24 Aralık 2013

Kitap Yorumu: My Name is Rapunzel || K.C. HiltonMy Name Is Rapunzel
K.C. Hilton

Tür: retelling, aşk, doğaüstü
Goodreads puanı: 3.76
İlk Çıkış: 2013 kasım
TR: -----
Puanım:


Uzun zaman oldu okul haricinde ya da tur dışında kitap okuyalı doğrusu. Aslında okumak aklımda yoktu, başka kitaplara öncelik vermem gerekiyordu, ancak Rapunzel'i konu alan bu kitabı görünce dayanamadım, bu gün de böyle geçsin dedim.

Kim kuleye kapatılmış, yaşlanmadan ömrü geçen Rapunzelin öyküsünü bilmez ki? Ben mesela. Hani duymuşluğum, Karmakarışığı defalarca izlemişliğim var ama orijinal hikayeyi bildiğim söylenemez. Bu yüzden Grimm kardeşlerin hikayelerini okumak istiyorum. Gerçi My Name is Rapunzel'e göre duydukları hikayeye pek sağdık kalmamış bizim kardeşler. ;) Bu da bilindik bir dedikodu. Aslında Pamuk Prensese yedi cücelerin tecavüz ediyor oluşu gibi...

Konusu

Yıl 1763

18. yaş gününde sevgilisi Henry ile kaçmak için hazırlanan Rapunzel, yaşlı bir cadı olan Greta ondan küçükken aldığı bir sözü bahane eder ve onu sonsuz gençliğe mahkum eder. Henry ölmüştür. Önümüzdeki elli yıl Rapunzel annesi ve babasıyla genç olarak, onların yaşlanmasını ve annesinin ölümünü izleyerek zamanını geçirir. Ancak çok yaşlanan babası, aile mirası olan bir kale'de yaşaması için Rapunzel'i ikna eder. Greta'da onunla yaşamalıdır. Onunla ilgilenmeli... Hayatta nefret ettiği tek kişi ile koskoca 200 yıl geçirmek zorunda kalacaktır.

Günümüze geldiğimizde, bahçe ile uğraşan ve hayattan kopmuş bir Rapunzel'i görürüz. Kendisini takip eden ejderha ve laneti yüzünden kaleden çok uzaklaşamayan, eziyet çeken masum bir ruh. Ama bir mektup göndermesi ile her şey değişecektir.

Yorum

My Name is Rapunzel'e asında ani bir hisle, seveceğimi düşünmeden başladım. Ancak sonra
hikayenin içine çok iyi bir şekilde girdim ve resmen aktı. Kitabın krolonojik bir akışı yok, bir geçmiş bir günümüz gidiyor; anılar, acı ve nefret aynı anda sizi avucuna alabiliyor. Greta'nın kötülüğünü her daim sorguluyorsunuz. Rapunzel'in ise aptal ve masum oluşu sadece yüzeysel. Hikaye gittikçe katmanlar ortaya çıkıyor doğrusu. Peri masallarının uyarlamalarını bu yüzden çok seviyorum. Bir yanda gerçek dünyayı bir yandan da büyüyü gerçekçi şekilde sunabiliyorlar.


Kitabın mutlu sonla bittiğini söylesem sanırım spoiler vermem. :) Ben bir ara ne oluyoruz dedim, hani benim mutlu sonum. Girsin artık, ne oluyor! Ama aslında ben görememişim. Kısacası sevdiğim, bir solukta olmasa da bir kaç kahve, çay ve ihtiyaç molasıyla biten bir kitap. Size de öneririm.

RAPUNZEL demişken, Tangled'ı (Karmakarışık) atlamak olmaz. Disney'in en çok sevdiğim animasyonlarından biridir kendisi. Çok eğlenceli, heyecanlı ve romantik bir hikaye. Eğer peri masallarını seviyorsanız, kesinlikle izleyin!2 yorum: