29 Ağustos 2013

Kitap Yorumu: Anansi Çocukları || Neil Gaiman

Anansi Çocukları
Neil Gaiman

Tür: Fantastik
Goodreads Puanı: 3.96 ( 88,959 oylama)
Sayfa: 384
İlk çıkış: 2005
Yayıncı: İthaki Yayınları
Çevirmen: Murat Özbank
Seri: -
Puanım:  
Ödüller: Locus Award for Best Fantasy Novel (2006), Mythopoeic Fantasy Award for Adult Literature (2006), ALA Alex Award (2006),
British Fantasy Award for Best Novel (2006)Neil Gaiman benim uzun zamandır okumak istediğim bir yazardı. İlgimi çektiğinden, her yerde gördüğümden, bizim Kitap Hayvancağızının ona olan bağlılığından kaynaklanıyordu bu. Zimlicious da bu merakı körüklüyordu elbette. İthaki Yayınları'ndan kitap çıkınca bizimkilerle konuştuk, tur yapmayalım ama hep beraber okuyalım dedik. Sonra Kitap Dostları'nın blog tur yapacak olduğunu öğrendik, önceliği onlara bıraktık. Araya başka şeyler girdi... Bu yüzden de bu kadar geç yazıyoruz. :)

Kitap Yorumu: Her Gün || David Levithan

Her Gün
David Levithan

Tür: Genç Yetişkin
Goodreads Puanı: 4.00
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Puanım:  
İlk çıkış: 2012
Aldığı ödüller: Abraham Lincoln Award Nominee (2014),
Andre Norton Award Nominee (2012),
YALSA Best Fiction for Young Adults (Top Ten) (2013),
Cybils Nominee for Fantasy & Science Fiction (Young Adult) (2012)
Konusu
Ya her gün yeni bir beden de uyansaydınız?
Her gün o kişinin hayatına mümkün olduğunca az zarar verip, bir sonraki günü bekleseydiniz?
Hiç kendi kimliğiniz olmayacağını bile bile...Kendi ailenizin olmayacağını... Ödünç alınmış günler içinde yaşasaydınız?
Ve bir gün âşık olsaydınız?
Ve her gün farklı bedende, ona sahip olmayı umut ederek ve asla gerçekleşmeyeceğini bilerek...

25 Ağustos 2013

O Kitabı Tekrar Tekrar Okumak


Aynı kitabı tekrar tekrar okumaktan zevk alır mısınız bilmem, ama ben her yıl belirli kitaplar açar tekrar tekrar okurum. Kurgusunu sevdiğimden, karakterleri sevdiğimden ya da sadece canım sıkıldığında elimin altında o olduğu için. Onlarca kitabın içinden bir kaç tanesine yaparım bunu.

Urban Fantasy Nedir? Ben Neden Bu Kadar Çok Okurum? (Şehir Fantazisi)Urban Fantasy'yi ne kadar çok sevdiğimi defalarca bıkmadan usanmadan dile getirdim; benim için yaşam pınarı olduğu bile söylenebilir bu türün. Geçen gün ask.fm'de birinin sormasıyla türün pek bilinmediğini keşfettim. Pek de şaşırmadım, herkes GR kullanmıyor hani. O yüzden kısaca açıklamak istedim. Yalnız burada sadece benim sevdiğim yönüne odaklanacağım. Şöyle genel olarak tüm türleri incelemek isterseniz, sizi buraya alalım; Nedir Bu Etiketler

23 Ağustos 2013

Kitap Yorumu: Yetenek (Graceling) || Kristin Cashore


Yetenek (Graceling)
Kristin Cashore

Tür: aşk, macera, doğaüstü, 
Goodreads puanı: 4.12
Çevirmen: İlker Şahin
Yayınevi: Pegasus
Sayfa:472
Seri: Yedi Krallık 1 (3)
Puanım:  


Graceling'i tanıtımını dahi okumadan başladığım kitaplar listesine ekleyebiliriz. Daha önce kesinlikle söylemişimdir -umarım- böyle güm diye dalınca; habersiz, bilmeden, kitabın beni şaşırtma ve etkileme oranı daha çok oluyor. Gene kısmen ön yargılarım oluyor; kitabın kapağını görüyorum sonuçta, ama bunlar o kadar da etkili olmuyor. Üstelik böyle habersizce dalmaya bayılıyorum. Kitabın gizemini ben çözmüş oluyorum, tanıtımdan hazıra konmuyorum. Çok güzel değil mi!!!!

