20 Ağustos 2013

Kitap Yorumu: Kaplan Laneti || Colleen Houck (Kaplan Laneti 1)


Tür: Aşk, fantazi, doğaüstü, mitoloji, genç yetişkin
Gr Puanı: 4.17
Sayfa: 403
Türkçe: ---
Seri: Tiger Saga 1 ( 5 )
Puanım:

Tiger's Curse... Bu kitabı daha önce duydunuz mu? Ben film haberleri gelene kadar duymamıştım açıkçası. O zaman to read listeme eklemiştim. Can sıkıntısı nelere kâdir, hiç aklımda olmadan başladım kitaba.


Konusu
Kelsey Hayes, 18 yaşına basmak üzeri olan, annesi babası ölmüş, koruyucu ailesi ile kalan bir kızdır. 18 yaşına geldiği için, kendisine çok iyi davranan bu aileye daha fazla yük olmamak amacıyla iş aramaya başlar. Kendisini bir sirke yardım ederken bulur. Orada gösterilerde kullanılan bir Kaplan görür. Anında ona çekilir. Ve bir şekilde gösterilere yardım eden adamın yanında çalışmaya başlar.

Kaplan'ın satılması sonucu onu alan adam, Hindistan'a götürmek için Kelsey'in yardımını ister. Birlikte yola çıkarlar. Ancak yolda Ren'i taşıyan aracın Ren'i bırakıp gitmesiyle, Kelsey ormanda onu izlemek zorunda kalır ve 350 yıllık bir sır ortaya çıkar. Ren aslında lanetlenmiş bir insandır. Kardeşi ona ihanet etmiş ve bu laneti beraber taşımaya mecbur kalmışlardır. Tekrar tamamiyle insan olmaları için tek şans Durga'nın seçilmiş kızının, Kelsey'in onlara arayışlarında yardım etmesidir.

Düşüncelerim
Tiger's Curse gene klasik mod ile başladım, tanıtımı dahi okumadım. Ama beklentilerim vardı. Ancak bir kitap bir insanı bu kadar mı şaşırtır! Özellikle hint mitolojisine öyle bir giriş yapıyoruz ki size anlatamam. Kitabı okurken aklıma direkt Moonstone ve Güneşin Kızları geldi. O efsanelere alışmak gerçekten herkesin harcı değil, ben alışamadım. O yüzden onlara kafa yormayı bırakıp Ren ve Kelsey'e odaklandım. Bence okumayı düşünüyorsanız sizinde bunu yapmanız gerekir. Tabii Hint mitolojisine keskin bir ilginiz yoksa...

Kitabın anlatıcısı Kelsey çok saf, temiz ve zeki bir kız. Kendinizi verdiği her karara -aptalca bile olsa- hak vermekten alıkoyamıyorsunuz. Bana bizim Sevgili Kitap'ı hatırlattı. İkisinin çok iyi arkadaş olabileceklerine inanıyorum. :D Annesini ve babasını kaybetmesi, Ren'e dair aldıkları kararlar her şey... Ezgi'yi tanımasam yazar çok totosundan atmış derim. :D

Ren ve kardeşi Kishan çok renkli ve nazikler. İkisine ayrı birer karakter yaratmamış yazar. Neredeyse ikiz gibiler. İkinci kitapta Kishan'ı okuyacağız çoğunlukla, orada bunu yapacağını düşünüyorum. Okuyacak mıyım bilemiyorum kitabı. Belki 5. ve son kitap çıktıktan sonra. Az buçuk diğer kitapların tanıtımına baktım, aşk üçgeni gibi duruyor ve ben AŞK ÜÇGENLERİNDEN NEFRET EDERİM!

Kitabın konusu çok yumuşak, aslında şöyle ifade etmeliyim. Kitabın anlatıcısı yok yumuşak, nazik. Yazar bunu nasıl kitabın anlatımına aktarmış bilemiyorum. Kitapta inandırıcı olmayan pek bir şey bulamıyorsunuz bu yüzden. Şüpheleriniz siliniyor, çünkü anlatıcı da şüpheleniyor. İnkar yok ama. Gözünüzle bazı şeyleri gördükten sonra zor olmalı.


Ren, my Golden Boy. Çok tatlı. Hem tatlı hem huysuz. Onu çok sevdim. Cesur ve aşık. Film olduğunda ona uygun birini asla bulamazlar. Ne yönden bakarsanız bakın kesinlikle eksik ve tatmin etmez. Zaten çok egzotik, mavi gözlü, ten rengi... New book boy friend? A possibility.


Kitaba dair kötü düşüncelerimde var elbette. 3 yıldız vermemin nedenleri. Öncelikle bu puanı etkilemese de kitap bir finalsiz. Sonunda hem macera yarım, hem de olaylar. Daha fazla anlatıp size spoiler dayamak istemiyorum... Kurgu ve anlatım güzel olsa da heyecandan eksik. Kitap kendini okutuyor ama çıldıracak kıvama gelmiyorsunuz. Bittiğinde güzeldi ama tatmin etmedi bu ana hissiyat oluyor, ben de bu böyle oldu. Kitapta kötü karakterin olmaması da bir eksiklikti. Size saldıran bir yılan ya da hint tanrısı pek kalıcı bir unsur oluşturmuyor. Karakterlerin savaşçı doğası çok silinik. Daha vahşi olmalarını beklerdim. Her biri eski kibarlığa sahip ama modernize olmuş. Nasıl olmuş bunu anlamadım. Mırlama var ama tıslama yok. :D (Kedi göndermesi, huuhuhuh :D )

Kitabı şiddetle önermiyorum, ama konu ilginizi çektiyse bakmanızı tavsiye ederim. Ben karmaşık duygular içindeyim.

Bu şarkı ise kitaptan esinlenmiş. Oldukça da kitapla orantılı gidiyor. bir bakıp konuyu çıkartabilirsiniz! :D


0 Yorumcuk:

Yorum Gönder