25 Haziran 2013

Kitap Yorumu & Film: Okuyucu || Bernhard Schlink

Tür: Aşk Hikayesi, dram, tarih, soykırım.
Sayfa: 192
Çevirmen: Cemal Ener
Yayınevi: İletişim
Orijinal Dil: Almanca
Çıkış Yılı: 1995
Puanım: 

Yaşadığım kenti terk ederken, Hanna'nın kafasını kurcalayan şeyle benim o dönemde düşünüp kurduklarım arasındaki uçurum, tuhaf bir biçimde içime dokunuyordu. Ona ihanet ettiğim, onu yadsıdığım için uzaklaşmasına neden olduğumdan kuşku duymamıştım, oysa gerçekte tramvay şirketinde utanılası bir duruma düşmekten kaçıyordu. Ne ki, onu benim uzaklaştırmış olmamam, ihanet ettiğim gerçeğini değiştirmiyordu. O halde hala suçluydum. Ve eğer bir caniye ihanet etmek suç sayılamayacağı için suç işlemediysem, bir caniyi sevmiş olduğum için suçluydum.
Sıradışı bir aşkın ardına gizlenmiş dehşet verici bir tarihin öyküsü bu. Daniel Cohn Bendit'in dediği gibi, "büyük edebiyat".

22 Haziran 2013

Kitap Yorumu: Sonsuz || Kiersten WhiteTür: Paranormal, aşk, genç Yetişkin
Goodreads puanı: 3.99
Sayfa: 310
Çevirmen: Barış Emre Alkım
Yayın Evi: DEX
Çıkış: Haziran 2013
Seri kitabı: 3- bitti
Puanım: 

Evie'nin paranormal geçmişi bir türlü peşini bırakmıyor, Uluslararası Paranormal Tecrit Ajansı'nın yeni başkanı
onu yine merkeze çağırıyor.
Kara Kraliçe korkunç krallığında insanlara işkence ediyor.
Doğaüstü yaratıklar tehlikeli ve gizemli kaderlerinden,onları koruyacak bir kurtarıcı arıyorlar.
Tüm varlıkların geleceği Evie'nin ellerinde.

Paranormal dünya için zaman azalıyor.

Evie'nin macerası, paranormal ve Doğaüstü'nden sonra sonsuz ile son buluyor.

"Şimdiye kadar yazılmış en iyi vampir-kurtadam-doğaüstü yaratık serisi devam ediyor."
-Newsday-

"Olağanüstü seriye eğlenceli, içten ve güçlü bir son."
-Cynthia Hand-
(Tanıtım Bülteninden)


Uzun ama uzun bir süre sonra paranormal bir kitabın yorumuyla aranıza döndüm. Özlediniz mi yorumlarımı?
Daha fazla beklemeden başlıyorum.

DEX, Paranormal ile başlayıp Doğaüstü'yle devam eden üçlemenin son kitabı olan Sonsuz'u çok yakın bir zaman da çıkardı.

Elime fırsat geçince bu şahane kapaklı üçlemenin son kitabını da listemden silmeli dedim ve başladım. Bu üçlemenin konusunu, anlatımını her şeyini geçtim, sadece kapakları için alınması gerektiğini düşünüyorum. Çok güzeller. Bakın:

description description description


Evie'nin başı bir türlü dertten kurtulmuyor. Üstelik bu sefer dostları düşman gibi gözükürken düşmanları dostu oluyor. Paranormal dünyanın ise yeni bir çağa adım attığını duyurmam gerek. Paranormal yaratıklar evlerine gitmek istiyorlar. ve onlara bunu bahşedebilecek tek kişi Evie. Peki gerçekten öyle mi?

Bu kitapta Evie perilerle gerçekten de haşır neşir oluyor. Unseelie ve Seelie perilerinin oyunlarına geliyor ve hatta Kara Kraliçe tarafından avlanıyor. Herkes Boş Olan'ın peşinde ve paranormeller Evie'den yapmaya gönüllü olmadığı bir şey istiyorlar. Evie'nin ise istediği tek bir şey var: Normal olmak. Becerirsen.

O Reth'in allah belasını versin, demir odalara hapsolsun 7/24 ekmekle beslesinler onu. Her taşın altından çıkıyor.