22 Ağustos 2013

En Popüler Distopya Kitapları


Biliyorsunuz ki, şu anda dünyada bir distopya çılgınlığıdır gidiyor. Açlık Oyunlarından sonra Uyumsuz'da film olunca ve türe ilgim kabarınca, ben de ufak bir liste yapıp genel olarak en popüler distopya kitaplarını sizinle paylaşmak istedim. Şöyle aralarından seçtiklerim bunlar.

20 Ağustos 2013

Kitap Yorumu: Kaplan Laneti || Colleen Houck (Kaplan Laneti 1)


Tür: Aşk, fantazi, doğaüstü, mitoloji, genç yetişkin
Gr Puanı: 4.17
Sayfa: 403
Türkçe: ---
Seri: Tiger Saga 1 ( 5 )
Puanım:

Tiger's Curse... Bu kitabı daha önce duydunuz mu? Ben film haberleri gelene kadar duymamıştım açıkçası. O zaman to read listeme eklemiştim. Can sıkıntısı nelere kâdir, hiç aklımda olmadan başladım kitaba.

18 Ağustos 2013

Kitap Yorumu: Duvarların Dili Olsa || Alice Clayton

Duvarların Dili Olsa
Alice clayton

Tür: Aşk, komedi,çik-lit
Sayfa: 300
Gr Puanı:  4.24
ilk çıkış: 2012
tr çıkış: Duvarların Dili Olsa 2014
Seri: ---
Puanım:
Caroline yeni dairesinde kedisi ile çok mutludur. Ancak bu mutluluğa pislik sıçratan tek şey gecenin ikisinde komşusunun ayrı kadınlarla sıra sıra kendi evinde sevişmesi ve tüm seslerin ince duvarlar yüzünden kendi yatak odasında duymasıdır. Bir de yetmezmiş gibi, kendisi de sorunlar yaşamaktadır. Hayat cehenneme dönerken, Caroline bir gece delirir ve Wallbanger'ın kapısını yumruklar. Ve macera başlar. Simon oradadır ve hâlâ...

17 Ağustos 2013

Kitap Yorumu: terkedildim.net || Emma Garcia

terkedildim.net
Emma Garcia

Tür: aşk, çik-lit
Goodreads puanı: 3.60
Sayfa: 358
ilk çıkış: 2012
tr çıkış: 2013
Çevirmen: Ayşe Şirin Okyayuz
Özgün adı: Never Google Heartbreak
Puanım:


terkedildim.net elime yayınevinin göndermesi ile geçti, normalde vakit ayırıp bu kitabı okuyacağımı pek sanmıyorum aslında. Elimde olunca ve kapağını beğenip konusu ilgimi çekince, aniden kitaba başladım. Türk kapağı orijinal kapağından güzel olan nadir kitaplardan!

16 Ağustos 2013

Kitap Yorumu: Sonsuz Dokunuş || Corrine Jackson // Alıntılar

Sonsuz Dokunuş
Corrine Jackson

Tür: Aşk, doğaüstü, genç yetişkin
Gr puanı:4,03
Sayfa: 372
Yayıncı: DEX
İlk çıkış:2012
Tr çıkış:2013 ağustos
Seri: Duyu Hırsızları 1 (3?*)
Çevirmen: Deniz Başkaya
Özgün Adı: Touched
Puanım:  


Sonsuz Dokunuş tanıtımıyla, kapağıyla beni çeken bir kitap olmuştu. Dex çıkarsa da gönderse diye bayramda günleri saydım. Kapağı orijinal değil, biraz hayal kırıklığı oldu ama DEX'in edisyonu da fena değil. Yani güm güm, okumalı. Mor bebişim gelince, elimdeki kitabı bitirip hemen başladım.

15 Ağustos 2013

Kitap Yorumu: Ölümcül Merhamet || Robin LaFevers // Alıntılar


Ölümcül Merhamet
Robin LaFevers

Tür: Aşk, tarihi, doğaüstü
Goodreads Puanı: 3.97 (21.131 oylama)
Sayfa: 488
Yayıncı: DEX
İlk Çıkış: 2012
Türkiyede Çıkış: 2013
Çevirmen: Taylan Taftaf
Seri: Ölümün Hizmetkârları 1 (3*)
Puanım:Bu ara ardarda ne güzel kitaplar okuyorum ben öyle!
Ölümcül Merhamet'e mart gibi başlamış ve yarım bırakmıştım. Şimdi anlıyorum ki, o zaman paranormalim yokmuş benim. Çünkü bu sefer elime aldığımda bir solukta bitirdim kitabı!
Hemen giriyorum ve methiyelerimi diziyorum kitaba. Çok sevdim, ÇOK!

