28 Kasım 2013

17. ÜKG Blog Turu: Ella ve Micha'nın Sırrı || Jessica Sorensen - Kitap Yorumu


Ella ve Micha'nın Sırrı, yeni kurulmuş bir yayınevi olan Pena Yayınlarından çıktı. 
Biz de ÜKG olarak bu yeni kitaba tur yapmaktan gerçekten memnunuz!
Ve işte 17. ÜKG Blog Turu zamanı geldi!

Tur Takvimi
28.11.2013 - Kitab-ı Sevda | Yorum
28.11.2013 - Kitap Esintisi | Yorum + Ön okuma
29.11.2013 - Romancekolik | Yorum + 2. kitaptan alıntılar (Excerpt)
29.11.2013 - Sevgili Kitap | Yorum + Alıntılar
30.11.2013 - Yorumbaz | Yorum 
30.11.2013 - Kitap Hayvanı'nın Günlüğü | Jessica Sorensen'in diğer kitapları & Playlist
01.12.2013 - Kağıt Kız | Dreamcast
01.12.2013 - Zimlicious | Yazar Hakkında


Ella ve Micha'nın Sırrı
Jessica Sorensen

Tür: Romans, Yeni Yetişkin
Sayfa: 320
Goodreads Puanı: 4.10
Türkçe: Pena Yayınları
Seri: Sır Serisi 1
Özgün adı: The Secret of Ella and Micha
Puanım: 
Ella ve Micha’nın bir sırrı var ve bu sır, tüm hayatlarını değiştirecek…

Kural tanımaz, tutkulu bir karakteri olan Ella, hislerini korkmadan yaşayan bir genç kızken bir gün her şeyi arkasında bırakıp üniversiteye gider ve burada kurallara itaat eden, tüm sıkıntılarını kendine saklayan, sessiz birine dönüşür. Ancak yaz tatili yaklaşırken evinden başka gidecek bir yeri olmadığını anlayan Ella, geri döndüğünde uzun zamandır içine gömdüğü anıların ortaya çıkmasından çok korkar.

Zeki, seksi ve güvenilir Micha, Ella’ya herkesten daha yakındır, öyle ki onun en gizli sırlarını bile bilir. Micha tanıyıp sevdiği o eski Ella’yı geri istemektedir fakat genç kız evini terk ettiğinde kalbinin bir parçasını geride bıraktığından habersizdir. Micha’ya karşı duyduğu hisleri kendine
bile itiraf edemeyen Ella ise her şeye baştan başlamalıdır.

Peki Micha kaybettiği aşkını tekrar kazanabilecek mi?

Seri ve Kitap Hakkında Bilgi

Ella ve Micha'nın Sırrı, bir Ella'nın bir Micha'nın gözünden anlatılıyor. Karakterlerin bazen aynı olayları anlattıklarına tanık olabiliyoruz. Sır Serisi şu anda 4.5 kitap olarak görünüyor. Ancak bittiğine dair bir yazı yok, yani devam edebilir. Serinin ikinci ve dördüncü kitabında gene Ella ve Micha'yı okurken, 3. kitapta Lila ve Ethan'a geçiş yapıyoruz. Yani, bu iki karakteri göz ardı etmeyin. ;) İlk kitapta da Lila ve Ethan'a gerçekten çok yer ayrılmış. 
Pena Yayınları serinin ikinci kitabının çok gecikmeyeceğini de bildirdi! D&R, okuoku gibi sitelerden ve kitap evlerinden kopyalarınızı elde edebilirsiniz!


The forever of Ella and Micha (Sır #2)
The Temptation of Lila and Ethan (Sır #3)
he Ever After of Ella and Micha (Sır #4)
Lila and Ethan: Forever and Always (Sır #4.5)


Konusu

Ella üniversitedeki ilk yılının bitiminin ardından, 8 ay önce aniden terk ettiği evine dönmek zorunda kalıyor. Bunu hiç istemiyor, çünkü çok kötü koşullar altında orayı terk etmişti. Özellikle Micha'yı tekrar görmek...  Üniversitede kendini tamamen değiştiren Ella, orada evinde asla arkadaş olmayacağı bir kız olan Lila ile arkadaş oluyor, gerçek kimliğini tüm dünyadan hatta kendisinden bile saklamaya çalışıyor. Birlikte bu ikiz kız Ella'nın evine gidiyorlar, Ella orada geçmişi, ardında bıraktığı sırlarla, sorunlarla ve Micha ile yüzleşiyor.

Düşüncelerim

Ella ve Micha'nın hikâyesini gerçekten çok merak ediyordum. Kitap 2 hafta kadar sağ yanımdaki komidinde durduktan sonra artık vaktidir dedim ve başladım. Vizelerin beni böyle engellemesi gerçekten çok kötü değil mi!

İlk paragraf ile kurgunun bir parçası oluyoruz.
Acaba uçabilir miyim? Kendimi, saçlarımı okşayan rüzgâr ve yağmurda kollarım iki yana açılmış halde düşündüğümde bu mümkün geliyor. Belki de o ince kenardan atlayacak cesareti kendimde bulabilirsem. Kanatları güçlü bir kuş gibi geceye süzülebilirim. Hem belki o zaman ona tekrar kavuşurum.