Perileri sevenlerin bu seriye kesinlikle el atması gerekiyor. Hele son kitap, amanın, köşe başı ya peri ya da başka bir paranormal yaratık.

Kitabın çevirisi çok güzel. İlk elime aldığımda dikkat ettim buna, kullandığı deyimler her şey çok hoşuma gitti. Hatta çevirmenin eşi ve kendisiyle ilgili bilgiler edindim, istedikleri zaman bana özel ders verebilirler koşa koşa giderim.

Komik, hüzünlü, hızlı bir kitaptı ancak yer yer bunalttı. Bir hızlanıp nefes alabiliyorsunuz. Evie'nin öyle ya da böyle istediğini elde edeceğini de biliyorsunuz. Onu daha önce okuduysanız hatırlarsınız inatçı, kalın kafalı "özgür olcem ben yea" tavrını, bu yüzden oradan oraya savrulduk. O peri alemidir, UPTA'dır, göldür resmen sürekli aynı yerlerde döndük durduk. Kayıplar verdik. Çok aşırı da uzatmadan finali yaptık. kıvamında kaldı.

Genç Yetişkin severlere gönül rahatlığı ile seriyi öneririm. Evie'yi seveceklerini biliyorum.

NOT: Kitapta oldukça çok "çocuk" kelimesi geçiyor. Ve her okuduğumda aklıma The Reader geldi. Böylece de iki alakası olmayan konu çakışmış oldu aklımda.

Bu şarkı ile de yorumu yazdım, siz de dinleyerek okuyun.

Alıntılar

Konuşuyordu. E herhalde Evie, elbette konuşacaktı. Kendisine saygısı olan, çöp eşeleyen bir mitolojik ejder konuşmasın da kim konuşsun? -sy:7
...şu sözüme inanın: Devlet kurumları, saçları geriye taranmış, başı kelleşmeye yüz tutmuş bir vampirden bile korkutucuydu. sy:16
"Sevgili erkek arkadaşım. Ne kadar yakışıklı olduğunu biliyorsun, değil mi?" -sy: 29
 Eğer perilikte tutunamazsan ileride böcek ilaçlama şirketi kurabilirsin. sy:93
Başını öne salladı ve onun da benim kadar korktuğunu bildiğim halde, ben de ona yaslandım, bir an için onun babam olduğunu, hiç gücüm kalmadığında benim yerime güçlü durabilecek biri olduğunu hayal ettim. Raquel'in burada olmasını istiyordum. Lish'in de. Hiç tanımadığım annemin de. Ancak Lend'in babasının yeterli olduğunu düşünerek kendimi kandırdım. sy:111
Yavrukurt gözlerini kısıp hırladı. "Bir avcının seni takip etmesini istiyorsan yapacağın en iyi şey kaçmaktır." dedi bana. sy:146
Bazen her şeyin yoluna girmesi için biraz karmaşa gerekir. Karmaşayı geride bıraktığımızda, bunu, etrafımızı saran dünyayı daha iyi bir şeye dönüştürmek için kullanabiliriz. sy: 257

18 Haziran 2013

The Book Depository'den Alışverişim ve Kargonun Getirdikleri!

Herkese merhaba!

Bugün haftalardır yollarını gözlediğim kitaplarım geldi ve ben de bunu fırsat bilip hem The Book Depository'den olan alışverimi anlatıp hem de gelen kitaplarımı gösterip sizinle sevincimi paylaşmak istedim. CİCİLERİM geldi!!!!

Konuşmak istediğim kitapların büyük çoğunluğu son bir hafta içinde geldi. Şöyle genel bir fotograf.Bu ikili DEX'in son kitaplarından. En kısa zamanda okunacaklar. İkisinin de kapakları ayrı güzel.
Bu ikilinin ise bende ayrı yeri var. Dublin'i ve London'u çok sevdim. Dublin'i geçenlerde almıştım. [Link] London'u ise yazarın yaptığı ve katıldığım bir çekilişte kazandım. ADIMA İMZALI. Çok ama çok mutlu oldum. Tahmin dahi edemezsiniz. Ben kargoda kaybolur diye, hani bir ihtimal, çok umutlanmamaya çalışmıştım.:PBurası da imza kısmı. Bana huzur ve mutluluk diliyor. Beni duyamasan da teşekkürler Sam, yanaklarını mıncırıyorum buradan!
Ve en son olarak The Book Depository alışverişi.

