1 Şubat 2014

Kitap Yorumu: Up From The Grave || Jeaniene Frost ( Gece Avcısı #7- Son Kitap )Jeaniene Frost

Tür: aşk, doğaüstü, vampir, şeytan
Goodreads Puanı: 4.41
Sayfa:384
Seri: Gece Avcısı 7 (Seri bitti) (bilgi)
TR: Artemis
İlk çıkış: 2014 Ocak
Puanım: 


Tatil  başlamış ve Gece Avcısı serisinin son kitabı çıkmış olunca bu iki ayrı olayı bir bütün yapmasam olmaz diye düşünüp hemen de Up From The Grave'e başladım. Ben çoğu okurun aksine bu serinin bittiğine üzülüyordum, yıllardır onları okuduğum için ailemden birer karakter gibi oldular artık. Ancak bu final kitabını okuyunca ben de yeterin uleyn! diye bağırdım. (Tanıtım)


Konusu - biraz spoiler içerir
Kitabın ilk açılışını bir kızın gözünden yapıyoruz ve Madigan ile onu bir eğitim odasında ölüm makinesi gibi davrandığını görüyoruz. Sonrasında ise hemen Cat'in bakış açısındayız. Don hayalet olarak ona geliyor ve Tate, Cooper, Juan ve Dave'in ortalıklarda olmadığını söylüyor. Cat bunu doğruladıktan sonra Madigan ile bir görüşme ayarlıyor ve Bones ile beraber onunla buluşuyor. Madigan ona 4 arkadaşının öldüğünü söylüyor, elbette bizim ikisi palavra sıktığını bildiği için ona inanmıyorlar. Bu yüzden onlardan bilgi saklayan Don'u konuşturmak için Marie'nin yardımına ihtiyaç duyuyorlar.

Keşfettikleri şey ise insanın, melez olan Cat'in ve ghoul (gül?) DNA'sını birleştirmek için yapılan deneyler olduğunu öğreniyorlar. Madigan zamanında sadece Cat'in DNA'sı uyumluluk gösterdiği için onu zorunlu olarak hamile bırakacak testler uygulamak istemiş, bu ise onun kovulmasına neden olmuş. Ancak başka biri tarafından parasal olarak desteklenerek gizliden işlerine devam etmiştir. Bunu öğrenen Bones ve Cat işe koyulur, Madigan tarafından tutsak alınan Cat, tesisin içine sızar ve 4 arkadaşını kurtarır. Ancak orada Madigan amacına ulaşmış ve mükemmel deneği yaratmıştır.

Sırlar bununla da bitmez, Ghoullerin, vampirlerin arasında bu kız için savaş çıkması kaçınılmazdır. Bones ve Cat bu kızı bulmalı, her şeyin arkasındaki adamı öldürmeli ve bu işten sağ çıkmalılardır. Üstelik Cat'in öğreneceği daha birçok sır vardır.

Yorum

Muhteşem bir heyecanla başladığım bir kitaptan sıkılacağımı ve  biraz hayal kırıklığı ile bırakacağımı düşünmezdim doğrusu. Veronica ve Charliane'in yaptığını yapıp bizi saçma bir sonla bırakmadı, elbette bu yüzden seri hakkında çok da kötü konuşmak istemiyorum, hatta önünde de eğilebilirim, en sonunda okuyucuyu düşünen bir yazar! Yaşasın!

Bu kitap aslında Vlad'ın düğünü ile de çakışıyor millet, yani Artemis önce Vlad'ın 2. kitabını çıkarıp sonra Up From The Grave'i çıkarsa iyi eder. :D

"Ben, sonuçta karşı konulamaz biriyim."
Kahkahamı tutamadım. "Tanıştığımız gün sana oldukça iyi karşı koydum, yoksa sen göğsüne bir bıçak soktuğumu hatırlamıyor musun?" Ian hıncırca gülümsedi. "Hatırlıyorum, ama sen beni ilk senin öptüğünü unutuyor gibisin. Ve oldukça zevk aldığını." Boş anıma geldiği için kızardım. Hey, o zamanlar yıllarca bekar hayatı yaşamıştım... Doğru düzgün düşünemiyordum!

Kitabın başında heyecanımın biraz sönmesi dışında orta bir heyecanla okudum, ancak sıra Cat tutsak alınmasına ve orada yaşadığı şoka geldiğinde, "Salak, daha önce de yaptı bunu, yaşadın!" diyerek onun kafasına da vurmak istedim. Sizi spoiler'a boğmak istemiyorum ama okuyunca siz de anlayacaksınız. Yazar bunun gibi bir çok tahmin edilebilir şey yapıyordu. Denise kitapta oldukça fazla yer kaplıyordu bu yönden ve burada o var dediğimde yanıldığımı hatırlamıyorum. Ya görmeyeli Cat çok salaklaştı ya da Jeaniene okuyucuyu şaşırtma kapasitesinin üzerine sifon çekti.(ikincisi)

