13 Ekim 2013

Kitap Yorumu: Fangirl || Rainbow Rowell


Fangirl
Rainboe Rowell

Tür: aşk, genç yetişkin, new adult
Goodreads puanı: 4.32
Sayfa: 433
İlk Çıkış: 10 Eylül 2013
Tr: Yok
Seri: Yok
Puanım: 
Spoiler içerir!
Fangirl'ü ilk nasıl gördüm hatırlamıyorum, biri okuduğu için mi popüler olduğu için mi ya da goodreads önerilerinden biri miydi... Şimdiden uyarayım, alıntılar spoilerlı, bakmayın! :D

Fangirl benim normalde ayıla bayıla okuduğum doğaüstü kitaplardan değil. Genç yetişkin ile yeni yetişkin arasında bir yerde, sevimli, duygusal, komik ve tamamen nerdlere hitap eden bir kitap. :D Hemen konusundan bahsediyorum ve ardından düşüncelerim geliyor.

Cath ve ikiz kız kardeşi Wren liseyi bitirmiş ve üniversiteye başlıyorlardır. Cath evdeki hayatlarını üniversiteye taşımak istiyor ama Wren kendini ikizinden kurtarmakta kararlı. Aynı odada kalmak istemiyor. Kardeşini dışlıyor, alkolik bir halde, üniversitedeki ilk yılını doyasıya yaşamaya ve özgür olmaya kararlı. ( Böyle anlattığıma bakmayın, ikiz oldukları için hayatları boyunca bireysellikten pek bi uzaklar, bu yüzden Wren'in bu davranışını kendini bulma olarak algılanabilir.)

Cath ise liseden beri fan-fic ( ünlü kitapların karakterlerini kullanarak okurların bambaşka hikayeler yazması) yazan, kendi içine kapanık, değişimden hoşlanmayan bir kız. İkizinin bu davranışına ve onu terk etmesine anlam veremiyor. Üniversite hayatı ikisi içinde yeni macerelarla dolu anlayacağınız. Cath, vahşi sosyal ve parti yapmaya kararlı kardeşine kıyasla oldukça tuhaf. Yurda ilk gittiğinde oda arkadaşı ile çok soğuk, yabancı bir hal takınıyor. Hastalık derecesinde görülebilecek paranoyalara sahip. Oda arkadaşının sevgilisi olan Levi ise dünyanın en sevecen güler yüzlü, iyilik timsali insanı. Ancak ikisi de yabancı. Bu yüzden onların yanında rahat olamıyor. Yemekhaneyi bulması bile iki ayı alıyor. O kadar yeni deneyimlere kapalı.

Cath bir yandan fan-fic yazıyor, üniversite ile ağır derlerle mücadele ediyor, ek olarak aldığı yazarlık dersleri ile cebelleşiyor. Yeni insanlar tanıyor ve problemli babası ile uğraşıyor, kardeşinin desteği yerine onu dışlamasına tanık oluyor. Bu yabancı yerde aniden kendisini yalnız buluyor. Üstelik onları 8 yaşında terk eden annesi hayatlarına ani bir giriş yapmak istiyor ve bu Cath'i çileden çıkarıp, annesi ile görüşmek isteyen Wren arasında büyük bir uçurumun açılmasına neden oluyor.

Çok eğlenceli, duygusal bir kitap Fangirl. İsmi de aynı kitabın içeriği gibi. Simon Snow, bu kitap için yaratılmış hayali ünlü kitap, ikizlerin hayatında gerçekten önemli bir yer kaplıyor. Bizim Harry Potter gibi düşünün. Cath bu seri hakkında gay (Malfoy ve Harry arasında gibi. Ama hikaye HP dünyasında geçmiyor)  bir fan-fic yazıyor. Kitapta iki ezeli düşman onun hikayelerinde aşık. Kitapta tek sıkıcı bulduğum yerler, bu kitaptan yapılan uzun uzun alıntılardı. Bölüm başlarına yerleştirilmiş bu yerler gerçekten çok sıkıcıydı. Cath'in okuduğu yerler çekilebilir ancak bölüm başlarındaki parçaları kitabın ortalarında atlamaya başladım. Çünkü hikaye ile alakası yoktu ve renk katmak yerine beni bunalttı.

“If you smile at everyone,” she said, “how am I supposed to feel when you smile at me?”
He pulled their hands toward him, up, so they were practically over his shoulders. “How do you feel when I smile at you?” he asked—and then he did smile at her, just a little.
Not like myself, Cath thought.
She gripped his hands tightly, for balance, then stood on tiptoe, leaning her chin over his shoulder and brushing her head gently against his cheek. It was smooth, and Levi smelled heavy there, like perfume and mint.
“Like an idiot,” she said softly. “And like I never want it to stop.”

Cath ve Wren'in inişli çıkışlı aile ve okul sorunları çok can yakıcıydı. Yazarın anlatım tarzı yüzünden hissedebiliyordunuz Cath'in ne kadar kırıldığını... Yazarın kitabın sonunda bunu bağlama şekli hoşuma gitti. Aslında kitabın bittiğine inanamadım. Abartmıyorum. Bir sayfa daha çevirdim ve dan! SON. Yazar teşekkür ediyordu, geri dönüp bakmak zorunda kaldım. Aslında yarım bile kalmış hissedilebilir. Sonra ne olacak, üniversiteden sonra, ya ilişkileri?

