12 Ocak 2014

Kitap Yorumu: Broken Blade || J. C. Daniels (Colbana Files #3)


Broken Blade 
J. C. Daniels

Tür: Urban Fantasy, aşk, gizem, paranormal
Sayfa: 254 (e-book)
Goodreads Puanı: 4.41
Çıkış: 2014 ocak
TR: -----
Seri: Colbana Files 3
Puanım: 


Geri mi dönüyorum ne! Kitap okuma açısından kısır geçen iki ayı geride bıraktım, en azından böyle düşünüyorum, böyle düşünmek istiyorum. Ay tanrım ne olur geri döneyim. T_T

Colbana Serisi'nin ilk kitabını yazın okumuştum ve seriye bayılmıştım. İkinci kitabı çoooook ama çooook kötü bir yerde bitmesi bu durumu hiç de kolaylaştırmadı doğrusu. Önceki kitapta Jude adlı yaşlı,  güzel ve güçlü bir vampir Kit'i kaçırmış ve onu kan fahişesi yapmaya çalışmıştı. Kit iki hafta boyunca bu acımasız vampirin olmayan merhametinde kalmıştı. Sonunda ise kılıcıyla arasındaki bağ kopan, mahvolmuş Kit zor zanaat hapisten kaçmış, tam intihar edecekken arkadaşları tarafından kurtarılmıştı. Ama o eski Kit değildi, kendini tarif ettiği şekilde parçalanmıştı...

(Özet- Spoiler)
3. kitapta hayattan korkan bir Kit ile karşı karşıyayız. TJ'nin Wolf Heaven'ın da barmenlik yapıyor ve dışarı çıkmıyor. Aradan 4 ay geçmiştir ve TJ gene Kit'in totosunu tekmeleyip onu hayata geri gönderir. Kit ilk başta buna cesaret edemez ama işe Jude'un onda bıraktığı izleri dövme ile kapatarak başlar. Bu sayede Wolf Heaven'dan da dışarı çıktığı için Damon'u görür ve ona hazır olmadığını söyler. Kendi gölgesinden bile korkar hala gelmiştir.

Zor durumdaki genç bir kızın Kit'den yardım istemesi ile işine de yavaş bir başlangıç yapar. Kendi kimliğini bulma çabası içindedir. Ancak sevgili bıçağı ile arasındaki bağın kopması onun için her şeyi daha güç hala getirmektedir. Kızın hamile olduğunu ve babasının bir şekil değişitirici kedi olduğunu öğrenir. Kızı Damon'un korumasına verir. Ancak çok güçlü ve yaşlı bir kadın ona iş teklifinde bulunur. Kit'den vazosunu bulmasını ister. İşin garibi bu kadın aslında Pandoradır ve dünya için büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Green Road cadı klanından bilgi almaya gittiğinde Pandora saldırır ve Es onu zayıflatmak istediği için girdiği savaşta canını cadıları korumak için verir. Pandora'nın amacı hamile kız aracılığı ile bedenini değiştirip güçlü hale gelmek ve dünyayı kaosa sürüklemektir.

Kit, Justin'in yardımıyla Vazonun Amadeus adlı bir vampirde olduğunu öğrenir ve evine girip onu bulmaya çalıştığında Pandorayı da orada görür. Modern zamanların silahlarından bihaber olan Pandora'nın, bazı efsanelere göre Lilith'in ölümü olur Kit. Ve kendi kimliğini bulmaya çok yaklaşır. Sıradaki macerası ise TJ'yi sakat bırakan acımasız kurtadamdır. Götlerinizi sağlam yere monte edin kötüler! :DYorum - spoiler
5 aydır bu kitabı beklemekten öldüm! Yüce Zeus, İkinci kitabı bitirdikten ve içimi dışıma göz yaşları eşliğinde çıkardıktan sonra beklemek nasıl da eziyet olmuştu! Kit hem zihnen hem bedenen o kadar çok hasar almıştı ki bu yıkılmış, pasif ve ödlek halinden nasıl çıkacağını çok merak ediyordum. Sonuçta ilk kez bu kadar gömülüp çıkmıyordu; o güçlü bir kişi, ama gene de nasıl sorusu içimi yiyip bitirdi doğrusu.

Kitabın pek beklentilerimi karşılamadığı da bir gerçek. Zaten kitabın ortalarında daha Kit yeni yeni kendini bulmaya başlamıştı. Gerçi katil ruhunu asla kaybetmiyor; kitabın başında kendisine bela olan bir vampirin kafasını patlattığında buna tam tamına tanık oluyoruz. İkinci kitap çoook güzeldi de ondan mı diye de düşünüyorum.

Bu kitapta da kayıplarımız var. Es, güzel anaç cadımız artık bizimle değil. İnsanın içi acıyor. Kit'e en çok yardım eden sevimli karakterlerden biriydi. T_T Doyle ile de küçük sürprizlerimiz var. Ama bu spoiler dolu yazıda onu es geçiyorum azıcık şaşırın. :D

Damon'a tekrar kanım ısındı doğrusu. Kit'e ihanet etmediği ortaya çıktı ve Sam sürtüğünden kurtulduk. HALELUYA! Ana kahramanın aşık olduğu adama gıcık olunca olmuyor bu işler.

İncil ve mitolojinin birleştirildiği, Pandora efsanesiyle oldukça çok oynanan bir kitap oldu. Hani Pandora'nın Kutusu yerine Vazosu, ölüm ve hastalık yerine vampir ve şekil değiştirici virüsünü dünyaya saldığını söylüyordu Pandora kitapta. Diğer kitaplara oranla içsel çatışmalara daha çok odaklanılmış, aşk ve büyü ikinci plana bırakılmıştı. 4. kitapta tam bir Kit Colbana göreceğime inanıyorum.Bu seriyi seviyorum doğrusu. Ilona Andrews'in ünlü serisini de bu serinin ondan çalındığını duyduğum için okumuştum. O buna göre daha ağır ve orta gelmişti. O seririye de devam edeceğim. (Magic Bites)

Kısacası benim gibi urban fantasy seviyorsanız size tavsiye ederim. Ama daha güzel seriler var, Night Huntress, Anita Blake, Guild Hunter... bunları okuduktan sonra elinizde kitap kalmayınca okunabilecek bir seri. Tamamen de arka plana atmayın ama. J. C Daniels, Shiloh Walker'ın takma adı ve kendisi de iyi bir yazar.

1. kitap yorumum: Blade Song
2. kitap yorumum: Night Blade

Yazar hakkında

Shiloh Walker çocukluğundan beri yazı yazmayı seviyor, Bunnicula ile vampirlere aşık oldu ve daha ciddi vampir kitaplarına doğru yavaş yavaş ilerledi. Doğaüstü her şeyi okumayı ve yazmayı seviyor. İçinde fantastik ve aşk olan her şeyi... Bir zamanlar hemşire olarak çalıştı ama artık ailesi ile beraber Midwest'de yaşıyor. J. C Daniels adını kullanarak da kitap yazıyor.

Site

0 Yorumcuk:

Yorum Gönder