31 Mart 2013

Yeni Cicilerim Var!

Önceki gönderimde de bahsettiğim gibi Dün Göçebe'yi izlemeye gittik. Film hakkındaki düşüncelerim daha sonra gelecek. Hazır Mecidiyeköy'e gitmişken birde Cevahir'e uğradık ve ben orada çok sevdiğim 3 kitap buldum ve kaptım. +Hanife Dublin'i görünce benden kapma çabalarına girdi gibi ama  tecrübeli olduğum için ellerine vermedim kitabı. Gerçi UK kapağı olduğu için +Berke ile biraz burun kıvırsalar da ben o kadar takmadım. Sayfaları çok hoş bu arada. O beni daha çok mutlu etti.Death's Mistress okuduğum sevdiğim bir serinin, Dorina Basarab, 2. kitabı.  Dead And Gone ise Güneyli Vampir serisinin 9. kitabı ve ciltli. Hayvan gibi. Çok mutluyum. Dün D&R beni çok mutlu etti anlayacağınız.


Yeni kitaplarda bahsederken öncesinde elime geçen bir kaç kitaptan daha bahsetmek istiyorum. Daha önce facebook sayfamda duyurmuştum ama burada da duyurmak istiyorum. Artık benimde ciltli John'um var. :D Vi ve hu! Ayrıcaaa Pegasus geçenlerde duyurdu, Türkiye'de de çıkıyor. Sevinebilirsiniz.Büyü Ustası ve Soldan İkinci Mezarda artık kütüphanemde. 

Mutluyum. 

29 Mart 2013

Göçebe geliyor, maziye bir bakış atalım


Şöyle azıcık geyik yapmak istedim. Meyer hakkında, bu distopi hakkında...

Her hâlde Alacakaranlığın ünlü yazarını tanımayan kalmamıştır. Onu okuyan bu kitabı da ihmal etmemiştir. Yeni Alacakaranlık olacağını düşünmüyorum, ama fan kitlesi olacaktır elbette.

27 Mart 2013

ÜKG Kapak Tanıtımı: Tatlı Bela || Jamie McGuire

  

Tatlı Bela, ilk olarak 2011 yılında Beautiful Disaster adıyla çıktı. Romantik, daha çok Yeni Yetişkinlere yönelik, dünyaca okunan bir serinin ilk kitabı. Üstelik The New York Times çoksatanlar listesine de girmeyi başarabilmiş bir kitap.

Bugünden itibaren satış sitelerinde yerini aldı. ÜKG Blog turunda incelemeden önce Kapak Tanıtımını da bizler yapıyoruz.

Kitabın Tanıtımı:

Abby Abernathy karanlık geçmişiyle arasına mesafe koymuş olan, alkol kullanmayan, küfür bile etmeyen kendi halinde bir kız, fakat hayatını dövüşerek kazanan ve vücudu dövmelerle kaplı yakışıklı Travis Maddox onun hayatını değiştireceğe benziyor.

İyi kız ve kötü çocuk… Bu birliktelik bir aşkın mı habercisi yoksa bir felaketin mi?

Tatlı Bela sadece bir “bestseller” değil, uluslararası bir fenomen. Yayımlandığı günden beri tüm dünyada büyük yankı uyandıran bu kitabı okumayan kalmayacak.


Jamie McGuire

Tulsa da doğan McGuire, annesi tarafından Blackwell (Oklahoma City) de büyütülmüştür. 1997 yılına kadar orada kalmış üniversiteye katılmak için ayrılmıştır.

Jamie şuan gerçek bir kovboy olan kocası ve üç çocuğuyla beraber Oklahoma City'de atları, kedileriyle beraber yaşıyor.

