30 Kasım 2013

Kitap Yorumu: Kağıttan Kentler || John Green


John Green'in Yorumladığım diğer kitapları

Kağıttan Kentler
John Green

Tür: Çağdaş, genç yetişkin,gizem
Sayfa: 312
Goodreads Puanı: 4.11
Özgün Adı: Paper Towns
Seri: Yok
İlk Çıkış: 2008
Tr çıkış: 2013
Puanım:


Kendini ararken kaybolmanın ve yeni bir başlangıçla hayat ile aşkı keşfetmenin hikâyesi...

Quentin Jacobsen tüm hayatını, maceraperestliğin kitabını yazmış Margo Roth Spiegelmanı uzaktan severek geçirmiştir. Bu yüzden Margo tıpkı bir ninja gibi giyinmiş halde penceresine tırmanıp zekice planladığı intikam savaşına onu davet edince Quentin, Margonun peşine düşer.

Genç kızla sabaha kadar ortalığı karıştırdıktan sonra okula giden Quentin, her zaman bilinmezlerle dolu olan Margonun artık tam bir gizeme dönüştüğünü keşfedecektir. Fakat kısa süre sonra ipuçları olduğunu ve bunların kendisi için bırakıldığını fark eder. Birbirinden bağımsızmış gibi görünen ipuçlarının peşinde inatla ilerlemesine rağmen Quentin, Margoya ne kadar yaklaşırsa, tanıdığını sandığı kızdan o kadar uzaklaştığını görecektir...


Şimdi eminim "en sonunda okudu da yakınmalarından kurtulduk bunun." diyorsunuzdur. Demiyorsanız bile bir rahatlama gözleniyordur tavırlarınızda. :D Kaç aydır John, John diye buraları inlettim. Ama şöyle bir bakınca da en son ben okudum gibi bir şey bizim yeşil gözlü canavarı. Beni değil vizeleri suçlayın!

Kağıttan Kentlerde gene gayet normal bir çocuk, çılgın kızın peşinde bir maceraya atılıyordu ama bu sefer olaylar biraz farklıydı. Q, 10 yaşından beri Margo'ya abayı yakmış, inek diyebileceğimiz bir türde çocuk. Liseden mezun olmalarına 1 ay kala Margo siyahlara bürünmüş, elinde bir planla Q'nun penceresinden içeri giriyor ve ona intikam planının bir parçası olacağını söylüyor. (Olur musun falan yok dikkat çekerim!)

"Jason Worthington gibi bir göt suratlı hem Margo hem de Becca'yla sevişebilirken, benim gibi kesinlikle hoş insanların ikisiyle -ya da herhangi başka biriyle -sevişememesi oldukça adaletsiz görünüyordu."

Başta çekingen ama Margo'ya asla hayır diyemeyecak olan delikanlı Q onunla bir maceraya atılıyor. Kokmuş balıklar, tüfekler, hayvanat bahçesine gizlice girmeler! Aman allahım. Macera dolu bir gecenin ardından ikisi yolları ayırıyor. Ancak bir sorun var. Margo bu olaydan sonra sırra kadem basıyor! Bizim saf Q etafta bön bön onu arıyor. Sonra aniden Margo'nun odasında, hayatında nereye gittiğine dair ip uçları olduğunu  fark ediyor. Arkadaşları ile birlikte bu atomik derecede gizemli kızın peşine düşüyorlar.

Böylede bir konusu var. John her zaman olduğu gibi ergenleri yazıp hiç ergen vari olmayan tavırlarla onları süslemiş, 50 yaşındaki adamın beeelki elde edeceği akılla bezemişti. Onun bu yönünü; duygusallığı ve komediyi, ergenliği ve bilgeliği bir kitapta toplamasını çok seviyorum. Bu yüzden yazdığı her şeyi de okumak istiyorum!

Kitabın 90. sayfasında yada oralarda, bizim canavar gene yaptı yapacağını, kıydı çocuğa dedim. Yapar mı yapar. Görülmemiş şey değil. Gerildim ip gibi. Sonra biraz sıkıldım. Arayış sıkıcı olabiliyor. Ama kitabın sonu, ah o sonu... Geri sayım. Aynı onlar gibiydim bende. Saniye saydım, acaba??? Acaba??? dedim.

Yalnız John ve büyük mezuniyet olayları. Kabul edin bunu. :D Adamın belirli şeyleri var! Ben her zaman John'un gençken böyle bir arkadaşı olduğunu düşündüm; çılgın, olgun ve gezgin. Tabii düşünce, araştırmadım bile. Olumlu ya da olumsuz cevap alınca olmuyor bazen! :D

Ciltli ciltli, sindire sindire okudum kitabımı. Arada gözlerim 'semtimsi'ye takıldı. Sonra geçtim onu da. Sevdim ben bu kitabı. Kahkahalar attığım yerler oldu. John o arkadaşlar arası pis şakalaşmaları bence çok iyi yakalıyor. Size de öneririm. Bir AYA değil, belki Alaska'da değil ama güzel. :D Bizden o da! ♥ ♥

Bu arada Pegasus Alaska'yı da ciltli çıkardı, içime oturdu! Bendeki karton kapak. -_- Alacağın olsun. 20 lira daha verdirtecek bana. Cağaloğluna yok göründü gene.

Bu kalpler sana John. ♥♥♥♥
3 yorum:

 1. Parşömen Hırsızı16.12.13

  ciltli kitap aşkı... :D bende var o

  YanıtlaSil
 2. sena285627.1.14

  John green in her kitabı gibi bunu da çok beğendim sonu aklıma takıldı öyle bitti ki sanki bana largo gitmekten vazgeçmiş gibi geldi ben quentinle eve dönmüş gibi sizce ???

  YanıtlaSil
 3. Sanmıyorum, Margo'nun bence kendi ve dünya hakkında keşfetmesi gereken çok şey var.

  YanıtlaSil