25 Ağustos 2013

O Kitabı Tekrar Tekrar Okumak


Aynı kitabı tekrar tekrar okumaktan zevk alır mısınız bilmem, ama ben her yıl belirli kitaplar açar tekrar tekrar okurum. Kurgusunu sevdiğimden, karakterleri sevdiğimden ya da sadece canım sıkıldığında elimin altında o olduğu için. Onlarca kitabın içinden bir kaç tanesine yaparım bunu.
Bu yıl, birçok sevdiğim kitabı ikinci kez okudum. Suçlu Zevkler, Meleklerin Kanı, Zehir Ustası, Aynı Yıldızın Altında... Şu anda Meleklerin Kanını 4. kez okuyorum. O kitapları her okuduğumda daha da bir zevkine varıyorum. Sonunu bildiğim için sayfaları acele ile atlamıyorum, karakterlere daha bir doyuyorum. İlk seferki gibi olmuyor, hatta bazen ikinci sefer gibi de. Başka duygularla okuyorum. Eve gelmiş gibi oluyorum. Hatta ilk seferde ağlamadığım yerlerde ağladığım bile oluyor. Daha bir heyecanlanıyorum. Rahatlıyorum.

Baş ucu kitaplarımdır bunlar. Ve hepsini en yakın mesafemde tutarım. Yılın her anı tekrar okuyacağım ben bunları derim!
Alır arada koklarım. Hepsini yan yana dizerim, üst raflara koyarım. Kimseciklere vermem! Ya aniden okuyasım tutarsa...
En sevdiğim yerleri ezbere bilirim, üzerlerini asla işaretlemem. Açar bakarım.
Uykum gelsin diye değil, uykumu açsın diye okurum.

Kitapları okuduğum yıllar boyunca tek bir şeyi keşfettim; kitaplar asla benim uykumu getirmiyor -hangisi olursa olsun-, aksine onlar uykumu kaçırıyorlar! Kaç kere okula onlar yüzünden uykusuz gittim allah bilir... Bazen onları hayallerime sokarım, birlikte maceralara atılırız.

Okumayı çok seviyorum. Bana bi şey katmasalar da olur. Böyle bir amacım hiçbir zaman olmadı zaten. Farklı dünyaları ziyaret etmeyi, bana katkı sağlamasını amaçlamaktan çok daha fazla seviyorum. Eğer bir gün bu arayışa düşersem, önümde uzun yıllar, binlerce kitap var. Ama düşmesem de çok üzüleceğimi sanmıyorum.

SAdece okumak için bile okuyorum. Çeşitli evreleri keşfediyorum ve nihayetinde tekrar tekrar okumak gibisi yok ki diyorum!

Sizin tekrar tekrar okuduğunuz kitaplarınız var mı? Olumlu ya da olumsuz yorumlarınızı bekliyorum!


27 yorum:

 1. Bir milyon kere Fever serisini okuyabilirim. Muhtemelen aynı zevki de alırım yani. Judith'in 2 kitabını,3 er kez falan okudum. Aslında zaman kaybı gibi geliyor bana bir kitabı tekrar okumak ama,bazı kitaplar o zamanı hak ediyor.

  YanıtlaSil
 2. Her seferde ayrı bir zevk alıyorum ya. :D Hala Lonca Avcısı serisini 3. kez okuyorum Büş. Çıldırıcam. :D Bazı kitaplar kesinlikle hak ediyor!