Bildiğiniz üzere The Book Depository artık Türkiye'ye de bedava kargo ile satın aldığınız kitapları gönderiyor. Ben de sırf sistemini denemek için aşağıda göreceğiniz üç kitabı satın aldım. Üye oldum, adresimi yazdım kitaplara baktım, sepete ekledim ve kredi kartı ile ödedim. Eğer isterseniz paypal ile de ödeyebiliyorsunuz.

Kitaplar toplu halde değil teker teker yola çıkıyor. Siparişi 23'ünde verdim. Üç kitap ayrı günlerde çıktı; Lethal Rider 24 mayıs, Gatsby 25 mayıs, Under The Never Sky 28 mayısta kargolandı. Kargo kaybolur diye endişelendiğim için bu hem iyi hem de kötü geliyor bana.

Aralarında Lethal Rider ilk geldi, ancak tam gününü hatırlayamıyorum. O baloncuklu poşetlere sarılmış halde PTT kargo ile yaklaşık ayın 6'sı gibi. Kitaplar Londra'dan yola çıktı. Hiç bozulma olmadan geldi. Diğer ikisi ise bugün elime ulaştı.18 Haziranda yani. Normalde 7/14 gün arasında gelmesi gerekiyordu.

En önemli sorun kargo izleme numarasında; sadece ne zaman yola çıktığını size gösteriyor. Nerede olduğuna dair bir bilgi maalesef vermiyor. Kayboldu mu, nerede, başka biri mi aldı, yok böyle bilgiler. Üstelik e-posta ile iletişime geçtiğinizde kargonuza sorun diyorlar. 

Fiyatları ucuz bu arada, günlük indirimler çekilişler. Bir bakın. :DBugünlük benden bu kadar. Herkese iyi günler dilerim.
15 Haziran 2013

11. ÜKG Blog Turu: Tutkulu Notalar || Olivia Cunning - Ön Okuma + ÇekilişTürkiye'nin ilk turu olan ÜKG blog turuna hoş geldiniz! Uzun bir aradan sonra gene soluksuz biçimde turlarımıza devam ediyoruz. Turun bu aşamasında Kitab-ı Sevda'da Ön Okuma ve kısa bir Video bulacaksınız.

Birçok tartışmaya gebe olan bu kitabı okuyun ve kendi kararınızı verin. Oldukça güzel puanlar alan bu seri dünya çapında sadık bir okuyucu kitlesiyle yoluna devam ediyor. 
ÜKG Blog Turunda hangi bloglar ne yapıyor derseniz:15.06 | Yazarla Söyleşi - Zimlicious
16.06 | Çevirmenle Söyleşi - Yorumbaz
16.06 | Yorum ve Alıntılar - Sevgili Kitap
17.06 | Yorum - Kitap Esintisi
17.06 | Karakterlerle Söyleşi | Romancekolik
18.06 | Yorum - Kağıt Kız
18.06 | Playlist - Kitap Hayvanı'nın Günlüğü
11. ÜKG turunda Ephesus Yayınları'ndan çıkan, Olivia Cunning'in sevilen erotik romanı Tutkulu Notaları inceliyoruz.


Tür: Erotik, Aşk Hikayesi
Goodreads Puanı: 4.08
Sayfa: 431
Türkçe: Ephesus Yayınları
Çıkış: 2013
Seri: Günahkârlar Turnede- (5 kitap)
Seri Kitabı: 1
Müzik hiç bu kadar ateşli olmamıştı!
Sahnelerin en seksi metal grubunun baş gitaristi Brian Sinclair, yaratıcılık kıvılcımını kaybettiğinde, bastırılmış dehasını ortaya çıkarabilmek için grubunu tutku dolu gecelere sürükleyecekti.
Tutkulu notaları ortaya çıkaran kadın...
Seksi psikolog Myrna Evans "Günahkârlar" ile birlikte tura çıktığında, gruptaki herkes onu baştan çıkarmaya çalışır ama Myrna'nın elde etmek istediği tek adam Brian'dır...
İki aşığın çılgın ve dizginlenemez tutkuları, onları yepyeni bir boyuta taşırken kendilerini sınırsız arzu ve günahlarla dolu bir turnede bulacaklardı...
Ve artık siz de bu ritmin esiri olacaksınız!
Tutkulu Notalar ateşli, seksi ve son zamanlarda okuduğum en eğlenceli kitaplardan biri.  -Fiction Vixen-
Bu çocuklar çok şehvetli, seksi ve son derece çekici. -Night Owl Romance-
Cidden şehvetli... -Find the Time to Read-
Günahkarca ateşli sahnelere hazır olun... -Drey's Library-
Olivia karakter yaratmada muhteşem bir iş başarmış ve hepsini seveceksiniz. -Romance Reviews-
Tek kelimeyle: Ateşli -Moonlight to Twilight- (Tanıtım Bülteninden)