Konusu
Ismae, babasının onu satarak öküz gibi bir herifle evlendirilmesinden son anda kurtarılmış ve ölümün hizmetkarı olarak bir manastıra alınmıştır. Bundan 3 yıl sonra, o artık Ölüm'e hizmet eden bir çıraktır. Onun adına öldürür. Zehirlerle, diğer savunma ve öldürme sanatlarıyla eğitilmiştir. Baştan çıkarma bile derstir bu manastırda. Ölümün Hizmetkarları, Ölüm'ün izlerini görür ve buna göre manastırın yönlendirmesiyle hareket ederler. Düşeş'in yanında bir hainin olma olasılığı yüzünden Ismae, Düşes'in kardeşi olan Duval'a metres olarak verilir. İki tarafta bundan haberdir. Ismae'nin amacı saraya girip hainleri yakalamaktır. Bundan sonrası ise Düşeş'i istemediği bir evlilikten ve ülkeyi Fransızların işgalinden korumaktır.

14 Ağustos 2013

Kitap Yorumu: Ateşi Yakalamak || Suzanne Collins + Alıntılar
Ateşi Yakalamak
Suzanne Collins

Tür: distopta, aşk, macera
Sayfa: 407
Çevirmen: Sevinç S. Tezcan
GR puanı: 4.30
Seri:Açlık Oyunları 2(3*)
İlk çıkış:2009
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Özgün Adı: Catching Fire
Film: Ateşi Yakalamak.
Puanım: 


Açlık Oyunları'nın ardından seriyi hemen satın almıştım, sonuçta mükemmel bir kitap hani. Daha azını hak etmiyordu. En sonunda okuduğum için çoooooook mutluyum!

Konusu
Açlık Oyunları'da Katniss'in baş kaldırışı sonucunda ikili arenadan sağlam çıkmıştı, ancak Peeta bacağını kaybetmişti ve Katniss, Peeta'ya âşık olduğunu ekranlar önünde kanıtlamak zorunda kalacaktı, bundan Peeta'ya da bahsetmişti.

13 Ağustos 2013

Kitap Yorumu: Göz (Carrie) || Stephen King
Göz
Stephen King

Tür:Aşk, korku, edebiyat, gerilim, doğaüstü
Gr Puanı: 3.81
İlk Çıkış: 1974
Türkçe: Altın Kitaplar
Sayfa: 223
Basım: 2003
Çevirmen: Esat Ören
Puanım:
Not: Bİlgiler Türkçe edisyonuna ait

Yıllardır Stephen King okumak isterim. Onun adını duymayan kalmamıştır her halde; korku ve gerilimin ustası, film oluyor, yeni kitabı çıkıyor... King'in yazdığı ilk kitaptan başlamak nasip oldu dünyaca ünlü kalem ustasına.

Geçenlerde film olacak kitapları araştırırken, ölsem hatırlamayacağım biri bana Carrie'nin de film olacağını söyledi. Ben de gittim hemen kitabın konusuna baktım, e ilgimi çekti yani. Böylece aklıma girmiş oldu. Kitabın daha önce film olan bir versiyonu daha da var. Günahın Tohumu diye çevrilmiş. (Bu adlar öldürecek beni..)

Aklıma takılan şey, sen Carrie adlı bir kitaba neden ve nasıl Göz adını koyarsın? kitabı bitirdim, hala mantıklı bir açıklamasını bulamadım...

12 Ağustos 2013

Kitap Yorumu: Magic Bites || Ilona Andrew ( Kate Daniels #1)


Magic Bites
Ilona Andrew

Tür: Doğaüstü, Urban Fantasy, şekildeğiştirici, vampir, büyü
Goodreads Puanı: 4.08 (29,444)
Sayfa: 260
Türkçe: -
Seri: Kate Daniels 1 (6*)
Çıkış: 2007
Puanım:


Ilona Andrew dikkatime Under Her Skin'i tekrar okumam ve serisinin ne kadar ünlü olduğunu fark etmemle geldi. Üstelik bir yerde Blade Song'un da bu seriden esinlendiğini okumuştum. Kedi & merak meselesi, bilirsiniz. Urban Fantasy aşeren okuma ruhum için bir dua ederek hemen başladım. Üstelik seksi şekil değiştirici kapakta bana 'gelll gelll yaptı.-şarkı var sonda!

