15 Ekim 2013

Kitap Yorumu: Archangel's Legion || Nalini Singh


Archangel's Legion
Nalini Singh

Tür: doğaüstü, yetişkin, aşk, melek, vampir
Sayfa: 374
İlk çıkış: Ekim 2013
Seri: Lonca Avcısı 6
Türkiye: Serinin 1. kitabı çıktı
Puanım: 

Bu kitap yüzünden 1 hafta boyunca yüzümden gülücükler eksik olmayarak dolaştım desem! :D Çünkü bütün yaz boyunca istediğim bir şey oldu ve şans eseri kitap çıkmadan yazar bana İMZALI bir ARC gönderdi. Sevincimi anlıyorsunuz değil mi! Hala hatırladıkça kahkahalar atan bir Merve var karşınızda. Üstelik kitap daha çıkmadı. Ve İmzalı. Ve İMZALI. :D

Not: Sonunu söylemedim, ama bayağı şey söyledim. SPOILER etkisi yapabilir, aman dikkat!
Bir yılın ardından -ben yazın tüm seriyi baştan okumuştum, onu saymıyorum- tekrar bu çok ama çok sevdiğim serinin dünyasındayız. Son iki kitapta Nalini ilk önce Dmitri, sonrasında Jason'un hikayesini anlatmış, seriye yeni karakterler, hikayeler katmış ve gene bizi soluksuz bırakmıştı. Serinin 6. kitabında uzun zamandır beklediğimiz çifte, Elena ve Raphael'e geri dönüyoruz. Onlar en son Lijuan ve Caliane ile savaşmış, Raphael'in yeni güçler kazandığını, Lijuan'ın zehrine bağışıklık kazandığını öğrenmişti. Ve tabii en eski meleklerdende eski olan ve bir başmelek olan annesi Caliane da uyanmıştı. ( Hatırlarsınız Raphael'in annesi, çıldıran babasını öldürmüş, savaşa giden iki ulusu şarkı söyleyerek denize sürmüştü ve geri kalan çocuklar kederden ölmüştü.) 

Yeni kitap hemen olayla başlıyor desek yeridir. Gökyüzündeki melekler fırtına yüzünden yere düşüyordur ve 4-5 melek bu düşüşler yüzünden ölmüş 800+ tanesi ise yaralanmıştır. Ciddi olanlar vardır. Şehir savunması tehlike altındadır. Elena ve Raphael birlikte bu sorunun da altından kalkmaya çalışıyorlardır. Bir sorun daha vardır. Michaella hamiledir ve Raphael'den şehrinde kalmak için izin istemektedir. Ayrıca şehirde vampirleri etkileyen yeni bir hastalık vardır. Üstelik Cascade tüm hızıyla diğer başmelekleri etkiliyordur. Şehir tehdit altındadır. Ve Lujian Raphael'i artık onun zehrinden etkilenmemesi yüzünden bir tehlike olarak görmektedir.

Durum bu haldeyken Elena ve Raphael insanların ilgisi çekmek adına Elena'nın aktif lonca avcısı olmasını düşünüyorlar. Elena oradan oraya koşarken, ayrıca aile sırları da teker teker dökülmektedir. Kız kardeşi hamile ve vampir eşi ile ayrılmıştır. Avcı doğan üvey kardeşi ise babasının aksi tavırlarından nasibini almaktadır. Elena artık tam olarak bir başmeleğin consortu olmanın ne demek olduğunu anlamıştır.

Dmitri eşini vampir yapmaya başlarken, Elena'nın azmini gören Aodhan'da onun yerini almıştır. Üstelik Cascade Raphael'ide vurmak, ona güç sunmaktadır. Ama Elena kalbine sahip olan bu başmeleği yabancı güçlere bırakıp tekrar "soğuk" olmasına asla izin vermeyecektir.