  YanıtlaSil
 3. Kızım seni bırak, senin yüzünden ben çıldıracağım. Bu kaçıncı ezberledin yeter :D

  YanıtlaSil
 4. Hafıza hain bir sürtük kızım, unutuyorsun! :D

  YanıtlaSil
 5. Yıllardır kimseye açıklayamadığım huyumdur bir kitabı defalarca okumak... Her okuduğumda yeni bir şeyler kesin dikkatimi çeker, ayrıntılara daha rahat odaklanırım... Hiçbir şey olmasa da, ya da kapağı kapatıp ezberden okuyacağım sahneler olsa da inanılmaz mutlu olurum. Ve hep " Aa, ne saçma , ben bir okuduğum kitaba bir daha dönmem." tepkisi alırım. Yazın beni mutlu etti, eline sağlık :)

  YanıtlaSil
 6. Gökçe27.8.13

  Benimde uykumu kaçırıyorlar. :D Tarih sınavına çalışmayıp sabah 6 ya kadar kitap okumuştum bir keresinde :D Uyuyamıyorum ki, illede kitap bitecek, yoksa aklım kitapta kalıyor, gün boyu kitabı düşünüyorum.
  Tekrar tekrar aynı kitabı okumayı sevmiyorum, sadece karakterleri özlediğimde kitabı elime alıp, en sevdiğim kısımlarını okuyorum. Tekrar tekrar okuduğum yıllar önce Alacakaranlık vardı. İlk okuduğum fantastik kitaptı. Çok sevmiş olucağım ki tekrar tekrar okumuştum. Bir de geçen gece uyku tutmadı, Fısıltı'yı tekrar okudum. Sanırım bu kadar. :D

  YanıtlaSil
 7. Tek olmadığımı biliyordum! :) Kitabı tekrar tekrart okumak gibisi yok gerçektende!

  YanıtlaSil
 8. noblessa27.8.13

  benim kaç kere olmuyordur ki bazen uykumu kaçırcak sınavıma çalışamicam diye sürükleyici kitaplar okumam okuyamam onun yerine bilimsel araştırma kişisel gelişim okuyorum ama bazı kitaplar var onları düşünmekten o karekterleri hatırlamaktan replikleri kafama öyle bi işlemişki nasıl olsa elime bi daha alıyorum doya doya okuyorum

  YanıtlaSil
 9. Kübra gündüz29.8.13

  Tek değilmişimmmm :) Asıl zevki 2.ve sonrasında alıyorum ben :) ayrıntıları ancak o zaman farkedebiliyorum :) ilk okumada heyecan yapıyorum sanırım . Bi bakıyorum 3-4 satır atlamışım :)

  YanıtlaSil
 10. Benim de cok hosuma gider sevdigim, ozel kitaplarimi tekrardan okumak. Hele ilk kitap ve son kitap arasinda karakterin gecirdigi değişim beni cok etkiliyor. Neymis, ne olmus diyorsun. 2. 3. Okuyusumda ilk okudugumda bulamadigim detaylar fark etmek ve bunun ustunde dusunmek de ayri bir zevk :) Bazen bu tekrar okuma istegi bir anda geliyor. Okumadan rahat edemiyorum. Bitmis serilerdi de tekrar okumak eski bir arkadasini gormek gibi oluyor. :)

  YanıtlaSil
 11. Çok güzel ifade etmişin Gabriella, ben de duygularını hissettim. Yabancı olmadığımdan olsa gerek. Tekrar tekrar okumak gerçekten başka bir dünya. Yorumun için çok teşekkür ederim. <3

  YanıtlaSil
 12. Gabriella Patrick26.9.13

  O kadar severim ki kitaplarımı tekrar tekrar okumayı... Onlar benim dostum olur; karakterler sevgilim olur, şehirleri dünyam olur... Bazen sınıftan çıkarken arkadaşlarıma bakar ve, hayır derim, hiçbiriyle konuşmak istemiyorum, aynı dalga boyunda bile değilim onlarla. Onlar beni çağırmasın diye gizlice sıvışırım sınıftan. Sonra bu kadar yalnızlık ağır gelir, bunalırım, daralırım; gözlerim dolar. Sonra bir kitap satın almaya giderim. Parasını ödemek bana dünyamdaki en büyük hazzı verir. Kitaba para ödemek. Sonra kapağına yüzümü sürüp ilk sayfalarının kokusunu çekerim ciğerime; sigara dumanı çeker gibi ama benim ki zehirlemez, arındırır. Yepyeni bir dünyaya girerim ilk sayfayla ve "Yeni arkadaşlarım oldu!" derim. Sonra onu tekrar tekrar elimde görenler bana ucubeymişim gibi bakarlar, ama ucubelik ilk kez umurumda olmaz. Onlar bilmezler, ben tembellikten pineklemiyorum; kitap okuyorum, ben yorganımın altında kitabımla, sevgilimle yatıyorum. Kim sevgilisiyle yatmaya doyar ki?... Tüm kitaplarımı en az iki kez okudum. İlk okuyuşum onunla tanışmak, ikinci okuyuşumsa bir tanıdıkla zaman geçirmektir çünkü.