9 Ağustos 2013

Kitap Yorumu: Full Blooded || Amanda Carlson


Full Blooded 
Amanda Carlson

Tür: Doğaüstü, Urban Fantasy, aşk, şekildeğiştirici
Goodreads Puanı: 3.90 (1,533)
Sayfa: 322
Türkçe: -
Seri: Jessica McClain 1 ( 3*)
Çıkış: 2012
Puanım: 


Full Blooded'a benim Urban Fantasy okuma çılgınlığımda başladım. Şöyle bir kaç yorum ileri ve geri giderseniz ne kadar kickass, UF varsa okuduğumu kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Yaz hâli. (Şarkı var yazının sonunda, olala!)

Sanırım goodreads bana Blade Song'u okuduğum için bu kitabı önermişti, ben de kulak astım. Neden olmasın, bir şeyler okumam gerekiyor zaten dedim ve başladım.

8 Ağustos 2013

ÜKG 1. Yılını Çekilişle Kutluyor!


Merhabalar!
FB sayfamızı takip ediyorsanız, dün sizlere bir sürprizimiz olduğunu duyurmuştuk.
Ütopik Kızların Günlüğü adı altında birleşen ve şimdiye kadar 15 tura imza atan ekibimizin kuruluş yıl dönümü bu ay! Biz de 1. yılımızı güzel bir etkinlikle kutlamak istedik ve sizler için bol kitaplı bir çekiliş hazırladık. Ama 1.yıl sürprizlerimiz çekilişle sınırlı kalmayacak, bizi takip etmeye devam edin!!

5 Ağustos 2013

Kitap Yorumu: Night Blade || J. C. Daniels


Tür: Urban Fantasy, aşk, doğaüstü, prn, vampir, cadı...
Sayfa: 264
Goodreads Puanı: 4.42 (327 oylama)
Format: e-book (Self publishing)
Çıkış: 2012
Türkçe: -
Seri: Colbana Files 2 (3*)
Puanım: 

Size Blade Song'da dünyayı anlatmıştım, o yüzden tekrar anlatma gereği görmüyorum. Ancak sonunu söylememiştim. O yüzden bu yorumda hem birinci kitabın sonunu söyleyeceğim, hem de ikinci kitabın konusunu kısaca anlatacağım. Ancak şunu söylemek istiyorum; bu kitabın sonu resmen içimi parçaladı. Aşağıda kitabı bitirdikten sonra attığım twitler var. Bu sadece sözlerle anlatabildiğim kısmı. İçimin ne kadar darlandığını, nasıl boşluğa düştüğümü size anlatamam.

4 Ağustos 2013

Kitap Yorumu: Blade Song || J.C. DanielsTür: Urban Fantasy, aşk, doğaüstü, prn, vampir, cadı...
Sayfa: 174
Goodreads Puanı: 3.93
Format: e-book (Self publishing)
Çıkış: 2012
Türkçe: -
Seri: Colbana Files 1 (3*)
Puanım:


Ah,bu yorumu size serinin ikinci kitabını bitirip, yerle bir olmuş bir ruh haliyle yazıyorum. İkinci kitap çok kötü bitti, benim de içime etti. Ağladım mı dersiniz, sövdüm mü dersiniz :( Ama şimdi susmalı ve ilk kitabı, konusu ve kim bu Kit Colbana size onu anlatmalı. Çok güzel bir seri. Bir yayınevi haklarını alıp çıkarmalı!

3 Ağustos 2013

N. K. Jemisin'i Tanıyalım.DEX'den çıkan Yüz Bin Krallığı çok sevdim. Bu nedenle de blogger bağlantılarımı, özel ajanlarımı kullanıp N. K. Jemisin'den bir röportaj alabilir miyim diye ortalığı bir yokladım. Ne yazık ki uygunsuz zamana denk getirmişim. :/ Yazarımızın meşgul olduğu bir zamana... Yine de beni kırmadı ve 3 sorumu cevapladı.

2 Ağustos 2013

Kitap Yorumu: Soul Stripper || Katana Collins

Soul Stripper
Katana Colins

Tür: Doğaüstü, yetişkin, melek, şeytan
Sayfa: 352
Goodreads Puanı: 3.58 ( 59 oylama)
İlk çıkış: 2013
Seri: Soul Stripper 1 (2)
Türkçe: ---
Puanım:
By day, Monica is a barista in a local Las Vegas cafe. It doesn’t pay a lot, but it puts her up close and personal with her sexy boss, Drew. Unfortunately, that’s as far as a succubus can go unless she wants to take his soul.

Monica needs mind blowing sex to sustain her, and she finds her victims every night at a local strip club where she’s an exotic dancer. But when her powers begin to diminish and her fellow succubi start turning up dead, all bets are off. Monica realizes she’s the one immortal who has a chance in hell of making things right…