Ella tamamen yaralı bir kuş, geçmişinde yaşadığı olaylar tarafından hırpalanmış, suçlulukla boğuluyor. O kadarki, en sevdiklerine haber vermeden Vegas'a gitmiş, 8 ay orada yaşamış. Kendi kimliğinden ve hayatından kopmuş. Bağımsız, dik başlı, mücadeleci bir kişiliği var anlayacağınız. (hihi, tam benim sevdiğim tip bir kadın karakter.)Sonra üzgün ve Ella'sını, en iyi arkadaşını isteyen Micha ile karşılaşıyoruz... Onun azmi,  Güzel Kız deyişine kelimenin tam anlamıyla dibim düştü. Israrcılığı, tutkusu sizi gerçekten çok etkiliyor. En azından beni etkiledi, ve emin olun beni etkiliyorsa -kolay kolay etkilenmiyorum- o erkek karakterde bir şey vardır. Micha'nın sarı saçlarına, mavi gözlerine, piercingine, dudağına ısırışına hayran olmamak elde değil. :D Ella'ya 8 ay sonra onu ilk kez gördükten sonra yaklaşımı bile ayrı olay. İnsan bağırmasını bekler, hesap sormasını ama o sadece ona yakın olmak istiyor...

Micha gibi karakterler gözlerimizde aşk, kalplerimizde özlem ve midemizde boşlukların oluşmasına neden oluyor. Ben öksüz müyüm, benim neden çocukluğumda bir Micha'm olmadı diye yakınmamak cidden kaçınılmaz. :D Bu ikilinin etkileşimleri hem çok romantik, hem çok duygusal hem de özlem yaratan cinsten.

Kitabın içinde yer yer araba yarışları yer alıyor, aksiyondan da geri durmuyoruz. Fast and Furious'a rakip olabilecek sahneler okuyoruz. Ella ve Micha'nın adrenalin bağımlısı olduğunu da fark ediyoruz. Ella'nın eski gotik ile yeni ponpon kız hali karışıyor ve yeni bir Ella doğuyor. Ella Micha'ya benden bir şarkı (Link) (Sözler)

Her zaman bir ama vardır, bu kitap içinde benim bir tane var. Kitabın kurgusu pek tatmin edici değil. Kitap güzel olmasına güzel; ama bitirdikten sonra içinizde eksik kalan bir şeyler hissediyorsunuz. Genede sevdim ben bu kitabı diyebiliyorum. Özellikle Micha'yı. Başı dik, onurlu ve öfkeli Ella'yı. Serinin ikinci kitabını da okumak istiyorum. 3. ve 4. kitabını da. Ethan ve Lila'nın olayları gerçekten çok merak ediyorum! Keşke yazar 4'e böleceğine bir kitap Elle, bir kitap Lila yapıp dönemimiz yazarlarının yaptığı gibi lastik yapıp hikâyeyi uzatmasaydı diyorum. En azından bu sefer bir de Micha'nın bakış açısında çıkmayacak kitap. :D

Spoiler olabilir.
Kitapta bir de bilerek konulup konulmadığını anlamadığım iki cümle geçiyor. Lila, Micha'ya tek çocuk olduğunu söylerken 40 sayfa geçmeden Ella'ya ablasının uyuşturucu kullandığından bahsediyor. Bu bende açıkçası kafa karışıklığı yarattı. Serinin devam kitaplarında buna bir açıklama bekliyorum doğrusu.
Bitti.

Bu yakışıklı da bizim Micha'mız ♥♥♥♥ÜKG'nin hazırladığı bu tanıtım videosunu da izlemeden ayrılmayın.
 Micha ve Ella ile SUMMERTIME SADNESS.


Çekilişimize katılmayı unutmayın! 
Bir adet Ella ve Micha'nın Sırrı.


a Rafflecopter giveaway


New York Times ve USA Today listelerinin çoksatan yazarı Jessica Sorensen eşi ve üç çocuğuyla Wyoming’in karlı dağlarında yaşıyor. Birçok başarılı romantik serileri olan yazarın Ella ve Micha’nın Sırrı kitabı Sır serisinin birinci kitabıdır. Gençlik edebiyatını ve modern romansı; dokunaklı filmleri çok seven yazar Sorensen, yazma zamanındığında zamanını kitap okuyarak ve ailesiyle geçiriyor.

Blog/Facebook

4 yorum:

 1. Ağzım sulandı :D Jared'i okurken bir yandan da Micha hakkında yazı okumak ... bana birşeyler oluyor :P Çekilişe de katıldım Inşallah Kazanırım :D Micha gel bana aşkım :D

  YanıtlaSil
 2. Bu aralar şanslısın, çıkar mı çıkar :D

  YanıtlaSil
 3. bora7.4.14

  Bende çoğu okuyucu gibi Türk yazarların kurgu
  romanlarından uzak durmayı yeğlerim fakat son zamanlarda bir kitap elime geçti
  ki yazarının hangi kafayla onu yazdığını merak ediyorum.bursa sönmez
  BKM'den rasgele aldığım kitabın ilk sayfalarından itibaren kurgunun
  içinde kaybolmaya başladım.aslında hala bir Türk yazarın bunu yazmış
  olduğuna inanamıyorum ama okursanız sizde bana hak vereceksiniz. işte
  kitabın satış linki...  http://www.bkmkitap.com/babasz-melekler-orun-sezer-p372329.html

  YanıtlaSil