Spoiler
O muhteşem denek Cat'in biyolojik ortamda doğurulan kızı desem? Siz şaşırdınız mı? Ben hiç şaşırmadım. İlk paragrafı okuduğum anda bunun böyle olduğunu biliyordum çünkü. Peki kitabın sonunda ölen kişinin Denise olduğuna şaşırdım mı? Hayır. Bones'ın öldüğünü sandığında Cat'i ıslak odunla dövmek istedim mi? evet... Senin kocan bir kere ölümden aynı şekilde dönmüş, sen neden hala oturup inliyorsun? 
Not: Denise'in iblis olması yüzünden sadece kendi kemiğinden yapılan bir bıçakla öldürülmesi, yani kafasının kesilmesi dahi onu öldürmek için yeterli değil. En sağlam ölümsüzlük anlayışı!
Spoiler bitti

Kitabın en sevdiğim yönü ise Cat'in en sonunda Voodo kraliçesi Marie ile kapışmış ve galip çıkmış olması. Kabul edin, bunu ilk tanıştıkları andan beri bekliyorduk. :D

"Karşılaştığın en azılı düşman sensin, Kedicik. Sen kabul etmesen bile, bunu biliyorum."

Sonuç olarak biraz hayal kırıklığı olan mutlu bir final okuyoruz. Yani içiniz rahat etsin. Ben bu yüzden Jeaniene okumaya devam edeceğim ama bunu yukarıda bahsi geçen diğer yazarlar için söyleyemiyorum.

Kitabın sonu ise 3.5 verme nedenim. (3 yerine) Çok mutlu, sıcacık bitiyor. Cat artık hayatının bir dönemini kapatıyor. O da bizim gibi başka sulara yelken açıyor. Bones ile... ve... ;) Herkes mutlu, herkes istediğini elde etti. Vampir dünyası huzur içinde. Düşmanlıklar yerini ateşkese bıraktı. Yazara kocaman bir Muah! Okumadıysanız bu seriyi okuyun. Seveceksiniz. Bir tek Ian'a üzülüyorum, o yalnız kaldı. Ama onun içinde aklımda biri var. Belki... Ama Bones onu öldürür bence, kuzen falan demez. hıhııı : D Başkası da Ian'i iflah etmez ama! :D

"Ian, sana sarılmayacağım," diye belirttim ona yaklaşırken. "Bunu daha çok seveceğini biliyorum."
Bununla beraber kafasını yana fırlatacak kadar sertçe onu tokatladım. Toparlandığında bana hınzırca gülümsedi.
"Sonunda bana istediğimi veriyorsun. Beni sevdiğini biliyordum, Reaper."
"Ah, başından beri," diye gözlerimi devirerek ona güvence verdim.


9 yorum:

 1. Tuğçe Nur Akar21.3.14

  Jeaniene nasıl ilk başta yazdığı o güzel kitapların devamını rezil edebiliyor anlamıyorum. Yazarın ilk kitabı ile okuduğum en son kitabı arasında dağlar kadar fark var. Dediğin gibi okuyucuyu düşünüp o güzel dünyayı gözümüzde rezil etmeden bitirdi en azından. Zavallı Spade! Oda da kadın dayanmıyor. Bir tel Ian yalnız kaldı dediğinde şaşırdım. Peki ya Spade ?

  YanıtlaSil
 2. Evet orada haklısın. Ama teselli var işte. Spade'i Denise ile yaptı ya First Drop of Crimson da. Ben mi yanlış hatırlıyorum?

  YanıtlaSil
 3. Tuğçe Nur Akar22.3.14

  İyi de onu öldürmüş. Spoiler bölümünü okudum da :D Spade'in ilk karısı da kötü bir şekilde ölmüştü. anlaşılan yazar Spade karakterinin acı çekmesini istiyor :D

  YanıtlaSil
 4. Orada eksik yazmışım ya, Denise yaşıyor. Şeytan ya da iblis oldu ya. Öyle kolay ölüm haram ona. :D

  YanıtlaSil
 5. Gamze27.4.14

  Spoiler bölümünü okurken Denise'in öldüğünü zannettiğim o kısa sürede kalpten gidiyordum az daha, iyi ki son anda yorumlara da bakmışım! Ayrıca yorum için de teşekkürler :D

  YanıtlaSil
 6. heheh güzel gerilim yaşattım değil mi! :D Orayı düzelteyim artık. Ben teşekkür ederim ♥

  YanıtlaSil
 7. bahar28.6.14

  bu serideki kitapların isimlerini yazar mısın

  YanıtlaSil
 8. Burada bulabilirsin.

  http://www.kitabisevda.com/2013/12/gece-avcs-kitaplarn-hangi-sra-ile.html

  YanıtlaSil
 9. Gizem3.5.15

  Kitabin bir bolumunde bonesla ian in kuzen oldugu geciyor bu neredeydi bilen var mi

  YanıtlaSil