Yabancı Yayınları: Facebook, site, twitter
Ön Sipariş: İlk Nokta
ÜKG: Facebook

24 Mart 2013

Kitap Yorumu: Kırık Kalpler Tamircisi || Melissa Senate

Kırık Kalpler Tamircisi
Melissa Senate

Tür: Çik-lit, aşk, aile
Sayfa: 416
Goodreads Puanı: 3.56
Çevirmen: Bahar Yaldız Çelik
Orijinal adı: Secret Of Joy
Puanım: 

Kırık Kalpler Tamircisi, size kaybettiklerinizi geri kazandırmak için var...

Beklenmedik bir anda çok sevdiğiniz ve değer verdiğiniz kişinin fısıldadığı bir sır, hayatınızın akışını değiştirip altüst edebilir. Ancak öyle sırlar vardır ki, sizi uzun süren uykunuzdan uyandırır ve gerçeğin içine çekip kurtarabilir. İşte bu kitabın kahramanları, gizli kalmış olayların yaşamlarını mahvetmesine izin vermeyenler...

Rebecca, Joy ve umuda sığınmak isteyen kalbi kırık insanlar, çıktıkları birbirinden ilginç yolculuklarda, kimsenin bilmediği hayal kırıklıklarını birbirleriyle paylaşarak sevgi, sadakat ve özgürlüğe açılan bir dünyanın var olduğunu gösteriyor. Geçmişin gölgesinde kalmak yerine, umudun peşinden giden bu yolculuğa katılmamak imkânsız!

23 Mart 2013

Film: Amadeus || Miloš Forman
Ara sıra izlediğim, sevdiğim filmlerden bahsediyorum burada. Ama böyle bir gönderi yazmayalı çok oldu. Dün arkadaşımla konuşurken Amadeus'u izlediğimden, çok da sevdiğimden bahsettim. Oda neden yazmıyorsun bloguna dedi? Gerçekten neden yazmadım? Hastayım ondan sanırım... Üç gündür cebelleşiyorum :D

Geç olsun güç olmasın mantığı ile işte size güzel bir film tanıtmak niyetindeyim. Umarım başarabilirim.

Amadeus aslında Peter Shaffer'ın yazdığı bir oyun. İlk olarak 1979 yılında yayınlanmış. Okuyanların dediğine göre filmle çok bire bir gidiyormuş. Ama ben şuan için okumadım, bu yüzden pek yorum yapamayacağım.

Amadeus 1984'yılında çıkmış, Miloš Forman tarafından yönetilen bir film. Shaffer filmin senaryosunu da yazmış.

Konu olarak Mozart'ın ve onun gibi bestekâr olan Salieri'nin hayatını ele alıyor. Ama öyle güzel alıyor ki. Filmde kullanılan müzikler ve onların kullanıldıkları yerler, hikâye, Salieri'nin anlatışı, flashbackler...Salieri'nin Mozart'ın müziğini tarif etmesi...  Mozart'ın inişli çıkışlı hayatını, Salieri'nin onun bestelerine duyduğu hayranlığı, kıskançlığı, her şeyi... Kısacası büyüleyici bir film. Bittiğinde aklımda tek bir düşünce vardı. "O benim en büyük hayranım ve katilimdi." Olaylar tamamen böyle ilerlemese de.

Kıyafetlerle, peruklarla, Mozart'ın gülmesiyle, Salieri'nin acımasızlığa kaçan oyunlarıyla nasıl bittiğini anlamayacağınız bir film. Burada 3 saatten bahsediyorum. İlk izlememiz gerektiği söylendiğinde eziyet olacağını düşünmüştüm.Filmde, Salieri'yle ona hayran oluyorsunuz ve onun hayatını öğreniyorsunuz. Adım adım onun delirdiğini görüyorsunuz. Film size Mozart'ın ölümünden 35 yıl sonra, Salieri'nin bir papaza itirafta bulunması ile başlıyor. Her şey Viyana'da yaşanıyor.


