24 Ekim 2013

Kitap Yorumu: Dragon Bound || Thea Harrison



Tür: Doğaüstü Aşk, Ejderha, büyü, peri
Sayfa: 312
Goodreads puanı: 4.19
İlk çıkış: 2011
Seri: Elder Races 1
Tr: Bilinmiyor
Puanım  3.5


İnsanın canı basit, paranormal romance okumak isteyince ve kalbi bu hafta sonu defalarca kırılınca bu tür kitaplara yöneliyor işte. Dragon Bound bana Ejderin Aşkını okuduğum için goodreads tarafından ısrarla önerilen kitaplardandı. En sonunda onunda üzerine bir çizik attım. ;)

Konusuna bakmadım bile, Goodreads puanının hayli yüksek olması ve paranormal romance olması benim için yeterliydi. Hani aranan belli, verilen belli oldu biraz. İçim hala yanıyor. Gitttiii gittiiii. -önceki kitaba gönderme.

Dragon Bound'da bir grup şekil değiştirici arkadaşın lideri olan ( bunlar kendilerine Wyr diyorlar ve zaman kadar eskiler ) Dragos'un hazinesinden çalınan bir bozuklukla başlıyor her şey. Kendisine gizli gücü yüzünden şantaj yapılan Pia, bu korkunç derecede güçlü ve öfkeli Ejderhanın değerlilerine el uzatıyor ve av başlıyor.

Dragos önce yeri göğü inletiyor, hem de ne inletme, bir kaç kmlik yerde camlar yere dökülüyor, sonra kızımızın vicdan azabı çekerek özür dilediği not üzerinden bir cadı yardımı ile yerini buluyor. Ejderhalar ve malları... Büyük hata. Dragos bu kadın hırsızın kemiklerini çatır çatır kırıp sonrada cızbız yapmaya kararlı. Tabi önce onu bulmalı.
“Did you kill the Fae horses?”
The whuffling stopped. Dragos said in a cautious voice, “Was I not supposed to?”
She shrugged. “It just wasn’t their fault.”
“If it helps any, I was hungry and ate one.”
Thea Harrison, Dragon Bound
Ejderhadan kaçmak için elflerin yurduna sığınan Pia'nın umutları boşa gidiyor, çünkü tam anlamıyla tepesine biniyor. Dragos ilgisini çeken bu kadın hakkında gerçeği öğreniyor tabii, şantaja uğradığını, eski sevgilisinin onu oyuna getirdiğini... Ancak ondan bir şey çaldı ve bu kadın yüzyılların can sıkıntısını yok etti. Onu bırakmamakta kararlı. O buldu, onun. En eski kanun bu değil mi! 

Ancak bir korku anında bu yarı wry olan ve neye dönüştüğünü bilmediğimiz Pia elflerden yardım istiyor ve Dragos'un yaralanmasına ve ejderhaya dönüşememesine sebep oluyor. Perilerin yurdundan yaralı ve insan olarak çıkan Dragos, Pia ile birlikte tuzağa düşüyor. Kötü peri sarayıyla olan mücadele de işte böyle başlıyor. Ve bu daha kitabın başı!

Azıcık da kitabın dünyasını tanıtayım, Wry denilen bu büyülü yaratıklar insanlar tarafından biliniyor ve birlikte yaşıyorlar. Karşıt gruplar var tabii. Hastaneler onlara bakıyor, yani insan muamelesi görüyorlar. Diğer varlıklar da şirket kurabiliyor. Günlük hayatta karşınıza çıkabiliyor. Basının ilgisini çok çektikleri de aşikar ve politik kararlarda oldukça etkililer. Bir saf Wryler varken bir de Pia gibi melezler var; dönüşemeyip insan ömrü yaşıyorlar. Dragos'un liderliğinde kurulan bu Wry topluluğu hepsine güvence sağlıyor ve her türün kendine özel alanı ve sarayı var.

Güzel özetledim gibi geldi bana, siz ne düşünüyorsunuz bilemeyeceğim. :P Kitaptan bu kadar hoşlanmadım o ayrı tabii. Çok uzundu be abi! Oku oku bitmedi. Ancak karakterleri çok sevdim. Dragos alfa erkek olarak adlandırılsa da tam bir şeker. Pia'da öyle! Hele neye dönüştüğünü öğrenince tepemde gök kuşağı uçtu. Bir ara yıldız bu dediğim bile oldu kıza! Karakterler diyordum, ikisini de evladım gibi sevdim. Kızımız olayı biraz fazla yokuşa sürdü ama o da tadı tuzu diyebilirim. :D Çok şekerdiler ama ya! Hele Dragos'un yardımcıları ile yavaş yavaş geliştirdiği ilişki çok hoşuma gitti. Bazen bu tür kitaplarda o tür ilişkiler, asıl çiftin ilişkisinden daha eğlenceli oluyor. :D
“A dragon just gave me a piece of jewelry,” she said. She took another swig and handed the bottle back to Graydon. “Have I been added to his hoard?”
He shook his head and drank too. “No, cupcake,” he said. “I’m pretty sure you’ve replaced it.”
Thea Harrison, Dragon Bound
Kitabın dili yer yer ağırdı, ilk başta birazcık evrene girmekte zorlandım. Sonrası su gibi akıyor doğrusu. Ancak bir Ejderin Aşkı olamaz. Elimi yüreğime götürüp diyorum bunu.O tamamen ayrı bir olay. Kızımızın dövüş sanatı bilmesi, peri öldürmesi gibi olaylar olsa da sert bir karakter değildi. Bu sertlik zaten irade meselesi, tavır meselesi. Pia'nın ağzından bal damlıyordu ve mükemmel bir halkla ilişkiler müdürü olurdu, ki olacak bence. :D Serinin 2. kitabının konusu olan karakterleri hemen anlayacaksınız. :D

Kitabın sonu beni en çok duygulandıran yer oldu. Kızımı iyileştiren arkadaş, Peanut ne tatlıydı ya o sahneler! Başka ne diyebilirim bilemiyorum. Beni çok etkileyen bir kitap olmadı, ancak sürükleyici, akıcı, heyecanlı fazla sıkmayan bir kitap. Bir kaç seks sahnesi atlarsanız daha çabuk biter, ki öyle erotik sayılabilecek bir seri de değil hani. Canınız çekiyorsa bakın tarzı bir kitap. %100 öneri listemde değil ama %60+'a adını yazdırır ;)

Not: Allahım! O nasıl rezil bi kapaktır. :D

2 yorum:

  1. Alakasız yorum: yavru ejderha istiyorum. Beslicem. Sevmediğim insanların üstüne tutcam.

    YanıtlaSil
  2. Berke'den iste veriversin Sim bi tane!

    YanıtlaSil