18 Aralık 2013

Kitap Yorumu: Northanger Manastırı || Jane Austen


Tür: Gotik, klasik, edebiyat
Goodreads puanı: 3.74
İlk çıkış: 1818
Orijinal adı: Northanger Abbey
Puanım: 


Tarihi romanlardan nefret ettiğimi söylerken dilimdeki tüyler bitti. Yazıldığı dönemde güncel olsun olmasın, İngiliz tarihindeki o kadınları okumaktan hiçbir zaman zevk alamadım. Bu da böyle gidecek sanırım. Her ne kadar nefret etsemde okumadan da olmuyor bu kitapları.

Northanger Abbey, Türkiyede çevirilmiş adıyla Northanger Manastırı, Cathleen Marland'ın adında bir kızın, Allen ailesi ile Bath'a gitmesi ile başlıyor. Orada Isabella adlı kendinden büyük bir kızla tanışıp ailesi ile muhattap oluyor. Olaylar böyle başlıyor. Isabella erkek peşinde, onun abisi Cathleen'in peşinde, Cathleen'in abisi Isabella'nın peşinde, Cathleen ise Henry Tilney'in peşinde...

Kitabın genel yapısı böyle, ancak Jane Auston bu karakterleri kullanarak toplumu da çok güzel eleştiriyor. Kitabın başlarında daha romanlar ve insanların romanlara nasıl yaklaştığı ile ilgili kısa bir makale yazıyor. (ki ben bunu kurgunun dışında buldum, bütünlüğü bozuyordu ama ben kimin de koskoca Jane'i eleştireceğim.) Kitabın devamında insanların (Thorpelar) nasıl romanlar hakkında atıp tutuğunu, okumadan ön yargı ile yaklaştığını ya da okumadığı halde yorumlar yaptığını karakterler üzerinden gösteriyordu.

Thorpe demişken size kanser olduğum şahısları da açıklamış oldum. Isabella Thorpe ve John Thorpe kanser nedenim. Bella gösterişçi, çirkef, oynak, para avcısı iken; John yalancı, sahtekar, ikiyüzlü ve kendini beğenmiş mahlukatın biri.İkisi de gözlerinde pound işareti bütün uygun avları şahin gibi inceliyorlardı. İki karakter yüzünden kitabı bitiremedim ya ben! Hele o John, zavallı gözleri açılmamış Cathleen'i nasıl zor durumda bırakıyordu. Sonra bir de Henry Tilney var. Kendisini 2013 book boyfriend ilan edesim geldi, o kadar. Genel yargının dışında kitap okumayı seviyor, sadece tarih de değil, okumayanların aptal olduğunu düşünüyor, espiri anlayışı süper.

Mrs Allen ise tam bir şaşkın. Kadına bu gün hava nasıl diye sorsanız dönüp dolaşır olayı kendisine getirmeyi başarır. Etkisiz eleman gibi bir şey. Sanırım çocukları yok, isabet olmuş. :D - Varsa çok yazık be!

NA'yi genel olarak sevdim, Thorpe'lar olmasa daha da çok severdim. İlk Jane Austen kitabım, şans eseri onunda yazdığı ilk kitap. Kitabın filmi bulunmakta, boş vakitlerde bakmalı, Thorpe'lara ne güzel saydırırım ama... Kitabı size de öneririm. Eğer benim gibi katlanamama durumu varsa, uzak durun ama..

Not: Tanıtımda yazan sandık kitabın sonunda anca piyasaya çıkıyor, ne güldüm ama. :D

2 yorum:

  1. Cessie Balık18.12.13

    Ben de Jane Austen'in Akıl ve Tutku adlı kitabını okudum. Onda da çok sevimsiz karakterler vardı. Zaten klasik taşra insanı işte, meraklı geveze ve had bilmez sanırım. Yine de çok sevdim Akıl ve Tutku'yu, tüm kitaplarını okumak istiyorum yazarın :)

    YanıtlaSil
  2. Ben de bir iki kitabını daha okuyacağım sanırım. :)

    YanıtlaSil