Dürüst olmak gerekirse ben pek klasik müzikten anlamam. Yani film ilginizi çekmişse o yönden korkmanıza gerek yok. Bodoslama dalıp sizde benim gibi günlerce etkisinde kalabilirsiniz.
18 Mart 2013

8. ÜKG Blog Turu || Eşleşme || Ally Condie - Yorum + Okuyucu Testi


ÜKG'nin 8. turuna hoş geldiniz. Bu sefer size Kitap Hayvanın büyük heyecanla aklımıza soktuğu bir kitabı tanıtacağız. ÜKG kızları geçen Blog Turda olduğu gibi, bu turda da farklı günlerde karşınıza çıkıyor işte günlerimiz. Takviminizi işaretlemeyi unutmayın. Bizi kaçırmak istemezsiniz. :PKimi seveceğinize, nerede çalışacağınıza, ne
zaman öleceğinize başkalarının karar verdiği bir dünya düşünün. Bu dünyada uzun bir hayata, harika bir işe, ideal bir eşe sahip olmak için neredeyse hiçbir bedel ödemek gerekmiyor ama bu seçimleri sizin adınıza başkaları yapıyor. Yapay bir cam fanusun içinde yaşadığınızı fark ediyorsunuz ve bilinen yegane hayat ile daha önce hiç kimsenin gitmeye cesaret edemediği bir yol arasında kalıyorsunuz. Yani mükemmeliyet ile tutku arasında...
Kitapları çevrildiği tüm dillerde çok satan Ally Condie'den muhteşem bir fantastik kurgu.

Eşleşme ( Eşleşme #1)
Ally Condie

Tür: Genç Edebiyatı, romantik, aşk, Distopya.
Goodreads Puanı: 3.77
Sayfa: 352
Orijinal adı: Matched
Türkiye Çıkış Tarihi: 03.2013
Yayınevi: Delidolu
Seri: 1/3
Seri Durumu: 3. Kitap çıktı.
Puanım:

Yorum


Ne zaman öleceğini bilmenin nasıl bir duygu olacağını hiç düşündün mü? Kaç yaşında, nerede, hangi gün ve kimlerle?

Eşleşme de yaratılan dünya da düşünmene gerek yok, zaten her şey senin için planlamış, programlanmış. Muhteşem denilebilecek oranda, makine gibi işleyen bir sistem Toplum. Ama biraz fazla düzenli...

Hız trenleri, her gün yemek dağıtan arabalar, herkesin uzmanlaştığı bir alan, cipler, dışarı çıkma yasakları, uyurken beyin dalgalarını ölçen cihazlar, sevişme zamanınızı, pardon çocuk sahibi olacağınız zamanı belirleyen kurallar ve daha niceleri... Robot bir toplumun robot çocukları... Sanat bile sınırlı halde sunulmuş.

2 Mart 2013

Kitap Yorumu: Alice in Wonderland || Lewis Carroll


Alice Harikalar Diyarında, tam yüz otuz beş yıl önce yazıldı ve o günden beri tüm dünya çocuklarının hayranlıkla okuduğu bir kitap oldu. “Alice Harikalar Diyarında”, içine giren herkesi büyüleyen bir hayal ve masal ülkesi. Normal bir küçük kız olan Alice, bir gün yolda tuhaf giyimli bir tavşanla karşılaşır; tavşan randevusuna geç kalmamak için koştururken durmaksızın saatine bakmaktadır. Alice, tavşanın peşinden bir deliğe dalar ve o anda kendini olağanüstü bir serüvenin içinde bulur. İnanılmaz kahramanlarla dolu, budala bir korkunç Kupa Kraliçesinin yönettiği Harikalar Diyarı’na girmiştir. Alice, kendisini ya küçücük yapan ya da dev gibi büyüten büyülü yiyecek ve içeceklerin yardımıyla Harikalar Diyarı’nda gezinmeye başlar. Harikalar Ülkesinde karşılaştığı bütün bu tuhaf yaratıkların dünyasına giren Alice, neredeyse onlardan biri olmak üzeredir, ama...