Ön Okuma


Çekiliş kuralları


  • Türkiye için geçerlidir.
  • Çekiliş sonuçlandıktan sonra kargoda kaybolan kitaplar konusunda bloggerlar hiçbir mesuliyet altında bırakılamaz, kitapları yayınevi temin etmektedir.
  • Çekiliş bittikten sonra sonuçlar o gün açıklanacaktır.
  • Kazanan kişilerin açık adres, telefon numarası ile gönderilen e-mail'e iki gün içinde cevap vermesi gerekiyor. Aksi halde çekiliş yenilenecektir.
  • Çekilişe katılmak için +18 olmanız gerekmektedir.

a Rafflecopter giveawayABD Çoksatan yazı Olivia Cunning ile tanışın.
6 yaşında  ilk kez Styx konserine gittiğinde müziğe aşık oldu. Sadece favori gruplarını izlemek için binlerce kilometre gitmesiyle biliniyor. Gençlik yıllarında ikinci aşkı olan romantik kurguyu keşfetti ve sonrasında tutkulu aşk romanlarını okudu ve onları yazmaya başladı.
SiteGoodreadsFacebookTwitter


ÜKG:
Facebook | Twitter

Ütopik Kızlar:
Kağıt Kız | Kitap Esintisi | Kitap Hayvanı'nın Günlüğü | Romancekolik | Sevgili Kitap | Yorumbaz | Zimlicious | Kitab-ı Sevda

Yayın Evi:
Ephesus Yayınları

Günahkârlar Turnede:
Facebook.

4 Haziran 2013

Film: Hızlı ve Öfkeli 6 || Justin LinKlasik hızlı bir giriş, mutlu bir aile ve güm! Her şey darmadağın.

Hızlı ve öfkeli 6 çok ütopik bi filmdi. Normal de bu film serisini az çok takip ederim, kendi anlarının olduğunun çok da farkındayım. Biraz da bu yüzden seviyoruz hani. Ancak bu filmde ayrıydı, neden bilemiyorum. Belki bu Dom'un Neo gibi uçması, Morpheus gibi duvarlara kafa atacak kıvama gelmesiydi; filmi izleyenler ne demek istediğimi biliyor.
Fragmandan izlediğiniz üzere ölüler diriliyor, uçaklar patlıyor arabalar gene uçuşuyor...

Filmin sonu bana yetersiz ve saçma geldi.

Aynı zaman da mantıklıydı da. Filmin sonunda çok güzel bir sürpriz yaşıyoruz ve tahminimce ağabeyi görüyoruz. Tabi 7'yi izlemeden bilemeyiz.

Komik sahnelerle de süslenmişti, çok fazla testosterona boğulmuştuk. Kedi kavgaları da araya bir tutam serpilmişti. Şok eden sahneler var gerçekten de.

Harika bir film değil, vakit geçirmek için izlenebilecek bir film. Ben çoğu anlarda sıkıldım. IMAX olmasa kesinlikle izlemeye değmeyecek bir film. Bu IMAX'e de çok taktım bu aralar. Sonum hayır ola.


Bu filmin gazına gelip seriyi baştan izlemeliyim dedim ve ikinci filmi izlemekte karar kıldım. Bir de be göreyim! Eve Mendes! Beklemiyordum :)

Bu filmde olan bir çok karakter orada katılmış. Yani bundan şunu çıkarıyoruz: ilk iki filmi izlediyseniz gerisi önemli değil. GERÇEKTEN.
Oda güzeldi. Ancak sinemada izledikten sonra PC'de ikinci filmi [Bayağı da eski hani] izlemek tatmin etmedi.
Ona da bir 3 veririm. Yavaş yavaş serinin diğer filmlerini de izleyeceğim.