24 Eylül 2013

Film: After Earth || M. Night Shyamalan ( Dünya - Yeni Bir Başlangıç )Geçen gün sinemaya gidip izleyemediğim, içimde de kalan bir film olan After Earth'ü izledim. Will Smith'i sevdiğim için bu filmden de umutluydum, üstelik bilim kurgu türünde bir film, hatta post apocalyptic bir film. Kıyamet sonrasını ele alıyor. Gemiler, üstün ilaçları kıyafetler, uzaylılar falan var.

Will Smith'in canlandırdığı Cypher Raige, oğlu ile beraber gittiği bir yolculukta, uzay gemisinin düşmesiyle Dünyaya zorunlu iniş yapıyor.Asker, hayalet olarak adlandırılan, yani korkuyu kafasında bitiren bir grup insandan biri kendisi. Savaşçı anlayacağınızç  Ancak büyük bir sorun var, dünya artık yaşamak için onlara uygun bir yer değil. Oksijen sorunu var. Yer çekimi farklı. Düzenli olarak alınan ilaçla devam edebiliyor oğku Kitai yola. Bacağı kırılan Cypher ve Kitai için bu yabancı gezegenden sağ çıkmalarının tek yolu, geminin millerce uzağında ki kuyruğunda kalan ve uzaya yardım çağrısında bulunabilecek sinyal aygıtını çalıştırmaktan geçmekte. Bunu Kitai yapmalı. Yalnız bu biraz zor. Birincisi, Kitai daha 11 yaşında. İkincisi ortaya seni korkundan bulabilecek, uzaylı, iki ayı büyüklüğünde, seni öldürmeyi isteyen böceğimsi bir yaratık var. Üçüncüsü, dünya yaratıkları hala burada, şahin mi dersiniz, şempanzeler mi, büyük kediler mi... Dördüncüsü süre kısıtlı. Beşincisi gidilmesi gereken mesafe öyle düz asfalt yol değil.

Kitai bunları aşmalı ve kuyruğa ulaşmalı, aksi halde...

After Earth büyük umutlarla başlanmış bir filmdi benim için. Çocukken Will Smith'e feci vurgundum. Hala da içimde barındırırım, ama gizlidir. Bu yüzden ayrı yeri var desem yanlış bilgi falan olmaz. Filmde Will Smith kahraman (ana karakter evet, kahraman hayır.) değildi, bunu söyleyeyim sonra yanlış umutlarla izlemeyin. Smith'in oğlu Jaden, yani Kitai ( evet, hem filmde hem gerçekte oğlu, torpil diye buna diyoruz. ) kahramandı. Milleri aşıyor, oradan oraya koşuyor, sizi sıkıntıdan öldürüyordu. Çok basit bir kurgusu olan, yeterince heyecanlandırmayan, sizi vaat edilen tüm unsurlardan mahrum bırakan bir film. Hayır, iki kişiyle film çekersen ne bekliyorsun ki. Oraya en azından 3-5 tane dünyada sağ kalmış neandertal insanı koysan, hadi onu geçtim, geminin tayfasından ikisini yaşatsan filme renk gelecek, 4.9luk puanla imdb'de vasat diye damga yemeyeceksin. Bir de 130 milyon dolar harcamışlar.

Geçmişe dönüş anlarıyla araya bir olay sokulmuş, aile sevgisi aşılanmaya çalışılmış, arada bir hayal gösterilerek pek uygun hale getirilemeyen bir duygusallık enjekte edilmeye kalkılmış, ama neticede sadece "boktan hajı bu film ya"dan öteye gidilememiş.

Yorum biraz sert oldu, değil mi? Amaan, salla.

Bu arada kamera bir yerde Jaden'in totosunu çekiyordu, çocuğun orada totosuna baktım. Kendimi hala kötü hissediyorum. O çocuk gözümün önünde büyüdü lan benim! yapmayın böyle şeyler, çok kötü hissediyorum. Ayıp yani!

Benden not, Kitai japonca umut, beklenti demek. Bu da babasının ondan olan beklentilerini ifade ediyor. Cypher ise Cipher'in türemiş hali, yani hiçlik demek. Korku ile arasında olan bağ ile alakalı olduğunu düşünüyorum.

Önermiyorum bu filmi, gidin benim gibi bir kez daha Yüzüklerin Efendisi'ni İzleyin, hafta sonu maraton yaptım zaten. Aragorn'un son haline bakıp yas tuttum.

3 yorum:

 1. esra zengin28.9.13

  izlemeye bile tenezzül etmemiştim :D fragmanından belliydi :=) baba oğulu biraz can sıkıcı buluyorum. will tekbaşına neysede oğluyla olmuyor be anacım :D

  benmiyim 2000. person :D

  YanıtlaSil
 2. Değil mi bize sen niye başka kadınlarla ilişkin olduğunu hatırlatıyorsun ki! :D Evet sensin :P

  YanıtlaSil
 3. Ben filmi acayip başarılı buldum, evet, kitabına göre biraz sönük kalmış olsa da karakter seçimi iyiydi. Ha bu arada, hani demişsin ya, torpil diye buna derim diye, film çekilmeyecekti zaten ama Will oğlu Jaden'a doğum günü hediyesi olarak After Earth'ü çekti. Renkler ve zevkler tartışılmaz diyeceğim yine de, ama filmin sana göre "boktan" olması bloğunda eleştiri yaparken kullanılacak bir kelime değil. bence bundan "boktan" filmler de var.

  YanıtlaSil