4 Ocak 2014

Kitap Yorumu: Frankenstein || Mary ShelleyFrankenstein - Mary Shelley

Tür: klasik, korku, gotik, edebiyat
Goodreads Puanı: 3.68
Çıkış: 1818
Puanım:

Frankie'de okul için okuduğum kitaplardan biri. Adını duymayan kalmamıştır sanırım. Yalnız acaba herkes benim gibi Frankenstein'ın canavar olduğunu mu sanıyordu diye merak ediyorum. Öyleyse yorum bırakın, yalnız olmadığı bilmek istiyorum!

Kısaca özet -spoiler-
Frankenstein'de, Victor adında genç bir adamın maceralarını okuyorduk. Çocukken evlatlık alınan Elizabeth, sevecen anne ve babası, en iyi arkadaşı Henry ile macerasını anlatmaya başlıyor. Bilime olan merakı için üniversiteye yolu düşünce orada yaptığı araştırmalar sonucu yaşamın sırrını çözüyor ve bize anlatmadığı bir şekilde, çeşitli parçalardan korkunç çirkinlikte iri bir insanımsı yaratıyor. Ancak bu yaratık ilk gözlerini açtığında tiksinti ile dolan Victor odasına kaçıyor. Canavar onu bulduğunda da evden. Her fırsatta kendi yarattığı bu yaratıktan kaçıyor.

Yaşadığı tiksinti, suçlulukla hasta olan Victor'a arkadaşı Henry bakıyor. Victor bu yaratığı düşünmeden 2 yıl geçiriyor. Ailesinin yanına döndüğünde ise kardeşini ölmüş buluyor ,onun katili olarak da masum bir insanında ölmesine neden oluyor. Çünkü canavarın kardeşini öldürdüğünü bildiği halde ağzını açmıyor. Sonra canavar kendini anlatma fırsatı ediyor. Ve bir Havva istiyor kendisine. Victor'da bizim gibi hak veriyor ve hayatından çekip gitmesini de istiyor. Söz veriyor ona bir eş yaratacağına ancak yapma zamanı geldiğinde ikinci bir canavar yaratmanın sonuçlarını düşünüyor ve vazgeçiyor. Bunun üzerine canavar intikam yemini ediyor.

Düşüncelerim
Frankenstein'in aslında canavar olduğu sanıyordum, kişinin canavar olduğu doğru ama görsel olarak tamam yanlış bir varsayımla başlamışım kitaba. Bu hatayı da düzeltmiş olduk. Frankenstein, Victor'un soyadı! Seveceğimi pek düşünmüyordum kitabı, başı sıkıcı ve yorucuydu. Ancak canavar yaratıldıktan sonra olaylar çok ilginç bir seviyeye ulaştı; nasıl bitirdim bilemiyorum. Özellikle kendini anlatma fırsatı bulduğunda ona çok sempati duydum. Hak verdim. Victor sorumsuz, düşüncesiz ve bencil biri. Kendisinden başkasını düşündüğü tek bir an yok. Geleceği düşünmeyen hırslı bir manyak. Canavar evden gittiğinde rahatlıyor; başkalarını öldürebileceğini düşünmüyor.

“I ought to be thy Adam, but I am rather the fallen angel...”

Elizabeth ve Victor'un evlenme olayı benim değer yargılarıma çok ters düştü açıkçası. Gerçi onların bundan şikayetçi olduğunu göremiyorum; Caroline, Victor'un annesi, daha kitabın ilk başında Elizabeth'i ona armağan ediyor. Kan bağı olmasa da birlikte büyüdüğün biriyle evlenme düşüncesi ters...

“If I cannot inspire love, I will cause fear!”

Sanınanın aksine canavar şimşek gücüyle hayat bulmuyor, Victor özellikle bize nasıl becerdiğini anlatmıyor ki bizde onun hatalarına düşmeyelim. Oralar çok da güzel anlatılmıştı; beklediğimin aksine üzerine halı örtülmemiş, mantıklı bir açıklama ile geçilmişti. Saçma, inanılmaz diye verilen fikri irdelemekten daha güzel bir seçenekti doğrusu.

Sevdiğim ve okunmasının gerekli olduğunu düşündüğüm bir kitap. Birçok stereotipi görebiliyorsunuz. Gotik edebiyattan bir iki kitap daha okumayı düşündüğümü de söyleyebilirim. Yazarın erkek değilde kadın olduğunu öğrendiğimde zamanında şok yaşadığımı da size aktarmazsam olmaz.

8 yorum:

 1. Esra Nazenin Özdemir4.1.14

  Ayy bende çok merak ediyorum kitabı. Sende beğendiysen en kısa sürede alınmalı. Ve evet bende canavar sanıyodum ta ki geçenlerde araştırıncaya kadar :D .

  YanıtlaSil
 2. Yalnız olmamak güzel! :D Kendimi salak gibi hissediyordum.

  YanıtlaSil
 3. Doğa Aydın4.1.14

  NE YANİ FRANKENSTEIN CANAVAR DEĞİL Mİ?! HAYATIM BİR YALAN ÜZERİNE KURULUYMUŞ :O

  YanıtlaSil
 4. Değilmiş, Victor'un soyadı imiş. Çooook şaşırdımm. o_o

  YanıtlaSil
 5. Ayşe Gül5.1.14

  Küçüklüğümden beri canavarın sonunun iyi bittiği senaryolar kurarım kafamda. Sonunda çok üzülmüştüm çünkü. Şimdi filmi çıkıyor, aşk da var içinde hem de! Peki şu frankenstein'in gelini dedikleri karakter nereden çıkmış?

  YanıtlaSil
 6. Kitapta canavar kendisine bir eş istiyor, yalnızlık ağır geldiği için. Her halde 'ya Victor bu kadını yapsaydı ne olurdu' diye düşündükleri için bu Gelin doğmuş. Hiçbir fikrim yok, teorim bu ama. :D Filmi ben de duydum, merak ediyorum. Çoook farklı bir yapım olacak ama. Canavarın iyi bir sonu olamaz bence. Ya doğmamış olmalı ya da ölmeli. Üzücü :(

  YanıtlaSil
 7. Bence insanların çoğunun Frankenstein'ı canavarın ismi sanmalarının nedenlerinden biri, Adam'ın "Frankenstein's Monster" olarak anılması. İki kelimeyi yan yana görünce direkt "haaa canavarın ismi lan bu" diyorlar herhalde. Buffy'de Riley'nin manyak profesörü (unuttum kadının adını) de yarattığı insan/yaratık karışımı canlıya Adam adını vermişti mesela, ama kaç kişi anladı o referansı bilemiyciğim. Ay, klasikler oldu mu sabaha kadar konuşabilirim, kısa kesiyorum, sustum.

  YanıtlaSil
 8. Bence kapaktan kaynaklı, onun resmi oluyor genelde; canavar. Ve özel bir isim. :D Adam'da Adem değil mi? İlk yaratılan? Klasikleri de hiç sevemedim yahu!

  YanıtlaSil