanları konusunda ne düşündüğümü azçok biliyorsunuz, bu kitap öyle bir dünyada geçiyor olabilir ama benlik bir kitap! Zaten doğaüstü olması yeter de artar.

Ölümcül Merhamet 1485'de başlıyor sonra 1488'den devam ediyor. Ismae'nin geçmişi, masum halleri, Duval'a karşı olan tepkileri... Onu çok sevdim, arada salak diye de saymaktan geri durmadım elbette. Ama kurnaz olduğu yönlerini de unutmayalım, sakın haa. Öyle gözlerinde kalplerle etrafta gezinen bir karakter değil!! O ara sıra olan aptallıklarını gençliğine verelim. 

Hikaye boyunca Ismae'nin manastırda aldığı eğitimi değil de, o eğitimin meyvelerini görüyoruz. Kendisi dönemin silahlarını kullanmada uzman, tarihi biliyor. Biraz sabit fikirli ama onun yerinde kim olsa öyle olurdu.  Zehirler konusunda da kimse eline su dökemez... Derinliği olan, ısınabildiğim bir karakter...

Duval & Ismae ikilisini ayrı bir sevdim ben. Normalde aşk meşk hafiften essin isterim, fazlasını aramam. Ama bu kitapta ikisi beni etkiledi. Her şeyi bırakıp sadece benim ol tavrı yoktu belki de o yüzden. Aynı idealler uğrunda, aynı safta çalışan bir ikili vardı. bu hedefler uğrunda ölebilecek... Birbirlerini zaman içinde seven, ilmek ilmek örülmüş bir partnerlik onlarınkisi. Kitabı sevmemde çok ama çok payları var.

Lord d'Albret'e öyle küfrettim ki. Tam bir domuz o herif. Elime bir arbalet verseler, kafasından vurmayı denerim ve belki de başarırım, kim bilir! Madam Dinan'a da ölüm!!!!! Böyle iki yüzlü karakterlere katlanamıyorum.

Sorun yaşadığım tek yer kimin kim olduğu bazen kafamı karıştırıyordu. :( Biraz balık hafızalı olduğum için bu böyle. Neyse ki kitabın başında Manastır, Özel Meclis ve Sarayın ahalisini listelemiş DEX. Yani açıp bakabilirsiniz benim gibi karıştırırsanız.

Kitapta neredeyse hiç hata yok, kapağı zaten çok güzel. Çevirisi de öyle. Şöyle bir orijinal ön okumaya baktım, kafam bir ters döndü. :D Kurgusu ise ayrı heyecanlıydı. Sonu herkesin mutlu olduğu sonlardan değildi, ölümler vardı. Döneme yakışıyordu... Delirmiş gibi olan yoldaşlar, ihanete uğradığını hissedenler... Gerçekçi bir yanı da var. Tarihi detaylarla da bezenmiş. 

Onca olaya rağmen Mortain'i kadın hayal ettim desem? Saçma biliyorum ama, ne bileyim...

Bir de Duval, cicim, seni baştan çıkarmak için tam da adamını göndermişler ama değil mi? Kitabın sonunda okuduk. Apıştın kaldın. Hani nerede kaldı, hamlığı gençliği? Hmmm?!

Tekrar tekrar söyleme ihtiyacı hissediyorum, çok sevdim. Çok bayıldım. Ölümün Kızı'nın ne olduğunu öğrenmek, ölüme dokunabilmek için, Düşeş Anne'i ve kız kardeşini, Canavarı, Duval'ı tanımak için okumanızı kesinlikle önerdiğim bir kitap. 

Not etmeden de yorumu sonlandırmak istemiyorum. Kapaktaki kızın elbisesi çok güzel. Kırmızı kırmızı. Ayy. Sonraki kitabı çok merak ediyorum. Çok daha karanlık bir kitap olacak gibi!!! DEX'i sıkıştırmaya gidiyorum bu yorumun ardından :P


Alıntılar

"Birisi Ölüm'e nasıl hizmet eder?" Hayatımı el arabasına bedenler yığarak mı geçirecektim?
Başrahibe ifadesizdi. "Hayatın örgüsünde O'na ait bir gayeyle değişiklikler gerçekleştirmek gerektiğinde, Mortain'in buyruklarını yerine getiririz."


"Yalnız," diye araya girdi Duval. "Metresleriyle tanınan bir adam değilim ben. Kendime metres almak istesem bile, ham elmadan daha yeşil bir kız çocuğunu almayacağımdan bahsetmiyorum bile."
Dedikleri dişlerimi sıkmama neden olmuştu. O kadar da ham değildim.


"Bize bir kil yığını olarak geldin. Ismae; ve bizler sana Ölüm'in araçlarından birinin şeklini verdik."
"Yokmuş gibi davranamazsın. Böyle bir şey olmamış gibi, demek istiyorum."


Evet. olmak istediğim buydu. Merhametin aracı olmak istiyordum ben, intikamın değil.


Ben, Ölüm'ün kızı, O'nun karanlık gölgesinde yürüyor olsam da, karanlık bir gün yerini aydınlığa bırakacaktı.4 yorum:

 1. Gabriella Patrick15.8.13

  Ne zamandır merak ettiğim ama başka kitaplar almak için para harcamaktan vazgeçtiğim bir kitaptı. Çok iyi iki yorum okumuş seninkisiyle, sanırım dönem açılınca alacağım. - Bu arada adamın metresle ilgili tepkisi dehşetmiş :))

  YanıtlaSil
 2. Mertcan Ölçer30.8.13

  İyi de Canavar öldürülmedi ki? Tutsak alındı. Hata var herhalde orada. :D
  Ayrıca bende çok sevdim kitabııı! 1000 sayfa olsa daha güzel olurdu resmen, onu diyorum. :D 2. kitapta Sybella'yı çok merak ediyorum.

  YanıtlaSil
 3. Testten bahsediyoruz değil mi? Yeşil alan Mert :D Tutsak Alındı doğru cevap. Oldurundu dedim ve yanlış dedi. Sen nerede sorun gördün? :(

  YanıtlaSil
 4. Mertcan Ölçer30.8.13

  Ups üzgünüm, ben en çok şeyolan doğru cevap sanmıştım. :(

  YanıtlaSil