Kitabı Cath'in gözünden okuyoruz, onun deneyimlerini hissediyoruz, düşüncelerine endişelerine, kederine ve acılarına tanık oluyoruz. Kitapta aile, kız kardeş ilişkileri ağır basarken, ilk aşkı da tadıyoruz. Kiminle olduğunu kitabı okursunuz diye söylemiyorum, biraz merak edin ama aralarında geçenler hem çok sinir edici, kalp kırıcı olurken - ufak bir hata kabul ama kendime yapılmış gibi hissettim- sonrasında yaşananlar, adamın hareketleri,  Cath'in problemleri karşısındaki tepkisi oldukça hoştu. Onun evine ilk gittiklerindeki halleri inanılmaz derecede keyifle okunacak yerler. Karşınızda aşık bir çocuk var yani, bir alfa erkeği değil. Bunu bilerek okuyun. Aralarındaki aşk da beni etkiledi ama asıl bu kadar hoşlanmama neden olan şey adım adım geliştirdikleri, 4 ay alan bir arkadaşlık evrelerinin olması.

Cath'in oda arkadaşı ile normal çik-lit tarzı bir ilişkileri yok. Ama bu sorun oluşturmuyor. Bence Cath böyle bir şeyi kaldıramazdı zaten. Yazara bu sıradanlığı es geçtiği için kocaman bir Brownie puan veriyorum.

İkizlerin annesine olan farklı tavırlarına hak veriyorum aslında. Ben de Cath gibi davranırdım diyorum. Kitapta kötü, şeytani bir karakter olmamasına rağmen asla boşluğa düşmüyorsunuz; zaten hayat biri sizi öldürmeye kalmadan, özellikle hayatınızı cehenneme çevirmeye kalmadan da zor. O tür şeylere gerek yok... Çoğunlukla zaten siz hayatınızı sikip bırakıyorsunuz da diyor. Ya da bu durumda aileniz.
Cath ate the banana and held on to his gaze. “I’d give you the moon right now,” she said.
Levi’s eyes flashed happily, and he hitched up an eyebrow. “Yeah, but would you slay it for me?”
Çok sevdiğim, fırsat bulduğumda hüp diye yuttuğum bir kitap oldu. Başı biraz sıkıcı, ama hemen pes etmeyin! Çok güzel anlatılmış, harika bir hikaye sizi bekliyor. Özellikle Fan-fic seven herkese öneririm. Fandomluğumuza bir kitaptan bakış atalım. Bizi anlatan bir kitap. :D Adından belli zaten. Dilimize çevrilirse nasıl olacağını çok merak ediyorum. Kesinlikle okuyun. Kesinlikle. Genç yetişkinlere okutulabilecek bir kitap. İçinde seks falan yok. iki üç öpüşmeyi de göz ardı ediverin. :D Yazar takip listeme adını zorla yazdırdı. :D

Not: Kitabın kapağı muhteşem. Burada orijinal kapakla çıkmalı. Kesinlikle!

20 yorum:

 1. Büşra Mendi13.10.13

  kitap gerçekten çok eğlenceli görünüyo hele daha yeni skip beat animesini bitirdikten sonra iyice bi cazip geldi gözüme inşallah burdada çıkar :D

  YanıtlaSil
 2. Bunu okumam lazım. Merak ettim :D

  YanıtlaSil
 3. dude! Buna ihtiyacım var! Resmen dilenmek istiyorum. Keşke birinde olsa bana da verse :( iyi bir bayram hediyesi olurdu :D

  YanıtlaSil
 4. Ayrıca yorumunh harika! Daha da meraklandırdı beni :D

  YanıtlaSil
 5. Teşkürler canım. :D Güzel kitap ya.

  YanıtlaSil
 6. Ayşe Gül2.11.13

  Hardcover'lısını sipariş verdim bookdepository'den, heyecanla bekliyorum gelmesini. Yorumun için teşekkürler:)

  YanıtlaSil
 7. Ay çok kıskandım! İyi okumalar dilerim! :)

  YanıtlaSil
 8. Ayşe Gül4.11.13

  Kapağı o kadar güzel ki, normalde dayanamayıp dalardım içine ama pediatri sınavım var malesef. Madem bekleyeceğim elimde tutarak okuyayım bari dedim:) yazarın diğer kitapları hakkında da çok güzel yorumlar var, senin bir bilgin var mı?

  YanıtlaSil
 9. Güzel olduklarını biliyorum, ama daha okumadım :(

  YanıtlaSil
 10. Ayşe Gül6.11.13

  Bence yazımı çok kuvvetli yazarın. eleanor & park'a baktım biraz, ilginç geldi:) John Green'de tavsiye etmiş, bu da bir artı tabii

  YanıtlaSil
 11. Ayşe Gül6.11.13

  Bence yazımı çok kuvvetli yazarın. eleanor & park'a baktım biraz, ilginç geldi:) John Green'de tavsiye etmiş, bu da bir artı tabii

  YanıtlaSil
 12. O türkiye de de çıkacak onu bekliyorum. :))

  YanıtlaSil
 13. Ayşe Gül14.12.13

  Çok sevindim! Bu arada aynı yorumu yanlışlıkla iki kere göndermişim. Kusura bakma:/

  YanıtlaSil
 14. Ayşe Gül14.12.13

  Ben de var:)

  YanıtlaSil
 15. Off kıskandırıyorsun feci şekilde! :D Sorun değil. :D

  YanıtlaSil
 16. ölüyorum... ebook olarak var bende :( şuan resmini gösterdikten sonra halimi bilemezsin. iki saattir resme bakıyorum. :(

  YanıtlaSil
 17. Çatladım burada kıskançlığımdan. :D

  YanıtlaSil
 18. Aynı şehirde olduğumuza göre beni evine davet etmelisin. Heeeeemeeeeeen !

  YanıtlaSil
 19. ebru3.2.14

  kitap türkiyede var mı

  YanıtlaSil
 20. Çıkar diye umuyorum ama belli bir şey yok Ebru :))

  YanıtlaSil