  YanıtlaSil
 13. Gabriella Patrick26.9.13

  Yazın için de ben teşekkür ederim ^^ Benzer hissedenleri okumak kendini bulmak gibi bir his yaşatıyor insana.

  YanıtlaSil
 14. Bende kitapları tekrar tekrar okumaya bayılıyorum :) Şuana kadar Gemma Malley - Bildirge kitabını kaç kez okuduğumu bilmiyorum o derece artık saymayı bıraktım :D

  YanıtlaSil
 15. Tekrar tekrar okumak çoooook hoş :D

  YanıtlaSil
 16. Evet, onaylıyorum bu okuma listesini :P

  YanıtlaSil
 17. zeynep3.2.14

  Zehir Ustası kesinlikle.. katılıyorum tekrar okumak istiyorum. Resmen karakterleri ÖZ LE DİM.

  YanıtlaSil
 18. Alican Bozkurt3.2.14

  Nedense bir kere okuduğum kitabı tekrar okumak istesemde okuyamıyorum :S uyumsuz ve açlık oyunlarını çok denedim tekrar okumayı ama 2-3 sayfa geçmeden bıraktım :S

  YanıtlaSil
 19. Sercan Pamuk3.2.14

  Ben pek okumam öyle sadece birkaç kitap var :) :) Yarına Dokunmak - Nurgül Çelebi, Günahkarlar Turnede Serisi hatta dur bakıyım aklıma bitek bunlar geldi demek ki çok sevmiyomuşum okumayı :D Ama gerçekten çok seversem bağlanırsam aynı kitabı yirmi kere bile okurum :D

  YanıtlaSil
 20. havvanur3.2.14

  tekrar tekrar okuduğum ve okumaya devam edeceğim kitaplar ;Anita BLAKE serisi :D

  YanıtlaSil
 21. HAYAL PEREST3.2.14

  Başucu Kitabım ; AYNI YILDIZIN ALTINDA :)

  YanıtlaSil
 22. Sadece belli basli kisimlarini tekrardan okuyorum ben. Mesela Beni Sec'te sadece America-Maxon-Aspen olanlari okuyorum. Cunku America Maxon'la tanisana kadar olan sayfalari okurken sklyorum. ://

  YanıtlaSil
 23. Nurbanu10.4.14

  Ben Ruhsuz'u ikinci kez okumuştum hatırlamak için ama başka türlü okuyamiyorum çünkü listmdeki tüm kitapları bitirmek istiyorum. Öbür türlü sevdiğim kitapta sevdiğim sahneleri okumak çok hoşuma gidiyor. :)

  YanıtlaSil
 24. benim de programlı olmasa da tekrar tekrar okuduklarım var. Alacakaranlık ilk kitabımdır ve okumaya başladığım günden beri-3 yıldır- Kitabı 17 kez okudum ve artık ezberledim :D Fısıltı da alacakaranlık serisinden sonra okuduğum 2. kitabımdır onu da 12 kez okudum :D Bunların dışında çoğu beğendiğim kitabı kitaplığımı düzenlerken falan açıp okurum. Bu yüzden de her kitaplık düzenlemem bana 5-6 saate patlıyor. Bir bakıyorum toz bezini bırakmışım, odamın her yerinde onlarca kitap dağılmış, yerleştireceğim raf boş bir şekilde beni bekliyor ama ben kitaba dalmışım :D

  YanıtlaSil