Yorum (gibi)

Nasıl özlemişim bizimkileri! Bayılıyorum bu seriye, bayılmakla kalmıyorum tapıyorum. Bizim ikili benim için öyle mükemmel bir çift ki. Elena ve Raphael'in sorunlar yaşamalarına rağmen bir birlerine olan sevgisi her okuduğumda beni büyülüyor. Nasıl ilk kitabın sonunda birlikte düşmüşlerdi, bu kitapta da birlikte düşmeye kararlı bir çift melek vardı. Raphael'de değişimler görüyoruz. O 3. kitaptan farklı detaylar. Elena gece kabuslarla uyanmasın diye onunla birlikte uyuyan nazik bir aşık... Yaralanan melekleri için duyduğu kederi Elena'ya göstermekten çekinmeyen bir başmelek. Ve şehrine zarar vermeye kalkan herkese karşı 7si ve Elena ile birlikte karşı koyarken, Lonca Avcılarını kabul edecek açık görüşlü cesur bir savaşçı.

He watched her leave in a sweep of midnight and dawn, her wings unlike any other, and he knew he'd damn his own honor and take vegeance on the world should anyone dare lay a finger on her. ♥♥♥♥♥

Nalini gene beni büyüledi bu kitapla. Ne söylesem az. Bir de kitabı önceden okudum. Çıktığı günü beklemem gerekmedi. Ona olan sevgim her gün artıyor. Sonraki kitabını nasıl bekleyeceğim bilemiyorum. Anita'dan sonra beni böyle etkileyebilen tek seri diyebilirim.

Kitabın sonu çok eksik kaldı gibi hissediyorum. Gerçi 1000 sayfa da olsa ben gene öyle hissederdim, her sene tüm seriyi baştan okuyan birinden bahsediyoruz burada. Kitabın sonunda resmen Doctor Who'nun sezon finalini izlerken son 10 dk kala elektrik gitmiş gibi hissediyordum. Hani yazar sonuçlandırdı ama...

"I am not so sure we've done the right thing bringing together the only two consorts in the Cadre," he said to Elijah as they followed in the women's wake.
"Ah, but could we have stopped it?"

Kitapda Vivek'e ne olduğunu öğreniyoruz. Ve Elena'nın aynı Raphael'in 7si gibi kendisini koruyacak ( korumakdan çok ona destek olacak) savaşçılar seçmeye başladığını görüyoruz. Bu Raphael'in eşi olduğu için bir zorunluluk. Caliane ise uyanışını kutlamak için bir balo düzenliyor. En son yaptığı saygısızlıkdan dolayı Lijuan'ı davet etmiyor. Ölümsüzler arası gerilim oldukça yoğun. Ve Cascade gerçekten onları etkiliyor. Elena da melek dünyasını büyülemeye... Nalini gene neler döktürecek asla kestiremem. Elena ve babası hakkında bir kaç gerçek daha öğreniyoruz. En sonunda o kasaya giriyoruz. Elena ölümsüzlüğü gerçekten tatmaya, arkadaşlarını kaybedeceğini, kardeşlerini de, daha iyi anlıyor.


Anlatımı, romantik anları, yazarın hayal gücü ile "uğruna ölünesi" bir kitap olmuş. 1. kitabı sevdiyseniz, bunda ölürsünüz sanırım. Yorum yazmadan önce 2. kez okumayı planlıyordum, ancak kısmet olmadı. O yüzden  de bu kadar gecikti aslında. Bu kitap ve seri hakkında sayfalarca konuşabilme olasılığım o kadar çok ki!

Illium ve Elena, sanki ileride büyük bir problem doğacakmış gibi hissediyorum. Umarım olmaz. Onun kanatlarını kaybetmesine katlanacağımı sanmıyorum. Böğüre böğüre ağlarım sanırım. Aodhan ve Elena garip bir ilişki geliştiriyorlar ve en sonunda Hannah ve eşi ile tanışıyoruz. Lijuan'a lanetler okuyoruz. Raphaele tekrar aşık oluyuz. Daha neler eklemeliyim bilemiyorum. OKUYUN demiyorum. OKUMAZSANIZ OLMAZ diyorum. Fevkaladenin fevkinde bi seri. :D Artemis çıkarsın artık 2. kitabı. Ve elbette ÖNERİYORUM.Nefesim kesilerek, gülerek ağlayarak okudum. 7. kitap? 7. kitap? 7. kitap!!!!!

2 yorum:

  1. Merve Elanur Yılmaz11.12.13

    Hangi sei buu mrrak ettim

    YanıtlaSil